Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Válópernél mennyire kell félnie a férfinak attól, hogy elveszíti a lakását, ha azt a házassága alatt vette meg/örökölte, de csak az ő nevén van?
"A kérdésről általánosságban a következő mondható: minden, a házasság előtt megszerzett vagyon különvagyon. Ez alól vannak kivételek (pl. a házasságkötés előtt megszerzett vagyon helyébe az idők során más vagyontárgy lép), de amennyiben ez nem történik meg, a vagyontárgy sohasem lesz közös. Az mindegy, hogy melyik évben kötötték a házasságot. A különvagyon létének bizonyítására megfelelő az adásvételi szerződés, a bankszámla-kivonat, a szülők tanúkénti nyilatkozata az ingóságok, stb. ajándékozására. És nem utolsó sorban, mindig annak kell bizonyítania a különvagyon létét, aki arra hivatkozik.
Ingatlan esetében amennyiben pl. egy különvagyont jelentő ingatlanban laknak a házasságkötésük óta, de azon már a házasságuk alatt felújítási munkákat végeztek, az közös vagyonnak számít. Meghatározó, hogy milyen jellegű és mértékű volt a beruházás: nagyobb beruházás esetén bizonyos hányadban ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonjog, kisebb beruházás esetén pedig pénzbeli ellenérték jár a másik félnek. Vita esetén a bíróság szakértő kirendelésével állapítja meg, mi illeti meg őt.
Közös vagyonnak számít, ha a házasságuk alatt hitelt vettek fel az ingatlanra, de ennek részletes kifejtése meghaladja a levelezés határait.
Amennyiben a házasság megkötése előtt már létezett egyéni bankszámlájuk és nem éltek előtte élettársi kapcsolatban, akkor meg kell nézni, hogy mennyi volt a számla fennálló egyenlege a házasság megkötésének időpontjában. Ez az egyenleg az adott fél különvagyona. Amikortól házasságban élnek, és a számlára pénz érkezik, az közös, kivéve, ha a másik fél bizonyítani tudja, hogy az az ő különvagyona, mert pl. ajándékba kapta, örökölte, stb. Ha a házasságuk alatt a munkabérüket a számlára kapják, akkor a házasság végén a számlán lévő összeg közös.
Felmerül még az a lehetőség is, ha a házastársak a házasság megkötése előtt élettársi vagyonközösségben éltek, akkor az életközösség (vagyoni) megkezdésére visszamenőleges hatállyal létrejött köztük a házassági vagyonközösség. Tehát pl.: 2 évvel az esküvő előtt már együtt éltek, közösen gazdálkodtak, majd házasságot kötöttek, akkor az esküvő előtt 2 évvel már létrejött a házassági vagyonközösség."
Tehát azt mondod, hogy ha banki pénzfelvétellel igazolható, hogy a férfi számláról fedezték a lakásfelújításokat, akkor nincs gond. De ha a nő is beszállt, akkor már lenyúlhatja a felét.
Továbbá, ha mondjuk egy 10 milliós panelt vettek, de 7,5 milló már megvolt annak a bizonyos 2 év elején, akkor a nő máris igényt tarthat a házra, vagy annak egy részére?
Továbbá fordított esetben, amikor a férfi segített összedobni a nőnek a maradék részét, akkor ő is igényt tarthat a házra, vagy természetesen a neme kizáró ok?
nyilván vannak banki papirjaid arról ha ha több milliós ház értékével rendelkezel így bízonyithatod,
amúgy ha 15 évig törlesztetek közösen a kifizetet pénz fele visza jár akkor is ha csak az egyik fél fizete annó a saját tökét a házra
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!