Van valamilyen természetfeletti, spirituális, transzcendens oka, hogy mikroszinten teljesen más a világ?
Biztosan hallottad, a kvantumfizika ősatya Nielsh Bohr kijelentését miszerint, aki nem hökken meg, illetve nem lepődik meg nagymértékben a kvantumfizikán, az meg sem értette azt !
A kvantumfizikában teljesen más a világ, de vajon miért? Nyílván nem arról az egyszerú dologról van szó, hogy a vizsgáló rendszer kölcsönhatásba kerül a vizsgáltal, annak méretbeli azonossága révén, merthogy kicsik, hiszen ez egyrészt nem igaz, hiszen a kvantumfizika nem korlátozódik pusztán a mikrovilágra, a világunkban levő kiszámíthatatlan dolgok, mint a kvantumfizika miatt van. Egy makroszkópikus test mozgását pontosan le tudod írni rövid ideig, majd magára hagyva egyre kevésbé vagy képes megjósólni mi lesz vele, ez a kvantumfizika makrofizikai hatása. Másrészt pedig, ha csupán arról lenne szó, hogy a kölcsönhatásba kerülő mérőrendszer okozná a problémát, azt könnyen le lehetne írni klaszikusan is, de a kvantumfizika egészen másról szól ! Miről?
Ma már képesek vagyunk mérés nélkül megfigyelni kvantumrészecskét pl fotont és annak megváltozik a tulajdonsága, pusztán a megfigyelés által, miért lehet ez? Sok kvantumfizikus szerint ez egyfajta spirituális fogalom miatt, a tudat miatt lehet ez. vajon valóban a kvantumfizika egy amolyan spirituális világ tőrvényszerűségeit írja le, hiszen benne nem létezik pontos hely és idő, valamint a tárgyak helye nem érnek véget annak látható helyével. Mit gondolsz?
Ebben vannémi ráció? https://www.youtube.com/watch?v=7fGu6We1Z4I
Unalmaaaaaaas!
Nem, már egy hete sem volt semmi transzcendens a kvantummechanikában, egy éve sem volt, tíz éve sem volt, és egy év múlva sem lesz. És hadd lepjelek meg, tíz év múlva sem lesz. Nem, még akkor sem, ha minden egyes napon felteszitek ezt a kérdést. Szálljatok már le róla. A kvantummechanika egy matematikai apparátus, amiből egy kukkot sem értesz.
sqrt(deltaE)>h/(sqrt(2m)*d^2)
Ez kvantummechanika, az meg nem kvantummechanika, hogy valami színes szagos prezentációban valami gyökér hülyeségeket gagyog. Egyelőre ott tartasz, hogy nem tudod megkülönböztetni a kvantummechanikát a klasszikustól ha látod. Sőt, nem csak a klasszikus mechanikától, de a termodinamikától vagy az áramlástantól sem. Majd ha ez megvan, akkor gyere vissza, és fejtsd ki, hogy szerinted melyik egyenlet miatt transzcendensebb a kvantummechanika mint a reakciókinetika vagy az elektrosztatika.
A fizikusok meg a legmaterialistább faj a földön. Igen kizártnak tartom, hogy pár százaléknál több legyen "quantum woo woo" hívő.
Miért nem az ezotériában tobzódnak a tudományos írások?
Miért a tudományok közé akarják bármi áron betolni az ezotériát?
Zoltán!
"Ma már képesek vagyunk mérés nélkül megfigyelni kvantumrészecskét pl fotont"
Én még ma sem! És úgy volt, hogy elmondod, hogy kell! De semmi válasz azóta sem!
A videó ott hülyeség, hogy a "megfigyelő" egy szem, ami nézi a részecskét.
"A videó egy teljesen korrekt bemutatása a kétrés kísérletnek, persze hogy van benne ráció. Viszont a kvantumfizikának nincs makrofizikai hatása, legalábbis se a Science se a Nature magazin vagy bármilyen igazi fizikus nem hallott még ilyesmiről"
pedig hogyne lenne makrofizikai hatása !Sokáig azt hitték, hogy a kvantumfizika csupán az elemi részecskék világában érvényes, mindennapi életünkben azonban továbbra is olyan világban érezhetjük magunkat, ahol kizárólag a klasszikus fizika törvényei uralkodnak.
Mindezekre rácáfol a valóság. Bár a kvantumfizikai jelenségek a háttérben, szinte észrevétlenül mûködnek, a hatásuk betör a minket körülvevõ „makrovilág” szintjére. Egyfelõl tény az, hogy az életünket befolyásoló elektronikus eszközök – televízió, rádió, mobiltelefon, számítógép, Internet hálózat, bankkártya automata, stb. – a kvantumfizika elvei alapján mûködnek. Másfelõl a mindennapi életünkben is lépten-nyomon tapasztalhatjuk, hogy a jövõ nem kiszámítható, hiszen körülöttünk rendszeresen fordulnak elõ váratlan, meglepõ, olykor paradoxon jelenségek.
