Vegánok, milyen vitaminokat szedtek? Tudnátok megbízható márkát ajánlani?
Elsősorban valami "all-in-one" vegán multivitaminra gondoltam. Vegán alatt két dolgot értek, elsősorban nyilván azt, hogy nem tartalmaz olyan anyagokat, amik állati termékekből származnak, másrészt pedig hogy elsősorban azokat a tápanyagokat tartlamazza megfelelő mennyiségben és minőségben, amiket nehezebb egy vegán étrend mellett bevinni.
Nem feltétlen ragaszkodom magyar termékekhez, és így természetesen külföldről is hajlandó vagyok / tudok rendelni.
Jó, akkor majd nézd meg mennyire "nyögvenyelős" a dolog a következő szempontok után és majd jelezd, ha mégsem szeretnél vitaminokat pótolni. :D
Multivitamin készítménytől a következőket kell elvárni ahhoz, hogy működjön:
- ne legyenek benne egymás felszívódását akadályozó ásványi anyagok (pl. Fe-Mg-Ca)
- az ásványi anyagok jól felszívódó formában legyenek jelen (általában a szervetlen vegyületek nem játszanak)
- a B-vitamincsalád tagjaiból max. 5x-ös mennyiség legyen és legyen benne folsav (B9-vitamin)
- az A-vitaminból max. másfeles mennyiség
- C legyen minimum 200 mg
- D-vitamin optimálisan 50-100 mikrogramm
Ehhez jön, hogy ha férfinak kell, akkor
- az E-vitamin különféle tokoferolok keveréke legyen, ne csak alfa
Illetve ha legyen vegán, akkor
- legyen vegán (pl. no zselatin)
Diákként pedig
- legyen olcsó
(Gondolnád, hogy kihagytam a sport tényezőt? Nem, csak nem jelent akkora többletet, amit a gyártók próbálnak sugallani.)
Namost ez így összességében maximum a tündérmesében. Kompromisszumot kell kötni. Olcsón olyanokat fogsz kapni, amik tele vannak nem hasznosuló ásványi anyagokkal. Nem baj, a veséd is sportolni kezd. Vagy az is egy alternatíva, hogy teljesen kihagyod az ásványi anyagokat, tisztán multiVITAMIN is van egy-kettő (nem sok). Vagy nem érdekel az alfa-tokoferol kockázata, a szükséges D-vitamint meg hozzászeded. El kell dönteni, mi a prioritás.
#9-10 - azért gondoljuk általában, hogy érdemes étrendkiegészítőket szedni, mert ha nem férünk hozzá nem nagyüzemi gazdálkodásban termesztett friss élelmiszerhez, akkor nincs az a mennyiség, ami fedezni tudná a szükségleteinket. Ajánlott irodalom: [link]
Utolsó, ez abszurd. Ha igaz lenne hogy nincs eleg vitamin a zöldségekben biztos nem lenne 15 éve tökéletes a vérképem vegetáriánusként (ebből 3 éve vegánként), pedig csak kb fél éve kezdtem el bio zöldségeket gyümölcsöket venni.
Ez az a fajta riogatás amit a kiegészítőket forgalmazó cégek szoktak nyomni propagandaként.
Arról nem is beszélve hogy a mesterséges kiegészítők nagyrésze szart sem ér ha nem fogyasztjuk el hozzá a többi nyomelemet is ami a termeszetes vitamin forrásokban eleve meglenne (enzimek, ásványi anyagok, zsírok).
Klasszikus érvelési hibának inkább a források listázása nélküli “kutatásokra” támaszkodó cikket nevezném amit linekltél.
A vérkép pedig max. fél éves távlatban már kimutatja a vitaminhiányt, te bizonyára a kőkorban élsz ha ez az információ hozzád még nem jutott el. Főleg a teljeskörű.
Mondjuk ilyen porevőkkel felesleges vitatkozni, majd ha belepusztultok abba hogy nem jut a szervezetetek termeszetes úton a tápanyagokhoz rájöttök mi a baj ezzel.
P.s.: amig a WHO a napi szintű gyümölcs es zöldség fogyasztást javasolja a vitaminok fedezésére és nem a mesterséges poeokat addig én maradok ennél a megoldásnál. Valahogy jobban izgat a vilagegnagyobb egészségügyi szervezetének a véleménye mint valami magyar bulvárcikk ami “hazai és külföldi” kutatásokra hivatkozik anelkul hogy egyet is megnevezne. Kb annyira hiteles mint a “brit tudósok szerint...”
@Ignis Subdialis
Természetesen akarok vitaminokat pótolni, és kompromisszumra is hajlandó vagyok. Olyan terméket, ami több kárt tesz, mint hasznot, nyilván nem szednék. Számomra ezeket jelentette az "elégséges és optimális közötti pont".
Rögtön egy kompromisszum, amit már meg sem kell kötni, az a D vitamin, mivel azt eddig is szedtem (2000 NE napi adagban).
Vegán alatt általában nem csak a zselatint értem, hanem például azt is, hogy a termékben található vitaminok ne állati eredetű forrásokból legyenek kivonva. Ezen felül elsősorban azokat a vitaminokat kellene megcélozni (tehát minőségben a prioritás ez), amiket nehéz, vagy nehezebb egy vegán étrend mellett bevinni.
A többi, amit lehetséges bevinni vegánként megfelelő mennyiségben (de nem feltétlenül minden egyes nap), az már csak extra.
A GAL többek között azért is számít minőséginek, mert feltünteti a vitaminok forrásait egyesével. Ez nagyon nem általános, különösen nem nálunk. Átlagos árú vitaminoknál már annak is örülni lehet, ha a származási helyet feltünteti és az se biztos, mert ugye senki nem kényszeríti rá a gyártót, hogy ha újracsomagolja a terméket, akkor ráírja az eredeti helyet. Márpedig nagyon sok olcsó termék alapanyaga kínai.
Off 63-asnak: Hiedelmekkel érzelmi alapon nem lehet párbeszédet folytatni. A Google Scholar a komád és a "soil degradation" a keresőkifejezésed. Annak is érdemes utánaolvasnod, mit jelent a "vérkép" kifejezés. Direkt azért hangsúlyoztam ki, hogy klasszikus, hogy még véletlenül se értsd félre. De mindegy... A klasszikus "vérkép" semmi ilyen cicomát nem tartalmaz, hogy ásványi anyagok vagy vitaminok. Ez mind külön vizsgálat, nem alapértelmezett tartozéka a vérképnek.
A G&G vegán multivitamin jó minőségű. A G&G-nek van nyelv alatt felszívódó B12-je is! Vegán! És vannak aminosavak is! Azt is nézd meg.
A YiYa cégnek is vannak vegán termékei, elég sok, de nem mind vegán, de nagyon sok igen. Azok is jó minőségűek!
És igen, a GAL-nak is vannak vegán cuccai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!