Úgy tudom, a buddhizmus és általában a reinkarnációban hívő vallások szerint érdemeink döntik el, hogy a halálunk után alacsonyabb- vagy magasabbrendű létformában születünk újjá. De egy alacsonyabb létforma hogyan jut feljebb?
Egy egérnek meg kell tapasztalnia milyen is egérnek lenni, semmi egyebet. Egy egér sem elmélkedik semmin, mivel ösztönből cselekszenek, ezért nincs olyan hogy egy egér jó, vagy rossz.
Nekünk embereknek viszont már megadatott a szabad akaratunkból való döntés lehetősége, így már egy ember lehet jószándékú, vagy rossz.
A kérdés jó, de ha józanul ítéljük meg, akkor kiderül, hogy a "visszaható rendszer" pont azért van, hogy egy egyed tanulhasson tévedéséből. Itt pedig Döncike felvetése nyer érvényt, miszerint, ha egy ember egér lesz, azzal sokat nem ér, nem látja miért kell egérnek lennie, amikor éppen az. A fejlődés előre megy...ergo ha valaki már ember, az nem fog "alacsonyabb" létformába születni.
A buddhizmus eredeti tanításában alacsonyabb létformába való születés valószínűsíthetően nem szerepel, ahogyan bármely másik reinkarnációval foglalkozó tanításban sem...és itt most az eredeti iratokról beszélek, nem pedig az iratokhoz tartozó értelmezésekkel.
pl.: ha egy ember mondjuk aljaskodik nagyon, akkor a karma nevű rendszer végett következő életben "kutyaélete" lesz. szóval lehet hasonlatként szerepel a szentírásokban az állatként való megszületés, és könnyen lehet, hogy ezt értették félre sokan.
üdv
27/F
LastOne.Left
"De, ha egy ember valami rosszat csinál, és újra egér lesz, akkor az 'egér-lét' miképpen segíti a lélek előmenetelét, ha amúgy sem gondolkodik, és csak azt teszi, amit egy egér tenne?"
A védikus írások (amiket simán nevezhetünk a lélek tudományának is) szerint nem születhetsz emberből állattá, viszont a tetteid következményei vissza fognak hatni rád vagy a jelenlegi, vagy a következő életedben, azaz te is meg fogod tapasztalni amit mással szemben elkövetsz.
De senki sem születik tökéletesnek, és odáig sok életen vezet át az út amíg kikerülünk a születés, és halál körforgásából, azaz elérjük a megvilágosodást.
Van is egy ilyen mondás a védikus írásokban hogy "Minden Szentnek van múltja , és minden Bűnösnek van jövője."
Kivéve, ha az egér lét nem számít jutalomnak.
gondoljunk csak bele.
Ha gazdag vagy azért van sok kísértés hogy bűn kövess el, ha meg szegény akkor meg azért.
Egérként nincsenek kísértések... kis pihi a döntéshozatalban.
"Nekünk embereknek viszont már megadatott a szabad akaratunkból való döntés lehetősége, így már egy ember lehet jószándékú, vagy rossz."
Micsoda tévedés!
Tegyük fel, hogy valaki megszületik egy családba, ahol az apja veri az anyját, mindketten piálnak, a gyereknek elfelejtenek enni adni, és meg is verik párszor. A fater általában börtönben ül, közben veszekednek a rokonság többi tagjával. A gyereknek torz világképe lesz, fogalma sincs, mit lát a tv-ben, nem tudja, hogy léteznek másfajta életmódok. Kiskorától lop, verekszik, az ösztöneinek él, és nagyjából nem fog fel semmit. Felnőttként kb. úgy folytatja, ahogy az apja. Börtönbe kerül, aztán oda újra visszakerül, és 40 éves kora körül meghal, mert addig már rég tönkrement az egészsége.
A te fenti mondatod szerint a gyerek fogja magát, és fene nagy szabad akaratából úgy dönt, hogy leél egy nyomorúságos, igénytelen, szenvedéssel teli életet.
Az a több ezer döntés, amit életében meghoz ( lopás, verekedés, erőszak, piálás, drogozás), csak azért hozza meg, mert ő szeretne szenvedni, igénytelen, sz#r életet élni.
Nos ez nem így van. Az emberek nagy része _nem tud_ másképp dönteni, mint ahogy dönt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!