Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Cefre tetején ha vékony...

Cefre tetején ha vékony fehéres-rózsaszínű hàrtyaszerű valami képződik, akkor kuka az egész?

Figyelt kérdés

Szóval hogy elromlott ?

Vagy ez normális?


Naponta egyszer van lehetőségem keverni, akkor eltűnik az a valami, de mãsnapra ujra képződik.

Penész lenne vagy màs?

Lehet ellene tenni vagy jó ez így?

A gyümölcs egyébként tiszta volt, nem volt rohadt, viszont a nagy esőzések miatt kissé "vizesebb" mint ami azóta érik.



2024. jún. 18. 23:43
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
Ez benne a gyönyörű. És azért a végeredmény nagyon kárpótol az esetleges plusz körökért is. A jó pálinka úgy születik, hogy a cefre egy remekmű. Tökéletes gyümölcs, és kizárólag gyümölcs a kiindulópont, tökéletes tisztaság, és stabil, lehetőleg szabályzott hőmérsékleten dolgozó élesztő. Aztán ezen javíthat nüansznyit, ha mégis visszaadsz valamennyi magot ízléstől és gyümölcstől függően, ha a megfelelő fajélesztőből kellő (de nem eltúlzott) számú egészséges sejt kerül bele minél kevesebb sokkhatást kapva (ilyenek a hirtelen változások hőmérsékletben, sűrűségben, nyomásban, ilyen a számára már neccesen magas alkoholtartalom, és sokknak számít az aluloltás is). Szintén javít, ha a megfelelő élesztőtáp segíti egészségesen maradni, és sose jött rosszul, ha közvetlen pépesítés után oltasz, és a pépesítés olyan, hogy feldúsul az oldott oxigén a cefrében: ilyenkor az élesztő szaporodásra használja ezt, bebiztosítható a megfelelő "létszám", és valószínűleg a legjobb döntés élesztőtáppal gondoskodni arról, hogy az erjedés végéig legyen elég mindenből a következő generációknak is. Egyes gyümölcsök jobb feltárásához pektinbontó enzim is kell. Cukor fölösleges, ennyi erővel hígíthatnád alkohollal a kész pálinkádat. Maga a főzés egy tisztes iparosmunka, értelmezhető felszereléssel és kellő gyakorlattal ott nem lehet elrontani semmit, főleg nem úgy, hogy javíhatatlan legyen, érzékszervi gond esetén kell valami asszonyság, aki ügyesen követ pár utasítást.
2024. jún. 30. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

"Cukor fölösleges"

Ez bizonyítottan nem igaz, még akkor sem igaz, ha törvényi előírás szerint nem alkalmazható, amit nem csodálok a magyar de úgy egyáltalán a közép- és kelet-európai mentalitást véve, hogy ilyen törvény született. Kicsit olyan, mint az alkoholnál a null tolerancia, ha nálunk megengednének 1 sört, abból nem egy lenne, az tuti! Keverj ki 5-7%-os alkoholt és áztass be abba gyümölcsöt 3 hétre. Majd keverj ki egy 10-15%-os alkoholt és abba is áztass be gyümölcsöt 3 hétre. Kóstold össze a kettőt és kóstold meg mindkét gyümölcsöt. A magasabb vagy az alacsonyabb alkoholos közegben jutott át inkább az alkoholba a gyümölcs íze/aromája? Továbbá melyik gyümölcs őrizte meg inkább a gyümölcsösségét, (ízét)? De nem kell ilyen nagy kísérletekbe sem belemenni. Cefrézd ugyanazt a gyümölcsöt kétszer, az egyiknek emeld az alkoholfokát cukor hozzáadásával, (2-5%) a másiknak nem és kezeld külön a lepárlás során is, majd hasonlítsd össze a két párlatot, és ha ezután is azt mondod, hogy felesleges, akkor rád hagyom a dolgot, igazat nem tudok adni akkor sem, mert ismerem a végeredményt, így max. a sajátomtól eltérő tapasztalatot tudom elismerni. Teljesen mindegy, hogy pektinbontást végzel-e vagy sem, az nem helyettesíti ezt. Ha az egyikhez adsz pektinbontót, akkor adj a másikhoz is! Az egy helyes állítás, hogy a hozzáadott cukorból semleges alkohol keletkezik de ezért nem ugyanaz, mintha a kész párlatodat hígítanád egy semleges alkohollal (magyarul snapszot készítenél), mert az a plusz alkohol a cefrében keletkezik és az alkohol az jól "kiáztatja" a gyümölcs aromáit, illatát, minél magasabb az alkohol fok, ez annál jobban és gyorsabban betud következni, de van egy szint, amikor már tényleg csak hígítod vele a párlatot, ezért szokták azok, akik cukroznak, a 2-5%-ot ajánlani. Példának okáért bodzabogyónál lazán ellehet menni az 5%-ig, addig csak hozzáad a párlathoz (ízben és illatban), nem elvesz belőle, de pl. egy érett cseresznyére/meggyre (pláne májusi cseresznyékre) simán elég a 2-3%, felette már megadod az esélyét annak, hogy picit tompítod a végeredményt.

