Szerintetek gáz étteremben italként egy kancsó vizet kérni?
Nagyon drágák az italok az éttermekben, az ásványvíz is. Most hétvégén fogok étterembe menni, szerintetek gáz, ha egy kancsó vizet fogok kérni?
Amúgy is szinte csak csapvizet iszok mindig, itthon is, szóval üdítőt nem szeretnék kérni, ásványvízért viszont főleg nem akarnék kiadni annyi pénzt.
Mit gondoltok?
Én szoktam kérni. Szoktak is adni. Ha azért nem kérsz, mert valaki a GYK-n beszólt neked keményen, akkor magadra vess. :)
Kedvenc pizzázómban egy 3dl limonádé 800 forint. Egy liter csapvíz ingyen van. Ettől még ott szoktam enni és van, hogy előre kapja a pincér a borravalót. Egyáltalán nem azon múlik, hogy valaki csóró, vagy gazdag. 800 forint egy citromért és a felszolgálásért sok és bizony nem pazarlok.
Gyűlölködők meg mindig lesznek, akik kitalálják a történet mögöttes tartalmát és találgatnak, mert nincs elég inger az életükben és máshol keresik azt. Őket annyira vedd komolyan, mint a részeg csövest a Jászainál.
Aki szerint a csapvíz felszolgálása nem jár semmi költséggel:
Bemész az ètteremben. A pincér odamegy, felveszi a rendelèsed, a csapvízzel együtt.
Beüti a gépbe, -a csapvizet is- hogy a pultos tudja mit kèszítsen. Fogják a liter vízedet, kiengedik, kapsz hozzá poharakat.
Miután távoztál és persze bankkártyával fizettèl hiszen szerinted ebben az esetben nem is szokás jattolni (wtf?) a pincér leszedi az asztalt-a vizes kancsót és poharakat sem hagyja ott. Ezek mennek a pultosnak aki beteszi őket a mosogató gépbe. A gép vègzett, elpolírozza a pultos a poharakat, helyére pakol mindent.
Ez egy pár perces munka.
Az ètterem bèrleti díjat fizet, ami általában a legnagyobb kiadása, de a fizetèsen felül járulèkot, TB-t, szabadság pènzt. Ha van egy 100 ezres nettó fizetès-ami nagyon alap- az 200 ezres költség az üzletnek. Ezen kívül áram, a gépek mint pl mosogatógép karbantartása, a mosogatáshoz elhasznált vegyszerek, mind költsèg.
Egy ètteremben pedig nem csak szökőèvente rendelnek csapvizet. Napi 10 kancsó az egy átlag mèretű gépben kb 4 kör mosogatás. Ez heti 28, havi 112 kör a mosogatógèpnek.
Magyarul az hogy otthon megnyitod a csapot és engedsz egy pohár vizet rohadtul nem ugyanaz a költség mint egy ètteremben ugyanez.
Tapasztalat:
Egy külföldi étterem bárjában kerestünk megoldást arra hogy hogy tudnánk megoldani a csapvíz dolgot úgy hogy a felszolgáló a valódi èrtèkesítèssel tudjon foglalkozni.
Kihelyeztünk a pult vègère egy 15 literes önkiszolgáló vizes ballont. Mellé szépen tiszta poharakat, egy tálcát meg a koszos pohárnak. Ha csapvizet rendelt valaki a felszolgáló ehhez irányította a vendèget, ott ihat amennyi jól esik.
A csapvízfogyasztás drasztikusan esett, hiszen ha már el kell menni a pultig -ami pár méter- akkor már jó lett az ásványvíz is.
Igen, ezek is mind költsègek. A szalvéta, vagy a WC használat költsègei pedig mind bele vannak èpítve az ètelek áraiba, azaz nem grátiszba kapod.
Ezért kerül egy kiló bèlszin egy ètteremben jóval drágábba mint otthon elkèszíteni.
És én sem mondom hogy ne kapjon csapvizet a vendèg ha szeretne. Ez egy alap emberi gesztus, hisz pl ha gyógyszert szed azt csapvízzel veszi be, nem borral. Lehetőséget kell biztosítani a vízre és senki sem fogja húzni a száját ha egy asztal az üveg bor mellé csapvizet is kér.
Külföldön én olyannal is találkoztam hogy ha valami mellé rendeltek csapvizet akkor az grátisz volt. Ha viszont kizárólag csapvizet fogyasztottak azért felszámoltak egy jelkèpes összeget.
Szerintem ennél jobb megoldás a kihelyezett önkiszolgáló ballon.
Ez sem egy Michelin-csillagos étteremben volt, az fix. McDonaldsban, KFC-ben, Nandoo's-ban (ami jóval színvonalasabb, de még mindig gyorskajálda) elmegy egy ilyen prosztó megoldás, Mari néni olcsó kifőzdéjében is (ő még ballonnal se bajlódna valszeg, ott a csap, eresszé'), máshol nem. Nem azért csökkent a csapvízfogyasztás, mert a vendég lusta kimenni érte, hanem azért, mert ti pellengéreztétek ki ezzel a ballonozással, hogy botorkáljon keresztül az egész kócerájon, ha annyira eszi a fene érte.
amúgy meg ne számold már bele még a pincér fizetését is a kancsó csapvíz költségébe. Nem igényel sem több munkaerőt, sem több poharat (wtf, ti az ásványvízhez tán nem adtok, szopogassa üvegből a hülyéje?!), mindössze eggyel több kört a mosogatógépben. Mindjárt sírva is fakadok a sajnálattól...Azt meg elfelejted megemlíteni, hogy az étterem nem bolti áron, háztartási kiszerelésben szerzi be a kaják alapanyagait, és készíti az ételeket.:-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!