Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Felétek, hogy szokás a menyasszony/ajándéktánc?
Most olvastam valahol, hogy van olyan szokás, hogy a vőlegény nem táncol, csak a menyasszony, mifelénk mindkettő táncol (ajándéktáncnak is hívják emiatt a környékünkön) és egyértelműen az ellentétes nemű rokonnal táncolnak, régen kézbe fogták az ajándékot (ing, gatya, stb) és a hátukra terítették tánc közbe, hogy mindenki lássa, kitől mit kapnak. Nálunk ekkor adják oda az összes ajándékot/pénzt amit az ifjú párnak szántak, de itt az oldalon olvastam, hogy oda pluszba szoktak adni az ajándékon felül, mert azt külön adják oda.
---------
Autóval vonulás esetén nálatok is szokás a dudálás és a felszalagozás, mert Zalában voltam lagziba, és ott se szalag nem volt se dudálás amikor egymás mögött mentek a vendégek autói.
"Amugy nem a szokás fontos, hanem hogy ti mit szeretnétek."
Nekünk a szokások nagyon fontosak, nem szeretjük az újításokat és a modern lagzikat, a hagyományok betartását viszonyt igen. :)
Nálunk hagyományosan csárdás van, tehát mondjuk nő nővel táncol az még előfordul, de hát férfi férfival semmiképpen, ilyet még nem láttam, esetleg bohóckodásból.
"a lány és fiú szülei közösen állják (jó esetben) és a menyasszony táncot az ifjú párnak adják. Édesanyámék például abból építették fel a házunkat."
Nálunk is így szokás, bár itt a válaszokban olvasom, hogy van aki szerint ez nem normális, de ez már elég régóta így hagyomány.
Felénk (borsodban) egy lagzi elég összetett:
Pénteken van az "ajándékozás", ekkor hozzák a hozzátartozók az ajándékot vagy pénzt amit nászajándékba szánnak, valamint a süteményeket, tortákat. Az előbbieket az ifjú párnak, a szülőknek pedig régebben sört, bort, tyúkot, üdítőt, fűszereket, stb hoztak, de most már ennek az árát szokták odaadni. Természetesen ellátás jár a vendégeknek, illetve nem engedi őket haza üres kézzel, minimum egy negyed tortát és többféle apró süteményt csomagolnak be a vendégeknek.
Szombaton ebéddel kezdődik a lagzi, majd búcsúztató, esküvő, uzsonna, vacsora, menyecsketánc és éjféli vacsora. A menyecsketáncnál csak a nő táncol, és a két tanú egy letakart nagy tálba gyűjti a pénzt. Nem látszik ki mennyit dob bele, ez a lelkiismeretére van bízva.
Felénk, és gondolom máshol is az lagzit azért tartották, hogy megalapozzák az ifjú pár jövőjét, tehát én nem gondolom koldulásnak a menyecsketáncot. Úgy vélem, hogy akit meghívnak egy lagziba, ne sóherkodjon, hanem legalább az ellátásának (étel, ital) az árát adja oda a az ifjú párnak, ha pedig sajnálja tőlük a pénzt, akkor köszönje meg szépen a meghívást, és közölje az ifjú párral időben! hogy nem tud részt venni.
Az autódíszítés és dudálás nálunk is szokás. Szokás továbbá, hogy amikor vonul a násznép a templom/házasságkötő terem felé, a bámészkodó embereket süteménnyel, itallal kínálják meg.
"Felénk, és gondolom máshol is az lagzit azért tartották, hogy megalapozzák az ifjú pár jövőjét, tehát én nem gondolom koldulásnak a menyecsketáncot. Úgy vélem, hogy akit meghívnak egy lagziba, ne sóherkodjon, hanem legalább az ellátásának (étel, ital) az árát adja oda a az ifjú párnak, ha pedig sajnálja tőlük a pénzt, akkor köszönje meg szépen a meghívást, és közölje az ifjú párral időben! hogy nem tud részt venni."
Teljesen egyetértek, ill. részben ezért tartották, bár akkoriban (50-100-15 éve), inkább ruhákat, edényeket adtak nászajándékban, legalábbis mifelénk, másrészt pedig ez egy jeles esemény, amit meg kellett ünnepelni, mi a családunk nagyon mulatós, szóba se jöhetett volna senkinél kis esküvő az öregek nem hagyták volna, ráadásul ugye faluhelyen régen, meg voltak a hagyományok, akik nem tartottak nagy lagzit ott ment a pletyka, hogy nincs rá pénzük, vagy hogy valami titkolni valójuk van.
