Van olyan ember akinek káros a vegán táplálkozás?
Sokan inkább pozitívan számolnak be róla de vajon van akinek inkább ront a helyzetén
Mindent lehet rosszul csinálni meg jól is. Ennek a kérdésnek semmi értelme. Egy vegán is ehet ugyanúgy cukrot, kesz kaját, feher lisztes dolgokat és élhet egészségtelenül.
Vagy élhet nagyon egészséges teljes értékű növényi étrenden is.
Attól hogy vegán nem mind egyforma!!!!
egészséges teljes értékű növényi étrenden is.
Erre vagyok kíváncsi hogy az ilyen étrend jó e
Á vegán táplálozás nem jelent semmi mást, mint hogy nem fogyaszt állati termékeket.
Ha valaki ezt úgy teszi, hogy ugyanazt eszi, mint elötte, csak kihagyja ezeket, annak lesznek olyan tünetei, mint a cikkben említettek, de ennek nem a vegánság az oka, hanem a saját eszetlensége.
A másik meg, hogy ha nem visz be elegendö kalóriát, azaz rosszul állítka be a kalóriakeretét, de ez is a saját hibája.
Az állati termékek mellözése mellett oda kell figyelni a megfelelö mennyiségü fehérje, ásványi anyagok és vitaminok bevitelére, ez pedig csak akkor lehetséges, ha az illetö elegendö és sokféle növényi élelmszert iktat be az étrendbe, ugyanis ezekkel mindent be tud vinni, amire szüksége van (kivéve a B12-t), szóval ha hiánybetegségei lesznek valakinek, akkor utána kell néznie, mit csinál rosszul.
A legtöbben, akik átállnak erre az étrendre, tájékozódnak, hogy mit és hogy célszerü fogyasztani, akkor nincs és nem is lesz semmi bajuk.
Ezt csak alátámasztani tudom.
Nem a vegán életmód az ártalmas, hanem a hülyeség. Ahogy fentebb többen is írták, attól hogy nem eszel állati cuccokat, ha szarságokon élsz még nem leszel egészséges.
Ha normálisan, egészségtudatosan étkezel, akkor meg egészséges, teljes értékű a vegán életmód.
Utolsó ez pont fordítva van, vegánként sokkal egyszerűbb egészségesen táplálkozni mert sokkal több természetes élelmiszert eszel (gyümölcs zöldség gabona hüvelyes olajos mag) mint egy mindenevő aki átlagban főleg húson tejtermékekben tojáson és egy kis köreten él. A vegánok alapvetően jóval több vitamint és ásványi anyagot visznek he valamint több rostot és antioxidánst is, miközben ugyanúgy megvannak a fehérjék és zsírok is az étrendben. Plusz vegánként sokkal kevesebb a kísértés és a junk food amiből ehetsz.
A mindenevők nagyrésze elve nem nagyon eszik zöldségeket és többnyire vitamin hiányos.
Olvastam már én is ilyen beszámolókat (illetve kicsit részletesebbeket is, mint a 24.hu, nem a legjobb forrás). Voltak köztük olyanok is, akik évekig próbálkoztak whole food plant based táplálkozással, és tényleg nagyon odafigyeltek, de végül feladták az egészségük miatt. Persze nem tudhatjuk, miket ettek, de ez mégis arra utal, hogy nem is olyan egyszerű így táplálkozni és egészségesnek maradni, és vannak olyan emberek, akiknek hosszú távon nem jön be, bármennyire is szeretnék. Rövid távon persze a legtöbb embernek jót tesz, főleg, ha előtte nem fordítottak nagy gondot a táplálkozásukra, de nem kell 100%-ban vegánnak lenni ahhoz, hogy egészségesek legyünk.
