A megbocsátás bűn?
Vannak, akik a kiegyenlítődés elvének nevében a szemet szemért hozzáállást gyakorolják, mondván, érzelgősködés helyett az egyensúly helyreállításán kell dolgozni. Ha pl megbántanak, megsértenek, azt vissza kell adni, de kisebb mértékben, mint amekkora rosszat kaptunk. Erre a másik is újabb kellemetlenséget okoz nekünk, de mégkisebb mértékben, és ez így megy tovább, amíg végül elérjük a nullát, ahol semmisnek tekinthetjük a kiinduló sértést, és ezzel megtörtént a harmónia visszaállítása. Ezen elv szerint, ha nem adjuk vissza a rosszat, az egyensúly ellen vétünk, mert nem egyenlítjük ki a kibillent mérleget. (Azt hiszem, Somamamagésától olvastam ezt.)
Ez így logikusnak is tűnhet, de nem lehetséges, hogy az őszinte, tiszta megbocsátás hatása meghaladja a logikánkat, és hatására ugyanúgy megtörténik a mérleg serpenyőinek egyensúlyba hozása, csak sok kis lépés (oda-vissza sértések) helyett egy nagy lépésben, a megbocsátásban? Szerintem csak akkor áll fenn kiegyenlítetlenség, ha a megbocsátás nem tiszta szívből történik.
Mi a véleményetek?
én nem tudom hogy ezzel ki hogy van.
de én ezt az elvet képviselem.
ha megdobnak kenyérrel dobd vissza kővel.
aki Á-t b# sz, b# sszon B-t is!
És mi fogja megállítani az erőszakot?
Tegyük fel, A nem érti, miért okozott B-nek fájdalmat. B úgy érzi, jogosan vág vissza A-nak. A az ellene irányuló támadást eltúlzottnak, érthetetlennek veszi, ezért visszavág.
A szerint kiegyenlítődött a mérleg, B szerint őt indokolatlanul érte ellentámadás.
Ki és mi alapján ítéli még a kiegyenlítődés mértékét? Mindannyian csak részben láthatjuk a világban működő folyamatokat, ez pedig csak részleges ismeretet feltételez, utóbbit is jelentősen befolyásolják szubjektív nézeteink, érzéseink, tapasztalataink.
Első, te aztán nem cicózol! :)
Második, teljesen egyetértek. Lehet, hogy bizonyos esetekben és bizonyos körülményekben működhet ez a visszaadom-módszer, de ha nem az eltervezett módon alakul, akkor annál nagyobb káoszhoz vezet. És szerintem (ahogy írtam is) a megbocsátás is lehet egy kiegyenlítés, csak ott egy óriásit léptünk, megspórolva az apró kis lépéseket, amiket a visszaadós módszernél csinálnak. Ha ugyanazt az utat meg lehet tenni egy ugrással is, akkor minek tipegni? Persze ez az ugrás sokszor nem könnyű, és vívódással, lelki erőfeszítéssel jár.
Helyzettől, embertől függ. Van mikor az #1-es módszere a célravezető, van mikor a másik orca odatartása. Mindkettőnek ugyanazok az előnyei és hátrányai is, épp ettől válik helyzetfüggővé, hogy mikor melyiket érdemesebb alkalmazni.
Az értelem nem ott mutatkozik meg, hogy odatartjuk a másik orcát is, vagy ba..unk B-t is. Hanem ott, hogy a rendelkezésünkre álló információk alapján el tudjuk dönteni, hogy az adott helyzetben melyik a hasznosabb, célravezetőbb.
Ha ártanak neked, a feszültség, benned keletkezik. Lenullázni megbocsájtással tudsz.
Ha folyamatosan megy az adok-kapok, semmi sem szavatolja, hogy a nulla felé konvergálukn. De a megbocsájtással egyetlen lépéssel eljutunk a nullához.
"(pl. más Nutellájának engedély nélküli elfogyasztása). De ezeket mindenki tudja."
:DD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!