Ezt a véleményt alátámasztani látszik az utóbbi idõben kidolgozott káoszelmélet is, amely szerint létezhet„determinisztikus káosz”. Erre mutat példát az un.„pillangó effektus”. Eszerint, ha pl. az Amazonas melletti õserdõben egy virágra szálló pillangó a korábbi szokásától eltérõen nem kettõt, hanem hármat legyint a szárnyaival, ennek következménye esetleg az lehet, hogy egy hónappal késõbb hatalmas tornádó söpör végig a Florida félszigeten.
A pillangó effektus lehetõségét számos gyakorlati példa alátámasztja. Pl. amikor egyszer 10 napos számítógépes meteorológiai elõrejelzést készítettek, s a számítást megismételték, homlokegyenest ellenkezõ prognózis adódott. Pedig az eltérés csak annyi volt, hogy egy részletszámításnál a tizedik tizedes jegy utáni 5-ös számjegyet az egyik esetben felfelé, a másikban lefelé kerekítették.
A kiindulási feltételekben fellépõ csekély eltérés hatalmas különbséget okozhat a következményekben. Márpedig végtelen pontosságú numerikus számítás elvileg lehetetlen. De ha lehetséges is volna, a peremfeltételek kvantumbizonytalansága miatt ennek nem volna értelme.
Valószínû, hogy a mikrovilág szintjén a kvantumfizikai folyamatok által alkotott un.„kvantumkáosz”-ból minden egyes másodpercben sokmillió pillangó effektus indul el és terjed lavinaszerûen a makrovilág felé. A nagy számok törvénye alapján azonban ezek hatása nagy valószínûséggel kompenzálja egymást, ezért makroszinten a fizikai jelenségek kiszámíthatónak látszanak és érvényesülni fognak a (statisztikai jellegû) makrofizikai törvények.
Olykor azonban ezen mikrofizikai pillangóeffektusok egyensúlya egy picit felborulhat, aminek eredménye makrofizikai szintû katasztrófa vagy más váratlan esemény lehet.
" Mérés nélkül pedig lehetetlen megfigyelni egy kvantumrészecskét, minden megfigyelésnél interakcióba kell lépnünk a megfigyelendő tárggyal és innentől mérésről beszélünk. És nincs olyan kvantumfizikus aki részecskékhez tudatot társítana, és spiritualitásról sem szokás beszélni fizikusok között."
Ma már képesek vagyunk megfigyelni kvantumrészecskét, annak mérése nélkül is !
"Bohr többször is leírta ezt: "a részecskék máshogy viselkednek, ha figyelik őket"."
Pontosan erre gondoltam, az eredményezheti a kvantumfizika és a klasszikus Newtoni fizika közti különbséget, hogy mi mint megfigyelők egyek vagyunk a megfigyelt objektummal. Ebből egyértelműen következik, hogy a világ csak a mi számunkra létező, csak azért van, mert mi figyeljük. Úgy tűnik, csak mi létezünk és a képzetünk ami maga a világ.
"Unalmaaaaaas! "
Lehet, hogy neked unalmas, ne olvass tudományt a legújabb felfedezéseket kerüld, maradj a régi több száz éves ortodox elképzeléseknél, ez a te bajod !
Lehet, hogy sokan számolni tudtok alapvető szinten, de nem értitek a fizikát, sem pedig a világot és amikor lelepleződtök vagy számotokra megkérdőjeleződik az az ideológia,melyben hisztek a számok, képletek mögé bújtok, azt hiszitek az megvéd titeket. Pedig egyetlen tudós sem gondolkozott képletekben, azt csak az ostobák teszik ! A képletek fizikai tartalmat jelentenek. :P
" kvantumfizika csak egy rendkívül érdekes tudományág, semmi misztikum csak nem "
Pedig a tudat általi megfigyelés a kvantumradír, késleltett választásos kísérlet és a késleltetett választásos kvantumradír kísérletek eredményei egy misztikus, spirituális világot mutatnak !
"A videó ott hülyeség, hogy a "megfigyelő" egy szem, ami nézi a részecskét."
A szem egy illusztráció a megfigyelést jelenti. Képesek vagyunk mérés nélkül is megfigyelni fotont. Most mondtam el hol olvashatsz utána. De jelenthet detektort is, ugyanis ha detektort teszünk az egyik rés után, akkor a foton részecskeként viselkedik és úgy csapódik be, de ha ernyőt, akkor hullámként. Előbbi esetben megfigyeltük, míg utóbbiban nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!