Melyik borokat használják misebornak?
Csak kíváncsiságból, ha van kis időd: az alábbiak közül melyikeket tekintenéd fajtajellegnek?
1, zödpaprikás jegyek Cabernet sauvignonban
2, vajas textúra és vajas ízjegyek Chardonnayban
3, vágott fű Sauvignon blancban
4, petrolos jegyek Rajnai rizlingben
5, sok tannin Cabernet sauvignonban
6, nagy test, visszafogott sav Chardonayban
7, vékonyabb test, több sav Sauvignon blancban
8, maradékcukor Rajnai rizlingben
Nem, nem csapda, vagy ilyesmi, csak kíváncsi vagyok, mit gondol egy borokban jártasabb ember ezekről. 4 világfajta, mindegyikről két kérdés. Elég, ha csak a számot írod oda, amelyikre úgy gondolod fajtajelleg, de ha kifejtősebb választ írsz, annak külön örülök :)
Najó, itt nagyon a levegőbe beszélek, konkretizálom. Ha már offolunk, legyen kerek.
Amiről én beszéltem CabFranc: Erős illatában szeder, szelíd cseresznye, némi piros gyümölcs és enyhe tölgyfaerdő. Kiemelkedő ízmélységében a világos, piros erdei gyümölcsök, enyhe szilva, savai határozottak, de nem dominálnak, csersavai bársonyosak és simogatóak, fűszeresség és füstösség nincs jelen, (biztos nem friss hordós). Utóíze jó egy percig érződik és határozottan kellemes, gyümölcsös. Könnyen csúszik, de erős, melengető alkohol és robbanó íz fogad az első korty után is.
Ez CabFranc esetén igencsak hordoz fajta jellegeket. Igen csak egy 93pontos történet műanyag palackból töltve.
Hízelegsz. Én csak egy amatőr vagyok, aki utána olvasott néhány érdekességnek és láttam igazolódni és azokat megjegyeztem, mert volt mihez kötni.
# 5, sok tannin Cabernet sauvignonban
Igen. Tanninban gazdag. És alkoholban erősebb, 13körüli. Talán még visszafele is igaz. Sok tannin - syrah / cabsauv / merlot. Ez a három ugrik be.
# 1, zödpaprikás jegyek Cabernet sauvignonban
Erősebb a cassis, vad és szelíd cseresznye, eukaliptusz, de bizony benne van a paprika és a dohány is, csak ez utóbbi kettő kevésbé erősen. Számomra a cassis és az eukaliptusz a cab.sauv fő fajta jellegei. Zöldpaprikás jegyekről nekem előbb jut eszembe egy SauvBlanc. Ez fordítva nem jutott volna eszembe. Tehát zöld paprikáról a cab.sauv.
# 2, vajas textúra és vajas ízjegyek Chardonnayban
Részben ez is lehet fajta jelleg, bizony. Ezek inkább az "idősebb", vagyis érettebb boroknál jönnek elő. Sok chardonnay (gyakorlatilag legtöbb magyar bor) frissen kerül polcra. Nagyon szépen lehet ezzel játszani. Néhány chardonnay champagneban igazán élvezetes a pirított zsemle és a vajas íz :)
# 6, nagy test, visszafogott sav Chardonnayban
Nagy test - igen. Visszafogott savak - nem.
Ami elsőre eszembe jut, az a gyümölcsösség, sárgadinnye, sárgabarack, éretlen alma (savanyú illatok) és a vajasság meg a füstösség (ami hordókezeléstől függ).
# 7, vékonyabb test, több sav Sauvignon blancban
Vékony test - nem jellemzően. Több sav - ez érdekes. Többnyire lendületes savai vannak, de, hogy ez sok savat jelent-e azt nem tudnám megmondani. Megint csak visszafele a sok savval rendelkező fehérről nem ez ugrik be.
# 3, vágott fű Sauvignon blancban
Ohh igen mindenképpen fajtához tartoznak a vegetális jellegek (frissen vágott fű, csalán). Meg pöszméte és a zöld paprika.
Ez visszafele is 6! Ha vakteszten vágott fű, esetleg csalán és egress illat csapja meg az orrom, egyből rámondom, hogy sauv.blanc.
# 4, petrolos jegyek Rajnai rizlingben
# 8, maradékcukor Rajnai rizlingben
:( Rajnaival nem foglalkoztam még elég mélyen. Erről nem tudok érdemben nyilatkozni. Keveset kóstoltam még ezt a fajtát. Amiket kóstoltam, nem hoztak lázba, nagyon savhangsúlyos, fiatal borok voltak. Biztos ezért hanyagoltam őket.
