Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Miért nem elég forró vízzel...

Miért nem elég forró vízzel felönteni a nyers barackot tartalmazó befőttes üveget?

Figyelt kérdés

Nem raknék bele se borkősavat, se nátrium-benzoátot, se cukrot, se más tartósítószert.


Nem hőkezelném az üres üveget, se a kupakot, csak elmosogatnám őket.


Nem főzném meg a barackot, csak megmosnám, kivenném a magját.


A barackot tartalmazó befőttes üveget forró vízzel felönteném, rá a kupak, és ennyi. Nem tenném vissza a lezárt üveget se a fazékba melegedni, se befőző automatába, se dunyhába, se sütőbe. Csak hagynám kihűlni szobahőmérsékleten.


Mi baj ezzel a technikával?



2023. aug. 31. 03:52
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
75%
Ez nem technika. Egy negyeves gyerek a homokozoban.
2023. aug. 31. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 NTBS ***** válasza:
79%
Konkrétan nem fog elállni.
2023. aug. 31. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
79%

Mert semmi sem tartósítja. Magában a gyumolcs megrohad. Vizzel még jobban megrohad, penészedik

Kell valami ami megakadályozza a penész kialakukását

2023. aug. 31. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
79%
Te vagy az, aki lecsó címén beleb...ta a nyers paprikát, paradicsomot az üvegbe, leöntötte meleg vízzel, aztán csodálkozott, miért rohadt meg az egész? :D
2023. aug. 31. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

Szóval azt mondjátok, hogy pár nap alatt megrohad így, mert vígan lakmároznak benne azok a baktériumok és gombák, amiket az okosabb embertársaim sikeresen megölnek hőkezeléssel, tartósítószerrel?


Javítsatok ki, ha tévedek, de elméletileg egy alapos hőkezelés szükségtelenné teszi a tartósítószereket. Hiszen ha rendesen csírátlanítom, akkor nem marad benne se baktérium, se gomba, ami megromlasztaná. És utólag se jut be, hiszen jól rácsavarom a kupakot a forró cuccra, aztán a lehűlés során vákuum lesz, még jobban ráfeszítve a kupakot, tehát a légmentesen zárt. Szóval az még önmagában nem lenne gond, hogy minden létező káros anyagot próbálok elkerülni, jól tartósíthatnám alapos hőkezeléssel is.


Csakhogy a kérdésben leírt technikámon nem csak ti, hanem a baktériumok is csak röhögnek: túl hamar kihűl a forró víz, nem melegíti fel eléggé se a barackot, se az üveget. Igaz?


De hol bújkálnak a mikrobák? A forró víz streril, nem? Az üvegnek meg csak a felületén vannak, nem? A barackban van sok? Gondolom tök mindegy, hogy a forró vizet meddig tartottam forrásban, mielőtt az üvegbe töltöttem. És az üveget sem kell úgy felmelegíteni, hogy a külseje is forró legyen, az üveg fala sem baktérium hotel, csak a belső felszíne, ami azonnal átveszi a forró víz hőjét. Vagy tévedek? Ha a barack mélyén rejtőzik a sok káros mikroorganizmus, akkor már látom is a megoldást, ami tökéletessé teszi a technikámat: forrásban tartom a barackot 3 percig, csak ezután teszem a hideg befőttesüvegbe, leöntve forró vízzel, lezárva kupakkal.


A 3 percig forralt barack csírátlan, a forró főzőlevével az üvegbe töltve azt is fertőtleníti, nem kell tőbb hőkezelés. Tévedek, vagy már hajíthatom is ki a dunyhákat, tartósítószereket?


(Amúgy a lecsós kérdező nem én voltam, de ha valaki 3 percig főtt lecsóról kérdez majd, az én leszek.)

2023. aug. 31. 23:37
 16/21 anonim ***** válasza:
84%
Tartósítószer nem kell, ha a technika amúgy tökéletes.
2023. szept. 1. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
Mindenhol azt írják, hogy tartósítószer nélküli befőzés esetén különösen fontos az üres üvegek alapos sterilizálása, ezért én is így fogok tenni, közvetlenül a gyümölcssel való megtöltés előtt: mosogatás után egy fazék vízbe fektetem az üvegeket, majd forrástól számítva 15 percig a vízben tartom őket. (A kupakokat meg 5 percig.) Tehát az nem elég ha csak elmosogatom az üveget: ki is kell főzni. Forró vizet önteni bele sem elég, muszáj forrásban tartani a korai romlást elkerülendő. Tehát hasznos válaszokat írtatok, köszönöm!
2023. szept. 1. 09:15
 18/21 anonim ***** válasza:
84%
Javaslom a nedves dunsztot neked. Ahhoz pl elegendo a meleg vizzel leonteni a gyumolcsot es forrasig fozni majd ugyanugy letakar es hagyod kihulni. Hat hogy cukor nelkul is jo lesz-e azt nem tudom de elsokorben ezzel probalkozz.
2023. szept. 1. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
83%

A gyümölcsbefőtt alacsony hőmérsékletű pasztőrözéssel készül (72-80 Celsius fok), mert a sterilizálási hőmérsékletet nem bírná ki (lekvár állagúvá főne, ráadásul autokláv kell hozzá). Sterilizálni a pléhdobozos húskonzerveket kell, ami házilag nehézkes dolog.


A pasztőrözés nem csinálja ki a spórákat, ezért magas cukorkoncentrációval, savanyítószerrel, vagy egyéb hatékony kémiai konzerválóanyaggal kell biztosítani azok végleges inaktiválását. Vegyszermentes kukoricakonzervnél ez gond lehet, ezért létezik a többszörös pasztőrözés technikája, melyben a második (esetleg harmadik) hőkezelés kinyírja a már életre kelt mikroorganizmusokat.


A hőkezelést mindig a konzerv végleges hermetizálása után kell megejteni. A gyakorlatban fontos a lezárás előtti előmelegítés, mert attól mennek el a sejtszinten még élő tartalomban kötött gázok, és csak így szívódik le szépen az üveg pattanómembrános teteje - ami minőségi követelmény.


A puffadt tetejű konzerv is eláll, de később nincs biztosíték arra, hogy nem félig romlott. Ráadásul a kihűléskor se bugyborékol be a tetejére állított üveg, így nem tudjuk megmenteni az esetleges selejtet. Bosszantó az is, amikor a végleges tárolási helyen a selejtnek később lepattan a teteje, és mindent összepiszkol meg korrodál annak a kihabzó tartalma.


Nincs élelmiszertechnológiai szakképesítésem, de közel ezer darab gyümölcskonzerv amatőr elrakása után mondhatom, hogy nálam a kései selejt nem éri el a negyed százalékot se. A hermetizálási friss selejt is 2% alatt van (de csak azért, mert sóher módon néha ötnél többször is felhasználom a csavaros fedeleket) - de ezek újratöltésre vagy azonnali elfogyasztásra kerülnek.

:)

2023. szept. 3. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
100%
19 ez nagyon érdekes. Annyit tennék hozzá, hogy anyukám rengeteg lekvárt tett el xilittel, ami elvileg nem tartósít úgy mint a cukor, és elállnak ezek is évekig. Nem használt tartósítószert, csak a hőkezelést (fejjel lefele dunszt megvolt). De ugye ez lekvár, lehetett hosszasan főzni.
2023. szept. 3. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!