2024. jún. 30. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Rendben, ezt nem tudtam. Esetleg volna kedved olyan összevetést végezni, hogy kristálycukor vs invertcukor egy kifejezetten többet igénylő anyagon? Azért kérdem, meg a kristálycukrot ha az élesztő invertálja, azzal elég sok acetaldehid keletkezik, talán ízküszöb feletti is, és hetek kellenek, hogy eltakarítsa az élesztő, annyit meg senki nem vár a kifőzéssel.
2024. júl. 1. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
Ez abszolút így van, de ilyen kevés cukornál ennek a kísérletnek meglátásom szerint túl sok eredménye nincs. Ahol ízküszöb felett van, ott tutira bőven-bőven efelett van a cukrozás, másrészt valszeg a lepárlásban is hiba van. Ez nem sok hozzáadott cukor, emiatt megnövekedett acetaldehid tartalom ami íz és illathibát okozna, még az előpárlati frakcióval kvázi leválasztható, de azt értelemszerűen megnyújtja. Abban dúsul, érzed, szagra is, ízre is, ha van hozzá gusztus, lehet ez olyan mértékű is, hogy felmarja a páracsövet, volt benne részem, ezért szabály nálam az, hogy ide senki ne hozza a cefréjét, teljesen mindegy, hogy jóbarát, rokon, vegyen magának főzőberendezést. A végeredmény annyi lesz, hogy 10L alszesz tisztázásakor a középpárlat kb. 1 max. 2 decivel több lesz és végeredményben még ugyanazt kapod, minimálisan több középpárlatod lesz. Bodzánál 3% körül szokott alakulni nálam az előpárlat, ami több, mint az átlag, az tény. Ennek úgy volna értelme, ha az egyiket megtolom rendesen invertcukorral, 10% legalább, vagy mondjuk, hogy tartsuk magunkat valamihez belövöm a cefre cukorfokát 23-ra (ami nem áll távol a népszokástól). Van egy téli almám, ami amúgy is jellegtelen pálinkát ad, azzal tehetek kísérletet, ha csak az a kérdés, hogy az acetaldehid tartalom hogy alakul, vaaagy ami végképp üldözendő, készíthetek esetleg cukorcefrét is invertcukorból, alcotec48-al állítólag az is jól kierjeszthető, de ezt is szezonon kívül, mert most is 6 hordó erjed éppen, és pár nappal követik egymást, és folyamatosan cefrézek, szóval amíg le nem megy a szezon, ilyenre nincs időm. Bodzával ilyen kísérletbe nem mennék bele, mármint összevetésbe, maximum úgy, hogy tudom kb. hogy alakult a tavalyi, ahhoz képest, mert külön-külön kezelt cefrét bodzából nem csinálok. Irdatlan meló a bodza, a szedéssel nincs gond, az gyorsan megy, de a bogyózás az nagyon időigényes, hogy kocsány egyáltalán ne kerüljön a cefrébe.
2024. júl. 1. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
* az előpárlat lesz több 1-2decivel. Bocsánat.
2024. júl. 1. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!