A kókuszzsír mire jó? Miben más, mintha napraforgó olajat, vagy olívaolajat használnék?
Én sütés-főzésre egyaránt használom, nemcsak kisütős dolgokra (főleg, hogy nem nagyon eszünk ilyet).
Ezenkívül hajpakolást szoktam készíteni még belőle.
Mindenre ezt használom. Más az összetétele. Telített zsír, de nem túl hosszú láncokkal, ez állítólag jó, én nem értek a kémiához.
Amit tudok a jó tulajdonságairól, azt pedig már írták. Egyébként ugyanúgy kell használnod, mint a többi növényi zsírt, kivéve azokat, amik nem bírják az erős hevítést vagy elrontja a pozitívumaikat (némelyik olíva, hidegen sajtolt olajak). Én tipikusan sütök benne, de persze főzök is vagy belekeverem krémbe, mikor mibe kell. Csak abba teszek vajat, amibe ez az ízes zsírféle kell, hisz ahogy már írtam, a sima kókuszzsírnak nincs íze. A szűznek van, ami egy nagyságrenddel drágább s amit jobban ajánlanak kozmetikai célokra. Nem mintha a simát ne használná sok ember ilyesmire :)
Fritőzben vigyázni kell vele, mert a fokozott habosodása miatt könnyen kifut.
Tudtommal a pattogatott kukorica árusok is ezt használják.
Én ezért nem használom:
Az egészségesnek kikiáltott kókuszzsír vagy -olaj környezeti károkozása ugyan kisebb, mint a pálmaolajé, de a kereslet miatt egyre több kárt okoz, ráadásul egyáltalán nem egészséges. A kókuszzsírban majdnem hatszor annyi telített zsírsav van, mint például az olívaolajban. A telített zsírok növelik az érelmeszesedés kockázatát, a szív és érrendszeri betegségek, a stroke kialakulását.
A növekvő világkereslet miatt egyre több ültetvényt telepítenek India, Srí Lanka, Malayzia, Tajföld, Afrika tengerpartjain, kiirtva az ősi növényzetet, a mangrove erdőket, veszélyeztetve ezzel a biológiai sokféleséget és a partok védelmét. A kókuszdióból préselt olaj finomítása ipari méretekben zajlik. A barnás színű, erős illatú olaj finomításához és szagtalanításához gyakran vegyi anyagokat használnak, mint például a kőolajból nyert hexánt, ami ártalmas az egészségre és veszélyes a környezetre.
A távolról szállított kókuszzsiradékok helyett válasszuk a telítetlen zsírsavban gazdag repce-, szőlő- vagy olívaolajat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!