Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Melyik Villányi vörösbor a...

Melyik Villányi vörösbor a legjobb?

Figyelt kérdés

Karácsonyra szüleimtől bort kapna barátom, csak mi nem igazán értünk a borokhoz.

Villányi borokról hallottam hogy nagyon jók, csak nem tudom melyiket vegyem meg.

Mindenképpen vörösbort szeretnék, szerintem a félszáraz vagy száraz lenne a legjobb de véleményeket szeretnék.



#bor #vörösbor #villányi borok
2016. dec. 20. 17:24
1 2
 1/15 Mojjo ***** válasza:
100%
Milyen árkategóriában gondolkoztok? A barátod mennyire ért a borokhoz?
2016. dec. 20. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Nem annyira ért hozzá

Olyan 2000 forintig

2016. dec. 20. 22:53
 3/15 Mojjo ***** válasza:
100%

Az a szomorú hírem van, hogy az említésre méltó vörösborok ennél jóval magasabb árkategóriában kezdődnek, főleg Villányból.


A helyzet amúgy Villánnyal az, hogy természeti adottságai - elsősorban éghajlata - révén képes volt nyújtani azt, amiért a szocialista korszak után kapkodtak az emberek. A szocialista korszakban túlterhelt tőkékről jöttek le a vékony, testetlen, savanykás borok. Ennek a direkt ellentéte, a ló másik oldala volt a túlérett szőlőből szűrt, brutálisan tanninos, túlextrahált, lekváros, mazsolás akármi, amit még meg is fejeltek egy jó kis barrique hordós érleléssel, hogy teljes legyen a kép. Ez a stílus persze totál komolytalan, nemzetközi mezőnyben halálra ítélt, értelmezhetetlen, de akkoriban ez kellett az embereknek, és bizony Villány erre lecsapott. A hírneve is kb onnan maradt fent. Az, hogy valóban hűde jók lennének a villányi borok... vannak jók, tényleg. Ugyanakkor sok termelő beleragadt ebbe a stílusba, lemaradt 20-25 évet a fejlődéssel, és bizony manapság már nagyobb kitekintésük van a magyar fogyasztóknak is a nemzetközi borvilágra, és már rég rájöttek, hogy ez nem is olyan jó, mint gondolták. Viszont Villányt viszi tovább a neve.


Szerencsére vannak fiatal, lelkes, újítani vágyó borászok, akik valóban igencsak jó borokat tesznek le az asztalra Villánból is, illetve, akármilyen megdöbbentő, úgy tűnik, a kilencvenes évek nagy villányi sztárborászai is kezdik felfogni, hogy bizony változtatniuk kell és haladni kell a korral.


Ami a konkrét borokat illeti, háááát, 2000 körülért és Villányból totál esélytelen, hogy bármit ajánljak. Ebben a kategóriában leginkább Portugieser-ek vannak, amiket nem ajánlanék. Nem azért, mert teljesen lehetetlen jó bort készíteni a fajtából - bár pokolian nehéz -, hanem mert maguk a bortermelők sem veszik komolyan. A Portugieserre olcsó játékborként tekintenek és ennek megfelelő tételeket palackoznak. Kétezerig még vannak mindenféle cüvée-k, amikbe ebben az árkategóriában azok a szőlők kerültek, amivel nem tudtak mit kezdeni és amit fajtaborba nem raktak volna bele jó szívvel, így ezeket is kihagynám. Ha kicsit tovább mehetünk árban, akkor esetleg már lehet valamit találni.


A pinceáron kínálatában pl Kúcs Gyulától egy Merlot-t, vagy Cabernet Sauvignon-t:

[link]


2200 talán még megugorható, ha 2000-re gondoltatok. Mindkét fajta hagyományos Bordeaux-i szőlő, amiknek nagy hagyománya van Villányban is.


Vagy Ruppert Ákos egy bora, ami ugyan cuvée, de jóféle. Ruppert Ákos a villányi újhullám egy kiemelkedő alakja, és bár ezt a borát pont nem kóstoltam, másokat igen, és azt kell mondjam, megbízom abban, amit ő az asztalra rak:

[link]


Mást így hirtelen nem is tudok ajánlani ebben az árkategóriában. Attól viszont határozottan óva intenélek, hogy bemenj egy átlag ABC-be, vagy szupermarketbe, és levegyél egy random 2000 forint körüli villányi bort a polcról. Nem épp bombabiztos dolog - sajnos nagyon sok a gagyi.