Egy másik kérdéshez leírtam a teljes menetét a lagzinak mifelénk:
Nálunk van kikérés először a vőlegényt kéri ki a vőfély, aztán a saját vendégeivel átvonul a menyasszonyos házhoz, ott is kikérés, búcsúztatás, aztán együtt indulnak menetbe a templomhoz/hivatalhoz, a menyasszony az egyik kis-vőfély kíséri, a vőlegényt a koszorúslány, ők kísérik őket oltárhoz, és a házasságkötő terembe is. Menet közben az asszonyok piros/mákos/diós kalácsot osztogatnak az utcán bámészkodóknak (faluhelyen nem szégyen kiállni az utcára és elmenni megnézni a menetet), a férfiak bort, de csak a férfiaknak, valamint rozmaringot tűz az öltönyzsebébe minden férfi. Az esküvő után a menetben a menyasszony és a vőlegény együtt vonulhat már. A klányok maguk veszik és választják ki a ruhájukat, a menyasszony nem szabja meg mifelénk, bár már kezd tért hódítani itt is a "én mondom meg miben leszel, nehogy szebb legyél nálam" tendencia.
Mifelénk ajándék tánc van éjfél előtt, az ara és a vőlegény is táncol, és ilyenkor adják oda az összes ajándékot/pénzt. Még éjfél előtt szokott lenni a szakácstánc, régen még úgy főztek lakodalomban, de még ma is előfordul, ők tányérokkal, fedőkkel, evőeszközzel zörögve, bejönnek és táncolnak a násznépnek, nagyon jó hangulatot teremt. Éjfél után újabb szokás szerint van a pénzsöprés a menyecskének dobálják az aprót, és az próbálja söpörni. Éjfél után töltött káposztát szolgálnak fel. Ha hajnalban vége a lakodalomnak az ifjú párt lovas kocsival viszik haza, zenészeszek és fiatal férfiak énekelve kísérik őket.
A csokor dobás és a valami kék, valami új, valami régi, valami kölcsönkért is angolszász szokás, ami sajnos átterjed hozzánk, régen (még 10 évvel ezelőtt is) a csokrot megőriztek a menyasszonyok, nem volt divat a dobálózás. Az oltárhoz sem a szülők kísérték a fiatalokat, hanem az első koszorúslány és a párja, éppúgy nem voltak asszony klányok szerencsére.
Menyasszonytánc: nálunk többféle verzió van
- a menyasszony is és a vőlegény is táncol (vagy pénzt kapnak, vagy nem kérnek pénzt, hanem ők adnak a mondjuk pezsgőt, vagy valamilyen apró édességet; nálunk a pezsgős/édességes verzió volt), mindenki-mindenkivel táncol
- ugyanaz, mint az előző, de csak a menyasszony táncol
Mindkét esetben a pénzt valami zárt edénybe rakják, hogy ne lehessen tudni, hogy ki mennyit rak bele.
Dudálás, felszalagolás: erre mindkettő szokás. Néhányan még rendőre felvezetést is szoktak kérni. Ill. Miskolc környéki városban láttam, hogy ott a járókelők szoktak integetni a párnak. Nálunk ez nem szokás, de mivel nekem tetszik ez a gesztus, ezért én mindig integetek.
Felénk menyasszonytánc van csak, dudálás és szalagozás is van, sőt elszórnak egy csomó aprót, a menyasszony meg összesepri, a vőlegény segít neki lapáttal.
Mikor a vőlegény belép a menyasszonyi házhoz, a szülők összetörnek egy tányért, a vőlegény meg összesepri, hogy megmutassa milyen dolgos :)
mi akkor adtuk oda az ajándékot, amikor oda értünk ahhoz a házhoz, ahova meghívtak (mi pl menyasszonyi ház, aki a vőlegényhez volt hivatalos, az ott tette le az ajándékot)
/Békés megye/
Nálunk sincs kettő, hanem simán ajándék tánc van, ahol mindketten táncolnak, még átöltözés előtt.
Igen-igen a pénzsöprés is egy hagyományos lakodalmas szokás, azt már a menyecske csinálja és a férj tartja a lapátot. Fűrészelni is szoktak a lagzi előtt, esküvő után. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!