Én megpróbáltam magamnak összeállítani olyan növényi étrendet, amiben minden fontos tápanyag benne van, de rá kellett jönnöm, hogy ehhez annyi ételt meg kellene ennem, amennyit egyszerűen nem bírnék. Ehhez hozzátartozik, hogy nem akarnék szóját és glutént enni (így a tofu és a szejtán is kizárva), és vegán fehérjeporokat sem. A hús és egyéb állati eredetű élelmiszerek sokkal koncentráltabban tartalmaznak bizonyos tápanyagokat. Van, aki nem bírja a túl sok növényi rostot, vagy éppen az antinutritív anyagok miatt lesz valamilyen mikrotápanyagból hiánya (pl. vashiány), esetleg pajzsmirigy-alulműködése. Vagy a szervezete nem tud mit kezdeni a rengeteg szénhidráttal, vagy rosszul hasznosít egyes növényi tápanyagokat (pl. béta-karotin, omega 3 zsírsavak konverziója). Sokfélék vagyunk, sokféle genetikai háttérrel, bélflórával, testi adottságokkal, fizikai aktivitással.
"miközben ugyanúgy megvannak a fehérjék és zsírok is az étrendben"
De mégis honnan?
Amikor a fehérjéről esik szó, a vegánok mindig a hüvelyeseket emlegetik. De azok fitint is tartalmaznak, ami antitápanyag, vagyis gátolja a fehérje és a többi tápanyag felszívódását (ez a gabonákban is van amúgy). Áztatással, hosszú főzéssel valamennyit lehet ezen segíteni, de nem sokat. Ezerszer egyszerűbb megenni egy tojást, vagy sajtot/kefírt keverni a salátához.
Zsírok: Oké, hogy olívaolaj, esetleg más jó minőségű növényi olajok, de ezekkel nem lehet sütni/főzni, mert hevítés hatására káros anyagok szabadulnak fel belőlük. Egyetlen kivétel a kókuszolaj, de az egyrészt drága, másrészt a fél világon átutaztatják, plusz a termesztése is aggályokat vet fel, és a vegánoknak elvileg fontosak a környezetbarát szempontok, szóval ez it patthelyzet. Megintcsak ott tartunk, egyszerűbb vajon párolni vagy házi kacsazsírral sütni.
A zsírok olajos magvakból pl melyek értékes omega zsírsavak tartalmaznak.
Fehérje a gabonákban átlagosan 12-18g van (csirkehús 22g ezzel vesd össze) de sok zöldség is tartalmaz 3-5g-ot ami nagyon sok ahhoz képest hogy a zöldség jóval kevesebb kalória tehát sokkal többet lehet belőle megenni.
A növényi tejek az állatinál sokkal fehérjedúsabbak, a házi szója zab mogyoró mandula tejek 3-6g fehérjét is tartalmaznak per 100g.
A hüvelyesek olajos magvak szinten 20-25g fehérje ami rengeteg.
A szejtán, tofu, egyebek ennél jóval tovbet is tartalmaznak a szejtán pl akár 75g-t is!
Egy kb 60-70 kilós ember napi fehérjeigénye 50-60 g ami röhögve kijön növényi forrásokból is. Nekem reggelire 2 deci mandulatej + egy tk. zsemle zöldségekkel (a zsemle eleve 10g fehérje) simán megvan 20-25g fehérje az a napi adagom fele gy étkezésben. De pl 2deci növényi tej+ magvas gabona műzli is simán megvan 20g.
FITINSAV (nem fitin) a növények magjában található, a mindenevők is ugyanúgy fogyasztják. A fehérje felszívódását NEM GÁTOLJA tehát semmi ellentmondás nincs abban hogy valaki hüvelyesek olajos magvak vagy gabonák segítségével visz be fehérjét. Bizonyos ásványi anyagok felszívódását akadályozzák; de ilyen anyag rengeteg van a világon. A tej pl kifejezetten akadályozza a kalcium felszívódását, a koffein a C vitaminét, a magnézium akadályozza a vas felszívódását és fordítva. Még sem mondja senki hogy ne egyél vasat vagy magneziumot mert attól még egészséges dolgok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!