2016. dec. 21. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Vegyetek inkább szekszárdit, ha már, ebben a kategóriában. Borszaküzletben tudnak segíteni, vagy ... most jutott eszembe: Kovács Nimródtól vegyetek neki, gyakorlatilag bármi megfelel. Ugyan Eger, de elképesztően jó.
2016. dec. 21. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Mojjo ***** válasza:

@4: feltéve, ha valaki szeret vasúti talpfát nyalogatni...

Kovács Nimród brutálisan túltolja a fát. Még egy furmintot is képes elrontani részben első töltésű (!) barrique hordós érleléssel.

2016. dec. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Kedves előző, ebben nem értünk egyet ilyen általánosítva és odacsapva, de hát a nem is szoktam soha a kinyilatkoztatókkal.
2016. dec. 21. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Egyébként a kérdezőt tök fölösleges össze zavarni ilyen nagyon okoskodó megjegyzésekkel, hogy fás meg barrique első töltés, stb.


Kért egy egyszerű tanácsot. Erre egyszerű választ óhajtott kapni, mert az a segítség, a többi csak borsznob önfényezés, de neki nem segít (értek hozzá, még mielőtt). Nyilván fontos a könnyű hozzáférhetőség is, lehet, de fölösleges előadni a kisujjkitartott borszakértőt. Az jelen esetben nem segítség.


Kérdező: esetleg Bolyki Jani borait nézd meg, az Indián nyár is kapható mindenhol pl. Vagy Vylyan borokat keress, vagy Taklert. Nagy mellényúlás nem lesz belőle, könnyen be tudod szerezni, és az árkategóriát is hozza kb.


ja, 4-es voltam.

2016. dec. 21. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Mojjo ***** válasza:

Mondjuk az is igaz, hogy ilyen alacsony árfekvésű Kovács Nimród bort még nem kóstoltam. De azok alapján, amit a jóval magasabb árkategóriájú (mondjuk ki: vastagon túlárazott) boraival művel, én nem is lennék rá kíváncsi.


Ha már Eger, akkor Nyolcas és fia pince, vagy Bukolyi Marcell (igen, annak a Bukolyi Lászlónak a fia...). Talán ők esélyesek, ha nem is a kétezerig árkategóriában, de legalább nem annyira felette.


Mondjuk kapásból egy turán. A turán egy olyan fajta, amit nem iszik gyakran az ember. Magyar fajta, hazai keresztezés, ami egy dolog (fajtaborként kapható vörösben már ez is ritka), de ráadásul festőlevű szőlő, ami azt jelenti, hogy a vörösbor színét adó színanyagok nem csak a szőlőbogyók héjában találhatóak, mint a kékszőlőfajták 99%-nál, hanem a bogyóhúsban is. Így egy pohárba töltve, vizuálisan is gyönyörű egy turán. Ráadásul aromatikus fajta, ami kékszőlőnél szintén majdhogynem páratlan dolog. Szóval, ha különlegességet akarnak, és egrit, ezt ajánlom:

[link]

2016. dec. 21. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Mojjo ***** válasza:

@7: az Indián nyárból meg süt a fenolosan éretlen szőlő karcos tanninja. Nincs sok belőle, de az durva. Csak, hogy borsznobkodjak veled. Furcsa, hogy értesz hozzá, és ilyeneket ajánlasz.


Igen, tudom, hogy a kérdező egyszerű tanácsot akart, a többi neked szólt, mert te, gondolom, érted, miről van szó.


Én mindenesetre semmkképp nem ajánlanék sem túlhordózott, sem karcos, vagy szép euferizmussal élve "fiatalos tanninú" bort egy kezdőnek.

2016. dec. 21. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Nézd, nyilván egy közértben fogják beszerezni, így olyan ajánlatra van szükség, ami szinte mindenhol elérhető, az pedig elég korlátozott.
2016. dec. 21. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!