Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Miért pont a bor vált ennyire...

Miért pont a bor vált ennyire különlegessé az alkoholos italok közül?

Figyelt kérdés

Javítsatok ki, ha tévedek, de úgy látom, a bor sokkal jobban foglalkoztatja a szakembereket és az ínyenceket is, mint bármely más ital.

A többi alkohollal ellentétben nem mesteremberek (sörfőző mester, pálinkafőző mester) készítik, hanem külön szőlész-borász szakma alakult ki hatalmas szakirodalommal.

Orvosok kiemelten foglalkoznak az egészségügyi hatásaival.

A kultúrában is sokkal erősebben jelen van, mint mondjuk a sör, vagy a vodka. Elegánsabbnak, úribbnak minősül, ebben kevés ital (whiskey, brandy) veheti fel a versenyt vele.

Az irodalomban, művészetben is sokkal többet szerepel, mint mások, gondoljunk csak a régi versekre, vagy magáról a borról írt művekre.

Oké, vannak sörfesztiválok is, de általában véve úgy veszem észre, a bor a legközismertebb és legnívósabb, a legnagyobb hagyománnyal.

Mi ennek az oka?



2020. szept. 8. 19:21
 1/7 Phoney ***** válasza:
100%

Főleg történelmi okokból, ugyanis a nyugati világban nagyon sokáig a bor volt az egyetlen jól eltartható minőségi ital, így a kultúrájának és a szakmának is lehetősége volt sok időn keresztül fejlődni.


A sört és a többi erjesztett italt jellemzően pár napig, vagy max. hónapokig lehetett jól eltartani, minőségi szeszfőzésről pedig csak kb. 250 évvel ezelőttől lehet beszélni, előtte gyakorlatilag nem is voltak élvezhető röviditalok, és csak még később váltak általánosan elterjedtté.


Tehát a bornak volt széles körű minőségi kultúrája az ipari forradalom előtt is, minden másnak meg alig valami, illetve csak helyi jelleggel.


De azért ma már minden más itallal is ugyanolyan komolyan foglalkoznak a saját szakebereik és a rajongóik, csak „hétköznapi” szinten nyilván nem ez jön szembe.

2020. szept. 8. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
82%

Mert a királyok itala , az italok királya a bor.


Még valamikor a neolit korban kezdődött e bogyós

gyümölcs kultusza észrevették , hogy ha a hús alá rakják az nem ég oda és nagy becsben tartották a gyógyító hatása miatt is.


A borkészítés tudománya is nagy titok volt abban az időben csak sámánok és mágusok voltak e tudás birtokában.

A magját is úgy csempészték egyik törzsből a másikba vagy a nővel együtt adták hozományul ami nem volt olcsó mulatság.

2020. szept. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Van egy képzeletbeli vonal Európában ami alatt van borkultúra, fölötte meg sör.


Ahol süt a nap ott lehet szőlőt termeszteni, ahol nem, ott meg hagyjuk. 🤣🤣


Angliában, skandináv és szláv országokban nincs kultúrája a bornak.

Dolgoztam pl belga sörözőben, valami elképesztő választék volt sörökből, ízre, színre, aromára. Szóval a kultúra abból alakul ki ami van 😁


Alapból az alkohol kiölte a baktériumokat a vízből, és ez által biztonságossá tette azt. Emiatt terjedt el ennyire.

Gyakorlatilag bárhova mész, az emberek fermentálnak valami szeszt, sör, bor, pálinka, vodka, szaké, valami helyi moonshine tuti van.


Egyébként árban tudod melyik ital mozgatja meg a legdurvább pénzeket? A kávé.

2020. szept. 8. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen, a kávé, meg a tea is nagyon ott vannak, de ha az alkoholos italokat nézzük, én egyik körül sem látok akkora kultuszt, mint amilyen a bort övezi. De lehet, hogy ha északabbra születek, mások lennének a tapasztalataim.
2020. szept. 8. 23:50
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Kultúrafüggő. Kint vagyok Hollandiában, ami a fentebb említett bor-sör választóvonal túloldalán van. Nem mondom hogy nem isznak bort, de nincs nagy kultúrája. Nincs egy átlag étteremben annyi féle bor mint otthon, nincsen holland bor, pince, őstermelő, borfesztivál, a szupermarketben új-zélandi meg dél-afrikai borokat árulnak. Sörből viszont mindenhol van csapon ha nem is kézműves de legalább kisebb/közepes főzdés sör, rengeteg féle ízű, típusú, erősségű sör van. Van sörkóstoló meg főzdelátogatás.


Mondjuk a gazdagok nem tudom mit isznak, olyan körökben nem mozgok, lehet hogy bort. Meg itt ugye bezavar a kolonizálás is, onnan (is) jöhet a holland “borkultúra”. De ez már csak tippelgetés.

2020. szept. 9. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Tom Benko ***** válasza:
100%

Főleg a görögöknek köszönhető, valamint a rómaiaknak. A bort lehetett nagy távolságra szállítani, kereskedni lehetett vele, így feléjük ez az ital terjedt el. A görög szümposzionok és a római lakomák elengedhetetlen kelléke volt a bor, méghozzá minél különlegesebb, annál jobb. Mivel pedig az európai kultúra alapja a görög és római kultúra, ezért errefelé is a bor terjedt el, mint kultúrital. A sör inkább köznapi ital volt, pedig sokkal korábbi az eredete, a lepárlást pedig az arabok honosították meg a hódításaik során.

A szőlőnek sok napsütés kell, ezért nincsen egy bizonyos szélességi körön túl borkultúra, viszont van sör, mert az viszont a hidegben jobban eltárolható.

2020. szept. 9. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Sok bortermő vidékünk van, sokféle borral. Személy szerint az ízéért szeretem. A sör puffaszt, a pálesztől berúgok, ez meg középút.
2020. szept. 11. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!