Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Milyen arányban érdemes...

Milyen arányban érdemes teljes kiőrlésű lisztet használni a kenyérhez?

Figyelt kérdés
2016. okt. 19. 21:15
 1/7 anonim ***** válasza:
30%
Jó kenyérbe nem kell korpa.
2016. okt. 19. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
75%
Kb egyharmad rész legyen teljes kiőrlésű.Aztán majd meglátod, ízlik-e, esetleg nagyon kevéssel még lehet növelni, illetve szoktatni magadat az ízhez, állaghoz.
2016. okt. 20. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
68%
Én csak azt használok mivel sokkal egészségesebb és jót tesz az emésztésnek is, emellett lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz. Tehát 100% :)
2016. okt. 20. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Az "ízlikkel" nincs gond, évek óta szinte mindig ezt esszük, kb. fele-fele arányban, csak kíváncsi voltam, meddig lehet elmenni úgy, hogy az még "kenyér" legyen. De akkor ezek szerint bármeddig.
2016. okt. 21. 00:09
 5/7 A kérdező kommentje:

12.19-es válaszoló, milyen lisztet használsz?

Keleszted a kenyeret, vagy kovásszal készíted, esetleg más?

2016. okt. 21. 00:11
 6/7 anonim ***** válasza:
57%
Mielőtt áttérnél a 100% -ban teljeskiőrlésű lisztből készült kenyérre, olvass egy kicsit a búzalektin emésztőrendszerre gyakorolt hatásárol.
2016. okt. 22. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Kanderanszky György válasza:
75%

A baj a korpában a gombákkal és egyéb szennyezőkkel van. A gabonák esetén a korpában, mint külső héjban sokkal nagyobb koncentrációban dúsul fel mindenfajta szennyeződés. Ott van pl. a fuzárium, ami erős máj és idegméreg forrása. De e mellett számos egyéb penészgomba mérgező toxinja megtalálható.


A régiek saját tapasztalataik alapján ezért távolították el a gabona héját és nem azért, hogy szép fehér kenyerük legyen. Az állag és állományjavítás csak a mai élelmiszeripar herótja.


Sőt, régen a disznóknak adták zömmel a korpát de ott is szigorúan meg volt adva, mekkora arányban keverhető bele a tápba, hogy az állatok ne betegedjenek meg, illetve húsuk elfogyasztásakor az emberek sem. Ezek évezredek tapasztalatai voltak. Ugyanígy hasas kocának pl. bizonyos vemhességi időszakban nem volt szabad korpát adni. A libák máját viszont egy időben régen korpás töméssel nagyobbították, azaz tudatosan, fuzáriummal mérgezték meg az állatot.


A legszegényebb emberek, mint pl. a koldusok, stb. persze ették a korpás kenyeret, mert gyakorta a korpát / sok korpával szennyeződött, vagy penészes gabonát ingyen elvihették a gabonakereskedők udvarairól.


Egyéb iránt egyes gombafajták természetes penicillin források, szóval beteg időszakokban még szerencsés is lehet ilyesmiket enni.


Tartósan azért nem fogyasztanám, mert a májat észrevétlenül és fokozatosan (lásd libatömés) teszik tönkre a toxinok, valamint az élő gombák bevitele során a teljes szervezet legombásodhat.


Tavaly és idén magas volt az őszi csapadékmennyiség, ilyenkor a gombásodás komoly probléma a mezőgazdaságban.

Nyilván a nem teljesen átpenészedett árut nem fogják eldobni, hanem adott arányban hozzákeverik az ép gabonához, így határértéknek megfelelő, nagyobb mennyiséget kapnak. Megeshet, hogy tavalyi gabonát "javítanak fel" az ideivel.

Ezt teljes kiőrölni szerintem merénylet az ember szervezete ellen.


Az állati takarmányozás szabványai valamivel megengedőbbek, tehát a hússal a gabona fogyasztása nélkül is viszünk mi be ezekben az években épp elég toxikus anyagot - én nem halmoznám ennyire az élvezeteket. :)


Szerintem egyáltalán nem véletlen, hogy különféle gombás eredetű emberi betegségek régen nem látott reneszánszukat élik. Ezeket mind a korpás állati és emberi termékeknek köszönhetjük, hiszen a táplálékláncba főként így kerülhet be a penészgomba. Igen, vannak szabványok és határértékek, de a megbetegedéshez akár egyetlen gombaspóra is elegendő lehet, ha az épp rosszkor jön. Márpedig az ipar és a mezőgazdaság jelenleg nem a gombamentességben érdekelt, hanem a határértékek alulról nézett legjobb megközelítésében.

A termelési költségek úgy a lehető legkisebbek, ha a szennyezetlen, vagy kis szennyezettségű termények/termékekhez sokkal nagyobb szennyezettségűt keverve a keverőgépekben a határérték alatt épphogy stabilan megmaradnak. Nyilván a tárolás alatt a helyzet tovább és folyamatosan romlik, így valamennyi tartalékot mindenképpen képezni kell persze. De erre is vannak szabványok, illetve alkalmas adalékok. Pl. Engedélyezett kalcium-acetát adagolásával a penészedés gyorsan leáll.

Aki nem hiszi, kérdezzen meg gabonatermesztéssel és forgalmazással foglalkozó szakembereket.


Ezzel nem szeretnék senkit lebeszélni a reform táplálkozásról, - mint ahogy régen is sütöttek és fogyasztottak alkalomszerűen korpás süteményeket és kenyereket - csak szeretném felhívni a figyelmet, hogy mindennek vannak árnyoldalai és fontos a mértékletesség betartása.

2016. okt. 25. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!