Pálinkafőzéskor miért habzik a cefre, mi a teendő olyankor?
Köszönöm az eddigi válaszokat. Saját célra lesz.
De a szüleim csinálják, én csak fel tettem a kérdést :)
Ne rakj rá étolajat, ha magatoknak csináljátok pláne ne! Ki van találva erre a célra a habzásgátló, azt kell használni, minden borászati boltban kapsz, de a legtöbb gazdaboltban is tartanak polcon! Kevés is elég belőle, sokáig elég, ha benn maradtok a megengedhető mennyiségben egy évben, akkor 1-2 üveggel elég venni. Mi a francot főztök februárban? :) Bármi is, az nem igaz, hogy abból valami jó dolog bír kifőni.
Mondd meg az öregednek, hogyha egy szintet akar lépni a pálinkafőzésben, akkor ennyi ideig ne tároljon cefrét! Ne gyűjtögesse a gyümölcsöt, hanem akkora hordókat válasszon a célnak, ami egy nap (egy szüret során) megtelik! Ha túl kevés gyümölcs jön össze egy nap, mert rendszertelenül érik, az metszési hiba, de mindegy, tegye a gyümölcsöt fagyasztóba és akkor olvassza ki, ha már összejött egy adag. Gyümölcsöt mossa meg, hibás gyümölcs ne kerüljön bele! Csonthéjas gyümölcsöket okvetlen magozza ki (én almának is kivágom a magházát, de tudom, hogy ettől meg egyesek frászt kapnak, hogy hát ennyit minek foglalkozni vele). Pépesítse a gyümölcsöt, vagy nagyobb teljesítményű fúrógép és abba késes keverőszár vagy átnyomja motoros húsdarálón (utóbbi jobb pépet készít). Ha cukroz az öreg, 2%-nál több cukrot ne tegyen rá! Nem! Nem igaz, hogy akkor abból nem lesz semmi!!! Értsd 100kg gyümölcsre 2kg. A cukrot vízben feloldva, a víz hozzáadása (a lédúsabb közeg) egyébként is segíti az erjedést és a pektinbontó hatékonyságát is növeli. Tegyen rá pektinbontót. Majd tegyen rá élesztőt (fajélesztőt, nem a mama sütőélesztőjét!) majd élesztőtápanyagot, mindkettő borászati boltban. Zárja le a hordót, a hordó fedelébe építsen be kotyogót és ami fontos, nem kell b.szogatni! Nem kell nyomkodni, nem kell kevergetni! Napfénytől védett, hűvös helyen hagyni kell kierjedni. Ki fog erjedni magától is, nem szorul segítségre ezt követően! 7-20 nap alatt ki fog erjedni a cefre. Onnan tudja majd, hogy kierjedt, hogy a kotyogó nem kotyog! Nem penészedik be, ne féljen! Gyümölcs egészséges volt és penész ott van, ahol van levegő! Mivel erjedés során CO képződik, ami kinyomja a hordóból a levegőt, így penész nem tud megtelepedni, de ehhez a hordónak tökéletesen zárnia kell, tényleg csak a kotyogón keresztül juthat ki onnan levegő és be meg semmi sem, azaz túl nagy hőingadozás ne legyen, magyarul a hordók ne kint álljanak az árnyékban, hanem bent (tároló, pajta, stb.), de még véletlenül sem pincében! Ha nem tudja elengedni azt, hogy a cefrét muszáj nyomkodni, nem hisz nekem, akkor tényleg csak nyomja le a cefrét egy nyomófával, ne nyúlkáljon bele kézzel és ne kevergesse! Gyorsan, pár mozdulattal nyomja le a bundát és ebben az esetben ezt a műveletet az első pár napban sűrűn ismételje, nem elég egy nap 1-2x! DE ha nyitogatja, garantáltan ecetes lesz, még akkor is, ha ez egyértelműen nem érződik ki belőle szaglással.
Miután kierjedt, azonnal főzze le, ne várjon februárig! Így biztos lehet benne, hogy a korábbi pálinkákhoz képest, az eredmény sokkal frissebb, lágyabb és gyümölcsösebb lesz illatban és ízben is egyaránt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!