Hogyan legyek vegán? 15/l
Tök jó, hogy szegény tanácsokat kért, erre kialakult ismét egy mindenevő vs. vegán érvelőpárbaj, no mindegy. :D
Ami a leges-legfontosabb, hogy figyelj a tested jelzéseire, és rendszeresen járj állapotfelmérésekre, hogy tudd, működik-e nálad ez az életmód, avagy valamit minimálisan engedned kell, szóval tejet-tojást legalább organikus gazdálkodásból érdemes lenne fogyasztanod.
Nem tudom, ismered-e a hormon- illetve az anyagcsere-típus szerinti tipizálást, a Facebookon megtalálod Bocsi Viki oldalát, aki ezzel foglalkozik, és tényleg érthetően, normálisan írja le a dolgokat.
A lényeg, hogy ha a szervezeted arra van kalibrálva, hogy a fehérjét és a zsírt hasznosítod könnyebben, akkor elég nehéz helyzetben leszel. A szénhidráttípusoknál általában működik a hosszú távú vegetarianizmus, én is az vagyok, 14 éve vega, időnkénti, akár több éves vegán időszakokkal a hátam mögött, és egyelőre nincs semmi bajom. :)
Szóval típustól függetlenül amire oda kell figyelni, az a megfelelő fehérjebevitel, amit nem feltétlenül szójatermékekből érdemes bevinned, mert azokban egyáltalán nincs annyi és olyan minőségű, mint amennyire istenítik őket. (A hormonháztartásra gyakorolt vitatott hatásuk pedig értelemszerűen meggondolandóvá teszi a fogyasztásukat, pláne fiatal lányok esetében.)
Funkcionális élelmiszerként teljes értékű vegán fehérjekészítményeket (por, szelet, amelyek esetében az izolálási folyamat során a káros fitát- és lektintartalom - amely természetes módon jelen van a hüvelyesekben - csökken vagy el is tűnik) ajánlok inkább pláne sportoláshoz.
A vitaminfelszívódásról vitatkoznak, vannak, akik szerint csak természetes úton elfogyasztva hasznosul pl. a B-12. Természetes összetevőkből készült tablettákkal azonban nem tudsz nagyot hibázni.
Jobb, ha már most felkészíted magad arra, hogy a főzés, illetve a napi menüd rendszeres összeállítása nagyon időigényes, nem lesz annyi szabadidőd, mint a korodbelieknek - viszont lehet, hogy egészségesebb is leszel.
26/L
Elnézést kérek az "offért", csak annyit szeretnék adni tanácsot, hogy valószínű, hogy nem érdemes ilyen fiatalon elkezdeni, mert könnyen visszamaradhatsz a fejlődésben (találkoztam már ilyennel, csak őt eleve úgy nevelték).
Szerintem olvass sokat róla, nagyon sokat, hogy minél több ismereted legyen és tudd, hogy a szervezetedben mi fog lezajlani ezalatt. Persze, ha a tápanyagokat tudod pótolni ezzel sincsen semmi baj, főleg a fehérjét kell, azon kívül a szénhidrát is szükséges az agy működéséhez. Aztán ott vannak a zsírok, sokan a telítetlenekre szavaznak, de szerintem a telítettre is szükség van csak kis mennyiségben. Az ásványi anyagok pótlása is fontos. Azt vedd figyelembe, hogy a szervezet mitől működik, úgy ahogy az jó. Viszont még nem tanácsolom, hogy elkezd, ráadásul, hogy eddig ettél állati eredetű táplálékokat. Egyébként az is lehet, hogy kinövöd, bármi megtörténhet még. :)
# 25
Ó, értem! A mai gyerekek nagy része már általános alsóban el van hízva, gimnáziumban pedig szinte normálisnak számít, ha az ember cukorbeteg, vagy magas a vérnyomása. Mi az oka? Az, hogy az átlag embernek fingja nincs a táplálkozásról, ezért szeméttel tömi saját magát, és a gyerekét is.
De ez persze teljesen rendjén van, ez normális. Nyugodtan belebetegedhetnek a szar étrendbe, de vegánok semmiképp ne legyenek, mert VISSZAMARADNAK A FEJLŐDÉSBEN!!!!!! :D Hogy pontosan melyik tápanyag hiánya miatt? Fogalmad sincs róla, mert nem értesz hozzá.
Egy helyesen összeállított vegán étrend tökéletesen egészséges, ahogy egy helyesen összeállított mindenevő étrend is. Sőt, a vegán étrendet sokkal nehezebb elrontani, ha nem margarinos kiflin és paradicsomos tésztán él az ember, csak mivel fogalmad sincs róla, mit eszik egy vegán a salátán kívül, erre nem jössz rá magadtól.
Ha valamit nem tudsz, KÉRDEZZ, ne hülyeséget terjessz. Köszi.
Kedves utolsó... Ugyan kérlek. Manapság már több az anorexiás+alultáplált itthon is, mint az elhízott(és itt csak azokról beszélek akiknél az veszélyt jelent, tehát nem a mai társadalom által kövérnek bélyegzett +5-10 kg-ra...)
A középiskolás cukorbetegeid meg szívesen megnézném, mert én egyről nem tudok. Tapasztalatból. Ugyanis nekem is volt osztálytársam, 120 kg-os, és nem mondom, kövérnek kövér volt, de semmi egészségügyi baja (vérnyomás/cukor) nem volt (talán a 185 cm magasság miatt...).
A fehérjével, az elhízással és hasonló félreértésekkel kapcsolatos brutális tévhitek kapcsán kérlek titeket olvassátok el az alábbi cikket, mely az első magyar nyelvű tudományos minőségű tanulmányról íródott:
A tanulmányt egyébként a Pécsi Tudományegyetem munkatársai írták Magyarország egyetlen tudományos minőségű folyóiratába, az Orvosi Hetilapba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!