Kezdőoldal » Ételek, italok » Nemzetek ételei, italai » Mik a tipikus magyar kaják?

Mik a tipikus magyar kaják?

Figyelt kérdés
Ha lenne öt magyar étel, mit kóstoltatnál meg egy külföldivel? Ha lehet, akkor: hideg előétel, meleg előétel, leves, főétel és desszert.

2022. aug. 20. 19:40
1 2 3 4 5
 11/44 anonim ***** válasza:
75%

Melyik tájegység? Mert vannak kevéssé ismert tényleg "magyaros" tájjelegű kaják pl. Nógrád-Borsod északi részén ami átnyúlik dél-szlovákia területére /ebből is ami izgalmas kaja szempontjából a régi Gömör vármegye, és az a kis része ami a Trianoni határon belül maradt/. Ilyen pl. a gruja lángos, érdekes kaja még a gulyka (ennek nem találtam még meg a magyar megfelelőjét, több "téves recept" is forog a neten, a google-val "gömöri gulyka" kereső kifejezést használd és egy facebookos találatot fogsz kapni, az az igazi változata), délebben pl. Erdélyben a puliszka, miccs /ukránoknál, szlovákoknál csevap, scsevap, scsevapscsicsa stb. neveken, megint vigyázni vele mert sokan már "hamisítják" és köze nincs az eredetihez, az eredeti faggyúval és legalább háromféle húsból készül).


Szintén ide sorolható a lepcsánka-tócsni-tócsnyi /és még vagy féltucat néven ismert étel/. Szintén abszolut magyaros a lángos. Minden amiben tejföl van, meg úgy önmagában a tejföl (szlovákiát és ukrajnát leszámítva külföldön még nem találkoztam vele).


Akkor amit már írtak az alföldi gulyás leves, szegedi halászlé. Bajai halászlé.


Amivel figyselni kell, hogy a gulyás leves ma ismert változata XIX. sz.-i és a Gundel étterem "találmánya", ugyanúgy mint a hortobágyi palacsinta, a somlói galuska /bár ez nem biztos, hogy Gundel/, Jókai bableves, Palóc leves ezek egyike se tradicionális magyar kaják, mindegyiket a XIX. sz. végén a XX. század elején élt éttermesek találták ki. Magyarnak sorolják a zserbót (Zserbó cukrászda), Zacher torta.

2022. aug. 20. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/44 anonim ***** válasza:
77%

Ha gulyás van, az után már főétel nem való, az ugyanis nem leves, hanem egytálétel, utána legfeljebb sütemény vagy egyéb tészta illik.

Menübe inkább palócleves illene.

A húsleves abszolút nemzetközi, Európában mindenhol gyakorlatilag ugyanolyan. A tatárbifsztek szintén minden, csak nem magyar vagy magyaros étel.

2022. aug. 20. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 anonim ***** válasza:
78%
Ha jól tudom a sólet a régi magyar zsidóság tipikus szombati étele volt. És innen terjedt el a nyugati zsidóság felé is. Ez kevéssé ismert. De itt is a tradicionális elkészítési móddal, mert megint sokan "hamisítják". A sóletben nem az összetevők teszik különlegessé mert kb. egy sima jó sűrű bableves lenne, hanem az elkészítési módja, hogy nagyon kis hőbevitellel rendkívül lassan készül el. Tipikusan a pénteki sütés után betették a kemencébe, és szombatra lett kész ahogy hült a kemence. Nem egyszerű ma elkészíteni ha valakinek nincs jó nagy kemencéje, de megéri.
2022. aug. 20. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/44 anonim ***** válasza:
75%

"Amivel figyelni kell, hogy a gulyás leves ma ismert változata XIX. sz.-i és a Gundel étterem "találmánya", ugyanúgy mint a hortobágyi palacsinta, a somlói galuska /bár ez nem biztos, hogy Gundel/, Jókai bableves, Palóc leves ezek egyike se tradicionális magyar kaják, mindegyiket a XIX. sz. végén a XX. század elején élt éttermesek találták ki. Magyarnak sorolják a zserbót (Zserbó cukrászda), Zacher torta."


Ha a te olvasatodban nem tradicionális akkor mikori ételeket gondolsz annak? (Nem kötekedni akarok, csak szimplán érdekelne)

