SOS! Nagyon nagy baj, ha dunsztolás után teszem rá a befőttre a celofánt?
Tartósítószer-mentes befőzés. Kajszilekvár.
Felforraltam, üvegekbe tettem, lefedtem 1 réteg celofánnal. Rátettem kevés nátrium-benzoátot. És legumiztam. Beraktam szárazdunsztba. Ott volt 2 napig, ma vettem ki. És ekkor ért a meglepetés. A benzoátra ugyanis jönnie kellett volna még egy réteg celofánnak, de ez valahogy kimaradt. (Nem tudom, siettem, sokan matattak körülöttem, nem értem..)
Szóval most hidegen ráraktam egy másik fóliát a tetejére és legumiztam. Az első réteg celofánt nem bántottam, se a gumit, így levegő elvileg nem érte, de akkor is! Nagyon nagy hibát csináltam?
És az amúgy normális, ha a celofán "be van kicsit horpadva"? Mintha a lekvár beszívta volna a közepét. Ez lehet a lehűlés miatti nyomásváltozástól?
Aggódok, valaki tapasztalt segítségét várom!
Előre is köszönöm!
De igen, a tartósítószer-mentes eltevésnek éppen az a lényege, hogy a vegyszer nem érintkezik a lekvárral. Amúgy a népi hagyományon túl könyvet írtak erről a módszerről.
Több helyen olvastam már olyat is, hogy egyáltalán semmiféle tartósítószert nem használnak, csak felforralják, dunsztba teszik, és így is eláll. Ezért kértem szakértő véleményét, aki már ténylegesen próbálkozott ilyesmivel.
Azzal semmi gond, dunsztolással tartósítasz, és nem használsz egyéb tartósítószert, de celofánra minek pazarlod?
Értelme semmi, de legalább költesz rá pénzt?
Természetes celofán, így írták receptben, szóval nem vitázom.
Az üvegek sajnos többször használtak, a kupakok tökéletesen légmentes záródása komoly kétségeket von maga után, szóval azt most nem is tettem rá, csak fóliát.
A pénz most igazán volt fontos, egyenlőre csak tapasztalatot szeretnék gyűjteni, hogy egyáltalán működik-e a módszer.
Az a lényege, hogy a két celofán közötti tartósító kiírtja az esetleg mégis bekerülő csírákat. Igazából az már csak egy plusz védelem, hiszen a forralás dunsztolás a tényleges tartósítás.
Egy réteg celofán is elég, főleg ha a vákuum megvan (horpadt). A biztonság kedvéért szoktak két réteget rátenni, hiszen e a celofán könnyen sérül. Utólag rátenni vmit már mindegy, hacsak a második celofánt újra nem gőzölöd.
Jól van, akkor megnyugodtam.
Most akkor hagyom így, ahogy van és remélem kitart télire! :)
Évek óta teszek el lekvárt, befőttet. Soha semmibe nem szoktam se tartósítót tenni, se celofánnal zárni, és eláll.
A titok nyitja, hogy mindig tiszta üvegekbe tedd nagyon forrón a lekvárt, celofán nem kell, a tetőt jól csavard rá, és 5 percre állítsd a feje tetejére. A hőtől az üvegben vákuum lesz. Ha rosszul van rajta esetleg a tető, vagy nem jó a menet,, szinte azonnal ledobja magáról, úgyhogy célszerű tálcára tenni.
Utána száraz dunsztba teszem, ami annyit tesz, hogy én fogok egy nagy lavórt, kibélelem pokrócokkal, bele az üvegek, és jó alaposan bebugyolálom. És békén hagyom. Így 2-3 nap alatt hűl ki általában, utána mehet a kamra polcra.
Ilyen tapasztalatú válaszra ne számíts, mert kapkodtál egyszerűen.
Ha jól értem egy réteg celofán van rajta jól legumizva, erre tettél Na-benzoátot és szárazdunsztban hagytad kihűlni. Csodálom, hogy nem potyogott le róla, de akkor ezek szerint benne maradt a természetes horpadásban.
Hogy rátettél egy újabb réteg celofánt, semmi bajt nem követtél el, és megnyugodhatsz, el fog állni télen a lekvárod, sőt akár több évig is.
lehet, hogy összébb fog menni, mert a celofánosok kissé beszáradnak, de az csak jót tesz, azt bármikor visszahígíthatod , amilyenre majd akarod felhasználáskor.
A csavaros tetőt jó, hogy elhagytad, mert akkor semmit nem ér a celofán, a lekvár folyós marad, ugyanannyira, mint amikor eltetted.
De , ha jól emlékszem, erről már írtam neked pár sort.
Szóval ne aggódj, de máskor az eltevéshez teljes ember kell, teljes odafigyelésel.Bocs, nem okítani akarlak, csak muszáj volt leírnom.
Sok sikert a további befőzésekhez :)
Nagyon köszönöm mindenkinek! :)
A kioktatás pedig jogosan jár, bár tényleg egyszerűen nem értem, hogy hogy hagyhattam ki ezt a lépést. Figyelmetlenség, nincs rá jobb magyarázatom. A nagyi morgott, hogy miért nem rakom bele a szalicilt a lekvárba, de nem hiszem, hogy ezért szabotázs címszóval leszedte volna a felső celofánt a befőttekről. :P
Amúgy szerencsére nem az összes lett ilyen, csak az utolsó 3 üveg. És igen, én is így csináltam a szárazdunsztot. Nagy kosárba rengeteg (tényleg rengeteg) törülközővel körülvéve raktam be az üvegeket, székpárnákkal, pokrócokkal, lepedőkkel elbarikádozva mindenki elől.
2 napig hozzáérni nem mertem, nehogy egy kis résen át kiszökjön a meleg. Mint az anyatigris a kölykeire, kb. úgy vigyáztam életem első reformbefőttjeire. Képzelhetitek az érzést, amikor rájöttem, hogy a celofánozást elszúrtam. -.-
Mindegy, szerencsére nem nagyon, úgyhogy most örülök és még nem adtam fel! :)
Szárazdunszt, az minek a fött lekvárra? Azt a jogurtnál használják mert annak kell 5-6 óra egyfolytában a megadot hömérséklet.
Ami forró az már hökezelt. Ezt már csak védeni kell a fertözéstöl, ami nem más mint a forrón való lezárás.
A csirázás hömérséklete valahol 80°C fölöt fejezödik be, feljebb már elégnek a csirák. Ha a töltés és a lezárás ideje nagyon rövid, a hömérséklet nem esik 85°C alá, ezzel meg is történt a tartósítás minden nélkül csak a hövel. Természetesen az 5 perc fejreálitás kevés. Azzal már nem kell vegödni maradjon fejjel lefelé amig ki nem hül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!