Hány liter vizhez mennyi élesztö és cukor kell ha szeszt akarok késziteni?
Magyarország újabban a néhány millió szeszfőző mester országa.
30 éve főzöm a pálinkát, higgyétek el, túl vagyok egy-két dolgon.
Az élesztő nem fajélesztő, mint a bornál, hanem sima sütőélesztő. Egyetlen célja, az erjedés beindítása, gyorsítása. Az összes többi butaság.
Még egyszer a gyengébbek, és a jólinformáltak kedvéért:
A forgalmazott tömény italok jelentős százaléka készül tiszta szeszből, és aromából. A tiszta szesz szénhidráttartalmú anyagokból készül, lepárlással. Még a zöld üveges Vilmos körte is. A pálinka más kategória, ebbe ne menjünk bele.
Cukorból, és vízből tisztább alkohol nyerhető, mint egy elb@szott gyümölcscefréből.
Mire ügyelj?
Ha van jó készüléked, akkor elsőre addig engedheted, amíg meggyullad a párlat, tehát van benne szesz. (kb.10-20 fokos)Ez az alszesz.
Finomításkor fontos, hogy lassan főjön, vékony sugárban, hogy a mocsok a főzőedény alján maradjon. a pálinkafőzés alapja a víz és alkohol eltérő forráspontja.
Az első 3-5 decit dobd ki a kozmaolajok miatt. Akkor zárd el, amikor a csövön kb. 35 fokos anyag jön, és desztillált, vagy szénsavmentes ásványvízzel hígítsd, a kívánt erősségre. Azért kell így, mert az elő-és utópárlat rossz ízt eredményez. Ezután bármilyen aromával próbálkozhatsz.
Nagyon egyszerűen írtam, gyakorolni kell.
Az, hogy az előző válaszoló 30 éve pálinkát főz, az nem azt jelenti, hogy mindenben igaza van.
Ha mindenképp neki akarsz fogni az ilyen szarkészítésnek, hogy aztán aromával kotyvassz valamit, hát tedd. kíváncsian várom az eredményt.
Az igaz, hogy szar cefréből nem lehet jobbat csinálni, mint puszta cukorból, csakhogy ugye itt is kezdődik a mesterség. Mindenki csinálja azt, amit tanult, amihez ért.
Persze, hogy nem azt jelenti.
Sőt, hagyom magam meggyőzni, hiszen abból lehet tanulni.
Tessék, tedd meg!(az, hogy "szerintem" nem érv, csak vélemény)
"Az élesztő nem fajélesztő, mint a bornál, hanem sima sütőélesztő. Egyetlen célja, az erjedés beindítása, gyorsítása. Az összes többi butaság."
Az, hogy te sütőélesztőt használsz, az a dolgod, igenis fajélesztővel jobb eredmény érhető el, és amit fentebb írtam, az sem butaság, hanem úgy van.
Az elő/utópárlat elválasztását én inkább konkrétan az adott "cefréhez" igazítanám, tehát kóstolásos alapon, és akkor tuti csak a jó szesz marad:)
Én nem azt mondta, h nem lehet szeszt így csinálni, csak nem az igazi a szesz+aroma...
Ha ragaszkodsz hozzá, akkor borászati szaküzletben.
Mivel ezt leginkább ősszel borhoz használják, ilyenkor már nem nagyon kapni.
Ha van, akkor "hidegtűrőt" vegyél.
Sem rosszabb, sem jobb nem lesz, mivel az élesztő csak "katalizátorként" működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!