Mi értelme drága röviditalt egy hajtásra kiinni?
tegnap 18:14
Skóciában pont igaz, de amúgy csak ilyen "pálinkás mitológia". Magyarországon 500 éve gabonából készül a legnagyobb mennyiségű égetett szesz, ez alól kb. csak a szocializmus volt ismert kivétel, amikor nem szerették erre "pazarolni" a gabonát, ha egyszer ott volt a jó kis undorító cukorrépamelasz. De mivel a szocializmus kiölt mindenféle hasonló hagyományt, sőt, még az emlékét is, a mai Magyarországon a gabonaszesz kimerül a likőrnek és kommersznek való kukoricaszeszben, de így is abból készül a legnagyobb volumen. (Persze, léteznek skót és amerikai mintára készült magyar kisüzemi whiskyk is, de az elég marginális.)
Amerikában eközben nagyon jól terem a gyümölcs, a szesztilalom előtt nagyon elterjedt hagyománya is volt a gyümölcspárlatoknak (főleg alma, őszibarack), de az inkább kisüzemi műfaj, a kisüzemi szegmens pedig nem élte túl a szesztilalmat, így az utóbbi 100 év amerikátját nem jellemzi a gyümölcspárlat, hanem szintén csak az elmúlt 10 év kisüzemi főzdéiben hódít valamennyire.
Egyébként az nem igaz, hogy a pálinkának nincs értelmes komplexitásra; ilyet csak olyanok élnek át, akik vagy nem isznak pálinkát, vagy csak olyan pálinkákig jutnak el, amikre ez igaz. Ahogy hasonló esetben egyesek a másik oldalon is azt képzelik, hogy a whisky az olyan seízű valami, mert hát az égetett szesz az többnyire ilyen, hogy minél távolabb áll a betanult ízlésedtől, annál inkább "fehérzaj" az íze. Az a pálinka, amit lesatuzni szokás, az bizony nem jó pálinka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!