Ki mit tart változatos, egészséges és jó minőségű étkezésnek, és mennyiból oldja ezt meg havi szinten?
Egy itteni kérdés inspirált, amely arra iránnyult, hogy havi 40 000 forint elég-e erre. Az egyik hozzászóló egyenesen 60-80 000 forintből fedezi 4 felnőtt havi táplálkozását, egy másik szerint elég az üsszeg arra, hogy elég flancosan étkezzen, de sajnos egyikőjük sem bocsátkozik részletekbe. Engem pont ez érdekelne.
Tehát kinek mit jelent a változatos, egészséges és jó minőségű egyszerre teljesülése, és ez milyen költségekkel jár?
A változatos étkezés az egészséges és a kalóriatöbblet az egészségtelen.
Én hagyományosan főzök, követem a 90+-os nagyszüleim és a 70+-os szüleim által főzötteket, senki nincs bálunk elhízva és mindenki makkegészséges.
Havi viszonylatban nálunk sem több a főzés mint 80ezer 4 főre.
Nem napokra kell leosztani, hanem összességében és akkor máris el lehet fogadni.
Komolyan már vezetni fogok egy pontos bevásárló listát az elkészült ételekkel :D Igaz én nő vagyok, nem úgy mint az előző kérdés kérdezője. Csak meg akarom mutatni, hogy ki lehet hozni a változatos, egészséges étkezés havi 40 ezerből. Ha kíváncsi erre valaki, akkor októberben jelentkezni fogok :D
Amúgy nekem az egészséges jó minőségű azt jelenti, hogy minden nap sok zöldséget, gyümölcsöt fogyasztok, és minél kevesebb-vagy semennyi junk foodot.
Kedves második, őszintén érdekelne és nagyon hálás lennék, ha betekintést engedsz a táplálkozásotokba.
De előzetesen annyit kérdezhetek, hogy a változatos alapanyagok szempontjából mit jelent? Húsok közül például esztek rendszeresen lazacot, tengeri halakat, tenger gyümölcseit, vadhúst, drágább marhát? Zöldségek közül spárgát, articsókát, stb., gyümölcsök közül nem hazait és idényjellegűeket és hasonlók?
Vagy a változatos alatt inkább az elkészitési módokat érted?
Én mindenesetre kiváncsian várom az októberi összegzésedet, mind változatosság, mind anyagi ráforditás szempontjából, és előre is köszönöm.
És még egy megjegyzés az elsőhöz: "Nem napokra kell leosztani, hanem összességében és akkor máris el lehet fogadni." - El lehet, de ez jóval az aktiv korú felnőtt létminimum élelmiszerkosarának értéke alatt van, mert az már 2016-ban is 26 340 forint volt, az áremelkedések következtében pedig reálértéken ez idén legalább 30 000 forint.
Itt nem a számitás módja a probléma, az egyértelmű, hogy havi szinten könnyebb gazdálkodni, mint napi szinten, de az általád megjelölt összeg annyira alacsony, hogy számomra hihetetlennek tűnik, hogy ebből az összegből mindhárom kritériumot (változatos, egészséges, jó minőségű) teljesiteni tudod, ezért nagyon hálás lennék, ha megosztanál egy mintaétrendet vagy hozzávaló listát.
Vagy esetleg ingyen vagy kedvezményesen jutsz bizonyos élelmiszerekhez? Ez is nyilván nagyban árnyalná a képet.
#4-es kérdésedre Kérdező!
Most sajnos elég röviden tudok csak reagálni, mert nagyjából van 10 percem és mennem kell. De megígérem neked, hogy leírom én is neked nagyjából az étrendünket az elmúlt időszakról valamikor, amikor jobban ráérek.
Nos, bolti paprikát-paradicsomot télen nem eszünk, mégpedig annál az egyszerű oknál fogva, mert a téli paradicsomnak-paprikának semmi íze. Ellenben eszünk-iszunk általam tartósítószer nélkül eltett paradicsomlét, lecsót és paradicsomlében eltett egész paprikákat töltött paprikának feldolgozva.
Télen lila hagymát, fekete retket, snidlinget, savanyú káposztát eszünk helyette a hideg étkezéseknél.
Tengeri halat, tenger gyümölcseit nem eszünk, mert azon kívül, hogy nem tartom egészségesnek a higanyszennyezettségük miatt, a kagylót, polipot, konkrétan utáljuk, a rák meg semmi pluszt nem nyújt a gyenge, csirkehúsra emlékeztető ízével. Így ezekről könnyű szívvel lemondunk.
