Ha egészségesebben szeretnék élni, a legjobb lenne olivaolajjal sütni? És disznózsírral is jobb lenne, mint napraforgó olajjal? Ha ti disznózsírral sütitek az ételt, kövérek vagytok? Mennyi eséllyel vezet elhízáshoz hosszú távon?
Tegyünk tisztába pár dolgot mert óriási tévedés van az olaj vs zsír témában.
Az igazi gond az olajokkal csak akkor van ha hidrogénezett olajat eszel. Ez az az olcsó napraforgó olaj amit nagy mennyiségben lehet olcsón kapni. A baj vele az hog, a finomitási eljárás során transzzsírok keletkeznek amitol szívbeteg lehetsz.
A hidegen sajtolt olajokat én magam 2 csoportra osztom. Amivel lehet főzni és amikkel nem, amivel nem lehet azt csak salátára használom. A neten van egy csomó oldal ahol leeellenőrizheted hogy mekkora az égéspontja az olajokak. Annyi biztos hogy hidegen sajtolt napraforgóval és lenmag olajjal is lehet főzni. Az elsőnek nagyon erős a szaga ezért sokan nem szeretik.
A disznó zsír módjával jó, mivel telített zsír ezért ha sokat eszel megemelheti a koleszterin szintet. Viszont bírónak mondható tehát normális esetben nem megy át semmilyen kémiai eljáráson mint a hidrogénezett olaj.
A kókusz zsír megint más tészta annak ellenére hogy telített, ennek is olvass utána mert nem 2 sor lenne leírni :)
Plusz a kókusz zsírok között is van finomított, olyat sem szabad venni csak szűz kókusz zsírt.
Ha nem tudtalak eléggé összezavarni hozzátenném amit egy előttem írták, hogy ha módjával eszel telítettet akkor egészséges is maradhatsz és el se hízol. A kulcs az higy módjával. A másik hogy felejtsd el a rántotthúst, süssél mindent a sütőben. Saját csírájában sok étel megsül, de ha egy kevés olajjal meglocsolod akkor úgy is jó. Felesleges hogy ázzon a serpenyőben fel órat és megszívja magát zsírral.
Roviden
telített: állati zsír csak modjával viszont ebből tudsz biot gyártani otthon is.
Telítetlen: nem finomított, hidegen sajtolt növényi olajat lehet, mindden hidrogenezettet el kell felejteni. Margarin is van már ami nem hidrogénezett (ebből is volt egy kis felreertes)
A libazsír még jó alternatíva.
Sajtolt növényi olajakból kb. tök mindegy hogy melyiket használod.
Vannak alacsonyabb és magasabb égéspontúak.
Pl. a canola úgy emlékszem nagyon jól bírja a sütést.
Ha egy olaj szűz vagy extra szűz az azt jelenti hogy elsősajtolásból van így valószínüleg nem jó ötlet velük sütni. Ezek az olajak inkább salátákhoz illenek
“ Az igazi gond az olajokkal csak akkor van ha hidrogénezett olajat eszel. Ez az az olcsó napraforgó olaj amit nagy mennyiségben lehet olcsón kapni. A baj vele az hog, a finomitási eljárás során transzzsírok keletkeznek amitol szívbeteg lehetsz”
Nem igaz. A finomítási eljárás során nem hidrogénezik, sőt manapság már igazán ritka, hogy hidrogénezzenek bármit is. A full hidrogénezett zsírral meg semmi baj nincs, hiszen nem tartalmaz transzzsírsavakat (aminek amúgy jópár éve van egy max, határértéke).
Bocsánat elírtam, lenmag helyett repceolajat akartam írni a napraforgó mellett.
Amúgy lehet sütni oliva olajjal is csak nem az extra szűzzel hanem a finomítottal. Nem egyértelmű higy mekkora a füstpontja de valahol 185-190 fokot írnak, valahol 200-at.
Szerintem az a sok ember aki él a földön nem véletlenül eszik műkajákat. Mert bioval nem lehetne ellátni őket olyan sokan vagyunk. Ezért muszály kevésbé egészséges mondodt választani higy mindenki enni tudjon, hogy minél nagyobb mennyiséget tudjanak gyártani.
Mindenki vigyázzon magára, nem szabad hinni a reklámoknak. Én általában utánanézek annak higy mit eszek, férjem néha hülyének néz mert őt nem érdekli. Még jó hogy nem csak ő vásárol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!