# 7, vékonyabb test, több sav Sauvignon blancban
Most, hogy átolvastam, amit írtam, itt tévedhetek. Nem mondanám fajta jellegnek azt, hogy vékony teste van. De mindenképpen egy üdébb, frissebb bor, ami nem csap fejbe. Szóval "vékonyabb test" megállhatja a helyét mégis.
@16: még egyszer, köszi a választ. Most van egy kicsit több időm (bár attól tartok, nem annyi, amennyi kéne), hogy bővebben válaszoljak.
Két dolgot lehetne megemlíteni a szokásosan "fajtajellegként" emlegetett jellegzetességből. Az egyik a fajta _jellemző_ elkészítésmódja, illetve az abból következő jegyek, a másik pedig a fajta potenciálja, amit vagy sikerül felszínre hozni, vagy nem.
Az elsőhöz tartozik pl a vajas íz a Chardonnay-ben, mondjuk való igaz, aki a magyar Chardonnay-ket ismeri csak, nem érti miről beszélek, de pl a burgundiai Chardonnay-k majdnem mindegyikében megjelenik. És egy-két magyar tételnél itt is. Ez pedig azért van, mert a Chardonnay készítésénél igencsak előszeretettel alkalmaznak almasavbontást - ez a tipikus ízjegy, ami a nemzetközi Chardonnay vonalra rárakódik, egy technológiai jegy. De ugyanúgy technológiai jegy a Champagne pirított zsemléssége is. De pl a füstösségnél te is írod a hordót, és igen, valóban, mégis az asszociáció mögött ott van.
A Sauvignon blanc lendületessége, üdesége, frissessége szintén az elkészítésmódból adódó asszociáció - a szüreti időpont, az erjesztés, az érlelés megfelelő megválasztása az, ami lendületesebé, üdébbé, vagy frissebbé teszi mondjuk egy Chardonnay-nál.
Mivel vannak fajták, amiket nagyon egy kaptafára szokás készíteni, az elkészítés jegyei az emberek fejében "fajtajellegként" ülepednek le. Ami amúgy nem baj, mert ha valaki vesz egy üveg akármilyen bort, az az ilyen.olyan ízt keresi, és jogosan nem érdekli, hogy az az íz minek köszönhető.
A másik pedig, hogy én úgy érzem, hogy egy-egy fajta potenciálja (pl tanninban, savban, extraktban, akármiben) és jellegzetességei (vágott füvesség, vagy éppen mangós, ananászos ízvilág, vagy akármi) inkább csak lehetőségeket jelentenek a borásznak, amivel vagy akar/tud élni, vagy nem. A Sauvignon blanc tényleg remek példa erre, mert a vágott fű, csalán, ilyesmi teljesen hozzánőtt. Ugyanakkor a termőterület és főleg a szüreti időpont megváltoztatásával ezek a jegyek úgy el tudnak tűnni, hogy nagyítóval sem lehet megtalálni. Vannak Sauvignon blancok, amikből ez totálisan hiányzik. Nem kevés. Loire-völgyi SB-k között pl gyakori az ilyen.
A Cabernet sauvignon a vastag héjának, nagy héj:bogyóhús arányának köszönhetően tényleg egy tanninokban gazdag fajta - ha ezt kiaknázzák. De én, főleg a magyarok között, ittam már nem egy, nem kettő, nem három, hanem fene tudja mennyi CS-t, amiben épphogy volt valamennyi tannin (az is bár ne lett volna). Már-már kadarkásan halovány volt a csertartalmuk. Előfordul.
Visszafelé valóban könnyebb következtetni: ha vágott fű, akkor SB, ha sok tannin, eukaliptusz, paprika, cseresznye, akkor CS. De ezek vagy megjelennek, vagy nem.
(A Cabernet sauvignon amúgy a Cabernet franc és a Sauvignon blanc természetes kereszteződésének a gyermeke, és a SB-tól örökölte a néha megjelenő zöldpaprikás aromavilágot. Egy nem jól beérett Cabernet sauvignonban büntető intenzitással ott tud lenni.)
Szóval a lényeg az, hogy egy szőlő fajtajellegét egyrészt szerintem kívánatos elvonatkoztatni a szokásos technológiai ujjlenyomatoktól, másrészt inkább csak egy lehetőségnek látom, mint garanciának, vagy akár csak valószínűségnek arra nézve, hogy milyen is lesz egy random xy szőlőből készült bor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!