Hogyan vacsorázzak úgy, hogy ne haljak éhen?
Fogyókúrázni szeretnék, de folyton éhes vagyok. Problémám a következő: 17:00 után már nem eszem. De a baj az, hogy hajnali 1-2-kor már gyomorsavam van az éhségtől. Értem én, hogy elalvás előtt 2-3 órával kell enni, de mivel nem tudom hánykor alszom el, ezért nem kockáztatok, ugyanis könnyedén megeshet, hogy 23:00-kor eszek, majd 23:30-kor elalszom, ami hízást eredményez.
Ezért nem étkezem, hanem aludni próbálok. De ha nem megy, akkor akár 10 órán át is étel nélkül maradok, majd jön a 8 órás alvás, aztán a reggeli teendők, így közel egy napig nem eszem semmit, holott már étkezés után 5-6 órával ettem volna valamit. És így állandó éhezés mellett nem bírok fogyni.
"Mindjárt jönnek". - és igazuk is lenne.
Miért nem eszel 8 óra körül?
"Problémám a következő: 17:00 után már nem eszem."
Tényleg EZ a probléma! teljesen fölösleges órákig nem enni lefekvés elött, elég, ha közvetlen elötte (kb. fél óra-óra), amíg nem eszel, de akkor sem azért, mert ettöl híznál, hanem mert megterheli a gyomrodat.
Másrészt ha éhezel, akkor valamit (mindent ) nagyon rosszul csinálsz,így nem fogysz le soha, márcsak azért sem, mert nem fogod bírni, emellett a gyomrodat is tönkreteszed.
Egyébként a magasságodhoz meg a súlyodhoz ennyi kalória gyakorlatilag koplalás, ebbe bele fogsz betegedni, legalább a duplájára lenne szükséged.
Ez eleve rettentő keves kalória. Én 90 kilósan fogytam 1700 kalorián!
Lefekvés előtt valóban nem jó enn,i de attól önmagában nem hízol. Ha 10.30 és 11.30 kozott szerernel lefekudni, boven vacsorazhatsz este 8kor.
A fogyás elmélete, hogy kevesebb energiát kell bevinni, mint amit az ember elhasznál egy nap alatt. Eddig jól csináltad. Tehát amennyiben megfelelő a mennyiség, önmagában az nem eredményez hízast ha este eszel. Sőt, lefekvés előtt 3 órával vacsorázni kifejezetten ajánlott. Ha a célod 10kor lefeküdni, akkor is még bőven ehetsz 7kor, 8kor.
Minden más, divatdiéta erre épül Például ott van az, hogy valaki nem eszik curot, fehér lisztet, tésztát, krumplit. Ugyanez van téveyen az esti nem evéssel. azért szajkózzák emrt így kihagy az emher egy étkezést és úgy nyilván kevesebbet eszik. Viszont itt jön az a kérdés, hogy jójó fogyunk, de hogy fogyjunk egészségesen. Mert ez nem az. Egéyzséges fogyásnál alváson kívül ne teljen el 4-5 óra étkezések között.
Gondolj bele, hogy amellett is lehet hizni ha kihagyod azbesti étkezest és feleslegesen sanyargatod magad, mint te most mer ha valaki megeszik egy étkezésre egy bögre rizst és 6 szelet húst, miközben a szükséglete harmadennyi lenne, hízni fog. onnan hiába hogy nincs vacsora. Tehát elhiszem, hogy valakinek bevált, hogy ne vacsizzon és ennyit éheztesse magát, de az sok más tényező együttállása miatt vált be (osszesen kevesebbet evett).
Az egészséges fogyás pontosan olyan, mint az egészséges étkezés, csak a korábban említett kalóriadeficittel kiegészítve. Tehát kevesebb energia bevitele. De ezt is lehet jól meg rosszul csinálni. Te most elég rosszul csinálod, mert egyrészt túl nagy tartományban ingázol, 1200-1500, másrészt neked az 1500 is garantáltan túl kevés.
Esőként számold ki a BMR-odaz. Ez a basal metabolic rate vagy alap alapanyagcsere. Ehhez itt talál segítséget: [link]
A BMR az az energiamennyiség, amire a testünknek egy nap minimum szüksége van. Akkor is, ha mind a 24 órát végigalusszuk. Tehát ez az energia működteti a szívet, a légzést és minden más funkciót a testünkön. Ennél kevesebbet sosem, még diéta alatt sem szabad enni (saját példámból tudom, egyszer 2 hónapig ennél kevesebbet ettem, mikor még nem néztem utána a dolgoknak. Izomgörcseim, végtag zsibbadásaim és kétszer ájulás lett a vége. Többtíz orvost végigjártam, mire kiderült, hogy a túl kevés kalóriabevitel okozza).
Az az energiamennyiség, amin súlyt tartunk, ebből számolható ki. A fenti linken látszik, hogy alacsony fizikai aktivitás esetén ezt 1,4-del kell megszorozni. ez heti 2 db, egy órás edzésnek felel meg. ülő életmód esetén ez 1,2. Az így kapott érték az az energiamennyiség, amennyivel nem változik a testtömegünk. Tehát ha ennél kevesebbet viszünk be, akkor fogunk fogyni. Így az egészséges fogyáshoz a BMr és az előbbi napi szükséglet közötti számot vigyünk be.
