Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Szoktatok még borravalót adni?

Szoktatok még borravalót adni?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez egy örök vita, hogy kell-e borravalót adni éttermekben (illik) avagy sem ( a munkát végzik, mint bárhol máshol). Én régebben adtam, de az elmúlt 2-3 évben már nem, lévén, hogy a szervizdij 7-15-%-ig terjed. Nem érzem azt, hogy eszem, kifizetem azt is (úgy, hogy a pult 4 méterre van az asztaltól) és még rá borravalót is adjak. Még ha kedves is a kiszolgálás, már nem szoktam adni.

Ráadásul alapból nonszensznek tartom, hogy minél többet fogyasztasz, azaz minél több pénzt hagysz ott, annál nagyobb a szervízdij összege is.


Ti hogy vagytok ezzel?



júl. 9. 21:57
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
86%

Ja van szervizdíj, részemről ugrik a borravaló, mert a hely gyakorlatilag sunyi módon megtévesztett. A szervizdíj általában százalékos és el van dugva az étlap utolsó oldalának aljára.


Ha nincs szervizdíj, akkor azon múlik, jó kedvemben vagyok-e vagy tett-e valami extrát a felszolgáló. Ha csak simán elvégezte a munkáját, azért fizetés jár a munkáltatójától. Ez nem az USA, ahol direkt alulfizetik a felszolgálókat, hogy majd a borravalóból megélnek. Ami az árlapon szerepel, az az étel+szolgáltatás ára.

júl. 11. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
0%
11. Tőled is kérdezem: miért tetszik jobban a 115, mint a 100+15?
júl. 11. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
100%

#12

Külön feltüntetik, hogy pénzt kérnek a kiszolgálásért. Akkor miért fizessek azon felül még további összeget a kiszolgálásért?

Mondjuk én eleve nem vagyok híve a borravalónak, akár van szervizdíj akár nincs, kapjanak fizetést a munkaadójuktól, ahogy az emberek nagy része. De ha külön az arcomba nyomják akkor pláne 1000% hogy nem fogok még további felárat adakozni.

júl. 11. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
6%
13. Már leírtam: a szervizdíjra kevesebb adót fizet a cég. Nem borravaló helyet van. Ugyanolyan bevétele az étteremnek, mint az alap ár. Ha nem lenne szervizdíj, akkor 115 lenne az alap. Nem is a felszolgáló kapja, hanem az egész cég.
júl. 11. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
86%

#12

Benne van a válaszban. A szervizdíjat sunyimódon alkalmazzák, mint magad is írtad korábban "adóoptimalizálási" célból, nem annyiba kerül miatta az étel, mint amennyi az étlapon szerepel és nem opcionális.


Ha pusztán az étel ára nem elég fenntartani az üzletet legyenek egyenesek és emeljenek árat, ne bújtatott költségeket verjenek rá a fogyasztóra.


Ráadásul belefutottam már olyanba is, hogy szervizdij kártyás fizetéskor volt, készpénzesnél meg nem.

júl. 11. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
84%

#14

Miért kéne, hogy engem érdekeljen hogy mennyi adót fizetnek? Ő dolguk.

júl. 11. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
0%

Nem kell, hogy érdekeljen. De újra kérdezem:

Ha 115-ért adnak valamit, vagy 100+15-ért az ugyanaz az összeg, nem? Ha nem lenne szervizdíj, akkor 115 lenne az, ami most 100.


A kérdésre a feleletem:

Igen, nem befolyásol a számlán lévő tételek összetétele. Ha elégedett vagyok adok, egyébként nem.

júl. 11. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
85%

#17

Újra megválaszolom:

"Külön feltüntetik, hogy pénzt kérnek a kiszolgálásért. Akkor miért fizessek azon felül még további összeget a kiszolgálásért?

Mondjuk én eleve nem vagyok híve a borravalónak, akár van szervizdíj akár nincs, kapjanak fizetést a munkaadójuktól, ahogy az emberek nagy része. De ha külön az arcomba nyomják akkor pláne 1000% hogy nem fogok még további felárat adakozni."

júl. 11. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
84%
#14 Attól, hogy a szervízdíj nem a borravaló helyett van, nekem, mint vendégnek, ugyanúgy plusz költség, mint a borravaló. Ennek megfelelően nem érdekel, ki kapja és hogyan számolják/osztják el. Ráadásul a borravaló legalább tőlem függ.
júl. 11. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
78%
#19 Azért hangsúlyozzák, hogy a szervízdíj nem a borravaló helyett van, hogy ezzel is ösztönözzenek a további borravalózásra.
júl. 11. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!