Gyakran, 2-3 havonta kirándulunk, pisztrángot Lillafüreden szoktunk enni, nálunk ez már hagyomány.
Kecskesajt most is van itthon - bár nem mindennapos - kecsketej is időnként amikor valamelyikünk megkívánja, mert nagyjából 10 km-re van tőlünk egy kecskefarm.
Kertes házban lakunk, de kutyán-macskán kívül nem tartunk állatot, nincs konyhakertem, mert nincs a földműveléshez affinitásom és időm sem lenne rá. Ebből egyenesen következik, hogy ingyen nem jutunk semmilyen alapanyaghoz.
Viszont piacon megszokott, kipróbált termelőtől vesszük a zöldséget, gyümölcsöt, mézet, tojást, tejszínt, tejfölt, túrót és egyebeket, ami most nem jut eszembe.
Aztán innentől majd folyt.köv. amikor időm engedi.
6-os vagyok és ez lemaradt:
Tiszai és kőrösi halakat szoktunk enni, na ezeket tényleg ingyen kapjuk horgászbarátainktól, de kb. csak 3 havonta egyszer, mert nem vagyunk nagy halevők. De egy halom sült törpeharcsa, egy halászlé, vagy egy finom rácponty azért kedvelt étel nálunk.
Nagyon köszönöm a kiegészitéseket és érdeklődve várom a továbbiakat.
És természetesen egyetlen releváns véleményt sem fogok lepontozni, hiszen éppen az érdekel, hogy mások számára mit jelent a változatos, egészséges és jó minőségű étkezésnek, igy számomra minden válasz értékes.
A 2. vagyok. Azt még nem mondtam, hogy vegetáriánus vagyok 1 éve. A halat, tengeri herkentyűket, vadhúst én ezelőtt se szerettem, kb csak csirkét ettem, néha sertést, marhát. Mióta nem eszek húst, azóta sokkal változatosabban étkezem (régen az a tipikus hús-köret kombó volt).
Articsókát szoktam venni amikor pizzát sütök, a spárgát nem szeretem.
És már tudatosan törekszek arra, hogy hazai és idény zöldségeket, gyümölcsöket vegyek leginkább. Hogy miért? Mert ezeket nem kell éretlenül leszedniük és utána mesterségesen érlelni amíg átutazzák a fél világot. Tehát még környezetbarátabb is, valamint a hazai termelőket támogatom vele. Persze vannak, amiknél ezt nem lehet megjátszani, pl: avokádó, lime, déli gyümölcsök. A téli paradicsom-paprikában meg szerintem elenyésző vitamin lehet.
Remélem még így is hasznos lehet, ha összeírom. Legalább ezzel arra is rákényszerítem magam, hogy mindig főzzek, és ne a junk foodot válasszam :)
Köszönöm szépen, igen, természetesen igy is érdekel, hiszen ahogy irtam, nyilvánvalóan nem csak egy üdvözitő megoldás létezik, a személyes preferenciák teszik éppen érdekessé.
Úgy tűnik, hogy mi hárman, akik itt irogatunk, elég eltérő táplálkozási szokásokal rendelkezünk, sőt, elég eltérő összegeket költünk étkezésre - éppen ettől érdekes.
Ami eddig szemet szúrt nekem, hogy a tengeri halak és tenger gyümölcsei csak nálam töltenek be fontos szerepet - ennek oka valószinűleg abban rejlik, hogy életem nagyobb részében tengerrel rendelkező országokban éltem, a család többi tagja pedig szinte egész életében, igy mi nagyon megszoktuk, és egy a kontinens közepén lévő országban sem szoktunk le róla, legalábbis egyelőre.
A főtt ételek tekintetében az eklektikus, nemzetközi konyha jellemző a háztartásomra, ennek is jelentős szerepe lehet abban, hogy többet költök, mert sok alapanyag beszerzése csak nehézkésen és drágán oldható meg.
De például nagyon szivesen fogyasztok kacsát és libát is, amiket nem, vagy nagyon nehezen tudtam enni sokáig. Valahogy keveredik, amit megszoktam, és ami hiányzott - az eredmény egyértelműen változatos, jó minőségű, és igyekezetem szerint lehetőség szerint egészséges is, de egyértelműen nem olcsó, még a második válaszoló 40 000 forintos költségszintjét is jócskán meghaladja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!