Akin 30-40 kg többlet is van, annak ezeket a számolásokat érdemes úgy végeznie, mintha 20 kilóval kevesebb lenne, ugyanis a kalkulátorok csupa izom emberekre vannak beállítva és amíg az izom fenntartásához rengeteg energia kell, a zsíréhoz alig.
ha az a baj hogy szerinted nem laksz jól az ételekkel amiket eszel, az étkezéseidet próbáldmeg ez alapján összeállítani: [link]
Minden étkezéshez együnk egy marék zöldséget vagy gyümölcsöt (rost, vitamin stb), jobban el is telít és kevésbé leszünk éhesek. Mindig legyen valamilyen sovány fehérje (pl. túró, szárnyasok, karaj) és komplex szénhidrát (pl. bulgur, durum tészta, teljes kiőrlésű kenyér). Szintén legyen egészséges zsiradék (pl. az olivaolaj amin kisütjük a húst, vagy ami a túróban van, esetleg egy negyed avokádó). Ez azért jó, mert ha mind a három tápanyag van az étkezésben, lassabban szívódik fel, tehát tovább tart a telítettségérzet és kevésbé leszünk éhesek. Vacsirára is ugyanez igaz. De 20 órára akkor se fog jóllakatni, ezért kell többször enni.
Általában az összkalóriát érdemes úgy felosztani, hogy fele szénhidrát, a maradék felesben zsír és fehérje, de ez mindenki más, mások vagyunk, más esik jól, más életvitelt tudunk tartani.
Ha pedig lefogyunk és elérjük a kívánt testet, újra kell számolni a szükségletet. Ha annál ismét többet eszünk, akkor ugyanúgy vissza fogunk hízni. Azért is segít az életmód és a szokások megváltozása, mert ezt hosszútávon lehet tartani. A te mostani étkezésedet rovidtávon se tudod. Ráadásul az alap tényleg a kalória az esti anyagcsere, étkezés, hormonok és társai csak töredékét adják az egész folyamatnak
Én is hasonlóképpen élem meg ha nem eszem este, nyugtalanul alszom, nem jó a közérzetem, és indokolatlanul korán reggel várom, hogy felkelhessek.
Ezért úgy alakítottam, hogy legyen kevéske uzsonna és este még egyszer eszem, akár lefekvés előtt 2-3 órával is. Ez néhány falat, de tényleg csak falatok, és bele kell, hogy férjenek a napi kalória keretembe. Például két harapásnyi sajt pár szem szőlővel vagy egy alma pár szem diófélével, vagy egy tojásból rántotta nagyon pici reszelt sajttal, vagy 2-3 szem töpörtyű 1 kocka kenyérrel vagy két kanál déli maradék vagy egy virsli két karika kiflivel, bármi amit megkívánok. A lényeg, hogy ne kezdjek el falni.
Már előbb is, de a 6-7-es válaszodból végképp kiderül, hogy úgy vágtál ebbe bele, hogy nincsen semmilyen ismereted az egész folyamatról. Nem baj, javíthatsz ezen, például kezdheted azzal, hogy elolvasod alaposan a 14-es válaszát (bár mindenhova ezt másolgatja be, és nem is teljesen korrekt az infó, de kiindulópontnak megfelel).
Ha majd jobban utánanézel a dolgoknak, kiderül, hogy fogyás szempontjából teljesen mindegy mikor eszel (de az alvás minősége szempontjából nem érdemes teletömni magad lefekvés előtt), hogy nem érdemes hosszú távon durván lecsökkenteni a bevitt kalóriamennyiséget, és hogy nem érdemes egész ételcsoportokat kiirtani az étrendedből.
Szerezz ismereteket hiteles forrásokból (vannak aknamezők, olyanokra ne hallgass, akik pl. azt mondják, hogy a szénhidráttól hízol vagy az inzulintól), minél jobban beleásod magad, annál világosabb lesz az egész.
"nem bírom megemészteni az ételt rendesen és az anyagcsere lassúsága miatt hízok."
He? Ha nem tudod megemészteni, akkor hogy megy a zsírba raktározódni? Az anyagcsere meg állandó a nap folyamán, nem zavarja, mikor eszel. A teljes emésztés meg akár 1-2 napig is eltarthat, mert az a szájban kezdődik, s a végbeles felszívódással zárul.
"ugyanis könnyedén megeshet, hogy 23:00-kor eszek, majd 23:30-kor elalszom, ami hízást eredményez."
Mégis hogyan? Csak az számít, hogy a nap folyamán mennyit ettél, az nem, hogy mikor, milyen elosztásban. Amitől éjjel hízol, attól nappal is.
"Értem én, hogy elalvás előtt 2-3 órával kell enni"
Inkább fekvés, mert a gyomorral lehetnek problémák, ha teli állapotban vízszintesbe kerül, könnyen kiszivároghat belőle a gyomorsav a nyelőcsőbe. Alvásnál elég az egy óra is, és sokan nem is érzékenyek ilyesmire alvásminőségileg, főleg ha nem tömik meg magukat.
Igen, van aki rosszul alszik, ha alvás előtt eszik közvetlenül, ilyen szempontból jó ötlet tartani a 2-3 órát. Fogyás miatt semmi szükség rá.
De miért eszel 5-kor, 7-8 között lefekszel aludni? Ne mondd már, hogy 5-kor még nem tudod, fent leszel-e 8-kor, ha van olyan is, hogy hajnal 2-kor is még ébren vagy. És meddig alszol, ha 20 órán keresztül nem eszel, délután 2-ig? Elaludni ugyanúgy nem lehet farkaséhesen, mint tele gyomorral, egyáltalán nem értem a napirendedet, de szerintem te sem. Én sokszor 9 körül vacsorázom, éjfél körül alszom, és másfél éve nem változik a súlyom (ez a cél).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!