Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Mi az a "közös kassza"?
Azért kérdem, mert én eddig azt hittem, a közös kassza azt jelenti, hogy 1 számla van 2 ember nevén, és oda keresik a pénzt, onnan költenek, nem nézve, ki mennyit tett a közösbe.
Igen ám, de most láttam, sokan akik közös kasszával jellemzik magukat, külön számlára keresik a pénzt, és fel is osztják, ki mit fedez a keresetével... Ebben melyik rész a közös? Ez alapján a jobban kereső félnek több megtakarítása marad, számomra a közös kassza alapján a megtakarítás is közös, ha ingatlant vesznek akkor mindkettejük nevére, stb.
SZÁMODRA mit jelent a közös kassza?
Több dolgot lehet így nevezni szerintem.
Lehet az is amit írsz, hogy egy számlára megy mindkét ember fizuja és onnan együtt költenek.
De jelentheti szerintem azt is hogy vagyonközösség van, pl házasságban alapvetően közös a vagyon (vagyis a “kassza”) de ettől még praktikusan lehet két vagy több számlán a pénz.
"nem nézve ki mennyit tett a közösbe"
Igen, ez a lényege.
Az, hogy külön számlán van tárolva a pénz vagy hogy rutinszerűen fel van osztva ki mit fizet az technikai kérdés.
Pl én szoktam fizetni a rezsit, mert az én számlámról olcsóbb az utalás mint pároméről. De pl az internetet ő fizeti, mert ő kötötte anno a szerződést és az ő számlájára van beállítva a csoportos beszedési.
A biztosítást én fizetem, mert az meg az én nevemen megy.
Ha valami nagoybb dolgot veszünk azt általában én fizetem, mert mivel nagyobb a fizum, több pénz van egyszerre a sázmlámon. Páromnak meg van egy magán és egy vállalkozói számlája, így neki elaprózódik a pénze a számlák között, nem lehet olyan könnyen egy kártyával fizetni.
Amit vettünk ingatlant azt 50-50% tulajdonjogra vettük. Mivel nekem nagyobb a keresetem vszeg én raktam bele többet, de ennek arányát nem számoltuk ki, mert nem érdekel senkit.
De pl az ingatlan fizetése is úgy történt, hogy ő átdobott az én számlámra eg yhalom pénzt és én fizettem ki az eladót, mert ugye én olcsóbban utalok, így megúsztunk 10.000 forint tranzakciós díjat.
Ha mindne hónapban meg kéne beszélni, hogy ki mit fizessen pl a rezsinél, akkor annak csak az lenne az eredménye, hogy azt hisszük a ámsik kifizette és senki sem fizeti be. Ez meg kinek jó?
Így meg vannak feladatok amiket elvégzünk és kész. TÖkmindeg yki fizeti, hiszen az ő pénze az enyém, az én pénzem az övé, nem számít technikailag melyik számláról megy ki a pénz.
A közös kassza egy felfogás, ami azt jelenti, hogy sem a keresetünket, sem a kiadásainkat nem tekintjük csak a sajátunknak. Saját példa: én idén 20 éve vagyok együtt a feleségemmel, és különböző fokozatokat jártunk be.
Kezdetben teljesen külön kasszán voltunk vagy 7-8 évig. Nem szóltunk bele, ki mire költ. Ha vettünk valamit közösen, vagy elmentünk nyaralni, feleztük a költségeket. Volt olyan, hogy már együtt éltünk, mégis amikor le voltam égve, kértem tőle kölcsön 10 ropit, amit teljesen természetes volt, hogy megadtam. Ő sem mondta, hogy jaj, ugyan már, egy pár vagyunk. Ez 100% külön kassza.
Valahogy akkor kezdett ez megváltozni, amikor már lakótárs nélkül külön tudtunk költözni. Ekkor elkezdtek közös célok körvonalazódni, és erre elkezdtünk közösen spórolni. Egyszer zt mondtuk, hogy megpróbálunk az ő fizetéséből megélni, és az enyémet félretenni. Itt még egyikünkben sem tudatosult a dolog, de ez már közös kassza, mert elkezdtük a kettőnk fizetését egyként kezelni. Itt ha már venni akartam valami nagyobb tételt, azt megbeszéltem vele, mert úgy éreztem, ez már nem csak az én pénzem.
Amikortól nyíltan közös kasszára kerültünk, az az a pillanat volt, amikor összeházasodtunk. A lagzi utáni héten számolgattuk a borítékok tartalmát, és azon gondolkodtunk, hogy hová tegyük, és hirtelen néztünk egymásra, hogy mindkettőnknek van megtakarítási számlája, de minek. Ekkor megszüntettük az övét, és az enyémre tettük minden pénzünket. Lelkileg innentől számoljuk, hogy kimondtuk a közös kasszát.
Az pedig, hogy ténylegesen egy számlára jön minden, az igazából tavalyelőtt óta van. Ő csak gyest kap, nekem meg jókora fizetésem van, és állandóan tőlem kellett kéregetnie, amivel már a töke kivolt. Ezért átirányítottuk az egész cuccot az én bankszámlámra, ő pedig kapott egy kártyát hozzá. Ennek ellenére a közös kassza jó 10 éve megvan.
A közös kassza, amikor 1 számla van (most hagyjuk a vállalkozókat). A 2 számlás felállás, amikor közösen viselik a terheket, az már külön kassza, hiszen természetszerűleg külön számlák vannak. Ennek a szerencsésebb neve a közös teherviselés.
A házasságkötés után elég hamar közös kasszára tértünk át. Úgyis is vagyonközösség van, ahogy korábban írták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!