2022. aug. 20. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/44 anonim ***** válasza:
61%
Én a tradicionális alatt azt értem amit a nép egyszerű gyermeke evett/eszik vidéken is. Ehhez vannak régi kalendáriumok, régi szakácskönyvek, régi leírások, útleírások stb. amikből ezeket lehet tudni. Meg jó pár helyen még az öregek (meg kevésbé öregek) készítik is ezeket. Azokat kevésbé tekintem annak amit valaki egy étteremben kitalált, és utána onnan városi és éttermes körökben elterjedt, de magyar falvakban főleg a nagyvárosoktól távol ritkán vagy soha nem esznek (pl. hortobágyi palacsinta ilyen, hogy a hortobágyon nem is ismerik csak az éttermesek).
2022. aug. 20. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 anonim ***** válasza:
80%
Mifelénk a klasszikus HÁZI konyhában nincs előétel, hacsak a pálinkát nem számítjuk annak. Leves az a tyúkhúsleves, de az a fajta, amihez reggel vágták le a tyúkot és főtt egész délelőtt. Utána a leveshús töltelékkel. A második már elég sokféle lehet, legyen mondjuk pörkölt nokedlivel, savanyúsággal. Desszert valami egyszerűbb süti. És persze bor.
2022. aug. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 anonim ***** válasza:
28%
Néhány helyen előétel helyett a húslevesben főtt húsokat kölön fogásként feltálták a leves előtt. De a trad. magyar konyhában nem volt előétel. A főúri társaságokban nagy lakomák előtt volt de az inkább már a nyugati hatásra került be a menűbe. Illetve az sem volt mindegy, hogy hétköznapi, hétvégi /vasárnapi/ vagy ünnepi /egyhzái vagy családi ünnep pl. születésnap, keresztelő, esküvő/ menűről van szó. Egészen másról szólt, mást ettek. Pl. egy esküvő előtt sokszor már egy évre előre elkezdtek készülni pl. plusz disznót neveltek, plusz baromfikat neveltek stb. Egészen érdekes hagyományai voltak ennek.Ugyanilyen volt a húsvéti menű is, ennek a magyar neve is érdekes (ha jól tudom sehol máshol nincs a hús szó benne az időszakban). Szintén más volt a farsangi időszak tipik. kajája (böjt előtti időszak, amikor már vége a télnek és egyre kevesebb kaja van a spájzban).
2022. aug. 20. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/44 anonim ***** válasza:
24%
15. Mondjuk a hortobágyi palacsinta szerintem is maradékmentő kaja. Mert mi is történhetett pontosan? 1958 ban egy szép napon az egy vendéglőben megmaradhatott a tegnapi marhapörkölt, és a desszertnek szánt palacsinta sem fogyhatott el. Nosza, szakácsunk elhatározta hogy ha törik, ha szakad, az akkori brüsszeli világkiállításra kreál belőle egy harmadik ételt.
2022. aug. 20. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/44 anonim ***** válasza:
22%
tegnapi=előzőnapi
2022. aug. 20. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/44 anonim ***** válasza:
89%

A 9-es kommentben tulajdonképpen iróniával írtam, amit írtam, mert a magyaros vendéglátásra sok helyen valóban jellemző, hogy "meg kell tömni a vendéget" (hmm, ezt is lehet ironikusan értelmezni), tehát jól meg kell etetni.


A kérdéssel nekem van egy alapvető problémám.

A vendégre nem magyaros ételeket kell ráerőltetni, nyilván az ötlet adja magát, hogy lehetőség magyaros, finom ételekkel kínáljuk meg, de a lényeg mégis az, hogy a vendégnek vajon mi az, ami ízlik is, és lehetőleg nem lesz kellemetlen utóhatása sem az ételnek.

Ez nagyon fontos, és semmit nem tudunk arról, hogy az illető honnan érkezik, milyen ételekhez van hozzászokva, egyáltalán eszik-e bizonyos típusú ételeket.

Ne gondoljuk pl azt, hogy a magyar halászlé, az minden külföldi számára valami csoda, bizony vannak olyanok, akik számára kifejezetten kellemetlen élményt jelentett, hogy elvárták tőle, egye meg...

Egy ilyen helyzetben, mint amit a kérdés felvet, nem az ételek nevei a legfontosabbak, azt kell kitalálni, hogy a vendégnek milyen lehet az ízlése, mi az, amit szívesen megkóstolna, lehet van is olyan, amire kifejezetten vágyik, és olyan is lehet, amit nagyon nem akar.

Erről vagy van információja a vendéglátónak, vagy nincs.

Utóbbi esetben jobb a vendéget is bevonni a menü készítésébe, megérdeklődni tőle, hogy milyen ételekre kíváncsi, és mit nem szeretne.

Nem feltétlenül konkrét ételeket kell várni tőle, de ha kiderül, hogy pl nem szereti a halat, vagy nem bírja a csípős ételeket, esetleg nagyon is szereti, az már az étel készítésére irányuló, fontos segítség.


Az már szőrszál hasogatás, hogy az egyes ételeknek milyen messzire nyúló tradíciója van, a számtalan recept variáció közül, melyik az eredeti, stb.

A magyar konyha hazája az egész Kárpát-medence, ha valaki innen elutazik Székelyföldre, ott olyan tradicionális magyar ételeket rakhatnak elé, amiről itthon még lehet nem is hallott.

Nálam pl a különböző cukrász termékek azért esnek ki a pixisből, mert el lehet menni egy jó cukrászdába süteményezni, megmutatni a magyaros süteményeket, de az otthoni sütés-főzésnek nem igazán gyakori eleme a dobostorta sütés... persze, van aki megcsinálja otthon, de ezek valójában mindig is cukrász termékek voltak, otthon bélest, rétest, pogácsát, és még sok mást sütöttek, tortát csak nagyon különleges alkalmakra, vagy még akkor sem.

2022. aug. 20. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!