Vadmájat, hogy szoktátok elkészíteni?
Nálunk általában brüsszeli máj lesz belőle, de most újítanék.
Van belőle szelet is és egy darab ami egészben van.
Pástétom ,vagy hirtelen sült piritott máj.
ezt még évekkel ezelött találtam a neten. Nekünk bevált ez a recept.
Vadmáj pástétom.
Hozzávalók:
Fél kg máj(őz, nyúl, fácán, vadkacsa, vadliba, disznó, szarvas, de végeredményben jó bármilyen máj)
Őrölt feketebors, -kömény,- majoranna, -szerecsendió
só,
borókabogyó
pirospaprika
20dkg fehérszalonna
negyed fej vöröshagyma
egy kb. 10*20cm-es füstölt bőr puhára főzve!
olaj(én ált, olívaolajat használok, de mangalica zsírral is próbáltam, az is ugyanolyan jó volt)
Elkészítés:
A májat kétféleképp tehetjük fel főni. Az első, hogy valamilyen húsleves levében főzzük úgy kb.20 percet egyben. A második, hogy megfőzzük a füstölt bőrt egy fej vöröshagyma, 5-10szem tört borókabogyó-feketebors társaságában és ennek levében főzzük meg a felszeletelt májat(ezt én inkább a csülkös vadak, borjú disznó esetén szoktam csinálni).
Miután megfőtt a máj, tegyük ki hülni.
A szalonnát kockázzuk fel, majd pirítsuk üvegesre(de ne süssük ki teljesen!!!). Tegyük mellé a felaprított vöröshagymát, dinszteljük össze. Mikor ez megvan, akkor zsírral együtt öntsük egy tálba.
Tegyük rá a májat, az apróra darabolt főtt bőrkét, módjával fűszerezzük(a fűszereket őröljük porrá, mert a pástétom úgy jó, ha szinte teljesen homogén) és villával törjük, keverjük jól össze az egészet. Közben kóstolgassuk és ha kell valami még bele, akkor fűszerezzük. Akkor jó, ha minden kellemes kiérződik, mert egy kis állás után intenzívebbek lesznek az ízek. Mikor ez megvan,akkor turmixgéppel kezdjük el pépesíteni, de közben finoman adagoljuk hozzá az olajat (zsírt). Akkor jó az állaga, ha nem csomós, két ujjunk között dörzsölve csak enyhén szemcsés, és kicsit lágy-majdnem sűrű krém-, mert állás közben a száraz máj még sok zsiradékot vesz fel . Ha ez is megvan, akkor tegyük egy lezárható edénybe és min. egy napot hagyjuk állni hűvös helyen, vagy hűtőben. Kínálás előtt vegyük elő, mert szobahőmérsékleten a legjobb az állaga és az íze is.
Friss pirítóssal, friss paprikával, -paradicsommal, esetleg főtt tojással kínáljuk, de tehetünk mellé alma- és körte szeleteket is.
Tanácsok:
(Tipp: a disznó májához több borsot és pirospaprikát, az őz- és szarvasmájhoz több majoránnát és köményt, esetleg egy csipet bazsalikomot és rozmaringot is keverhetünk, az apróvad májához több borókabogyót, szerecsendiót és esetleg egy pici fokhagymát is tehetünk, mivel ezek májának íze is eltérő. Érdemes egy csipet csípős paprikát is tenni hozzá,csak javít az ízén, de ezt tényleg finoman használjuk! Ezért írtam, hogy képlékeny a recept, mert tényleg csak a szánk íze és a fokozatos fűszerezés a lényeg az elkészítés közben.)
A másik recept ezt egy vadász isemerőstől kaptuk.
Pirított, hagymás vaddisznó máj
Hozzávalók: 4 főre: 40dkg máj, 2 fej vöröshagyma, 10 dkg gomba, 20 dkg szalonna, só, bors, majoranna, csemege fűszerpaprika.
Vaddisznó elkészítése: A májat csíkokra vágjuk és lisztben megforgatjuk. A csíkokra vágott szalonnát kipirítjuk és a felszeletetelt hagymát rárakjuk majd megfonnyasztjuk. Amikor a hagyma már megfonnyadt, rárakjuk a májat pirítani, ízesítjük a majorannával és a borssal. A pirítás ideje mindig attól függ, hogy milyen fiatal a máj, de 5-10 perc elegendő, ugyelni kell arra, hogy ne süssük túl a májat, mert akkor kemény lesz. Mielőtt a máj készre pirulna, előtte 2-3 percel hozzáadjuk a gombát is. amikor már a gomba rajta van finoman megszórjuk a fűszer paprikával, ugyelve arra, hogy ne égjen meg, mert akkor keserű lesz. Amikor az étel elkészül és tálaljuk csak akkor szabad megsózni. Bármilyen májból elkészíthető az étel, így őz, szarvas, vagy akár szárnyas vizivad májából is.
Nem tudom milyen a brüsszeli máj . szeretném elkérni a receptjét.
Köszi!
Pástétomot szoktunk néha, de a másik tipp az nagyon szimpatikus.
Elírtam nem brüsszeli, hanem berlini májat szoktunk készíteni. Azt ismered? Ha nem megírom szívesen.
Nen ismerem a berlini májat sem.
Köszönöm ha leírod nekem.
Én erdeigombás-lecsós vadmájragut szoktam (leginkább őz, vagy fiatal vaddisznómájból). Főzőversenyen sárga,fokhagymás- petrezselymes nokedlivel- otthon inkább krumplifánkkal.
Ha gondolod, bővebben is leírom.
Az erdeigombás lecsósmáj, ahogy én "megalkottam " magunk és barátaink örömére:)
Zsíron csíkokra vágott húsos szalonnát pirítok. ezen egy közepes fej hagymát megdinsztelek, majd átpirítok rajta 30-40 deka falatnyi darabokra vágott vegyes erdei gombát (vagy amihez jutok ). pici só kell rá, csak annyi,hogy kis levet engedjen. 2 nagyobb érett, héjától megfosztott paradicsomot összekockázok és hozzákeverem. jól összefőzöm, hogy szaftos legyen. ezután teszek bele két szép rövid szeletekre vágott húsos piros kaliforniai paprikát, amivel továbbfőzöm. a paprika kissé roppanós maradjon. a legvégén teszem bele a csíkokra vágott vadmájat-és a májnak megfelelően- csak pár percig főzöm együtt a ragut.
nagyon kellemes az erdei gomba, az édes paprika és az ízletes máj együtt. nem fűszerezem túl, de egy kis bors és pár szem durvára darált borókabogyó kerül bele.
Konkrétan nem tudok mennyiségeket, mert mindig a lehetőség adja, hogy mennyi van, na és, hogy hány főre készítem.
nyári szezonban színes húsos almapaprikából is szoktam készíteni.
Amit most írtam, az kb 50-60 deka májhoz való összetevőkről szól, kb egy 4-5 tagú családnak kiadós.
a már említett fokhagymás-petrezselymes nokedlit, vagy krumplifánkot kínálok mellé köretnek.
Érdemes kipróbálni.
Üdv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!