Milyen szakokra használják a "büfészak" kifejezést?
A tanári nem büfészak, hanem kegyetlenül alulfizetett.
A büfészakot olyan szakokra használják, amik ugyan adnak papírt, de elhelyezkedni nem fogsz tudni, mert túlképzés van belőle, illetve még azokra a szakokra is szokták mondani, ami könnyen elvégezhető. Mondjuk ez relatív, kinek mi a könnyű.
A tanári diplomával legalább el tudsz helyezkedni tanárként még ha szar is a fizetés és alapvetően valami hasznosat csinálsz.
Én speciel a különböző "manager" szakokat nevezem büfészaknak amik semmirevalók. Műszaki menedzser, hr..stb ezek.
Ez a büfészakozás még mindig divat? 10 éve mindenki büfészakozott, meg olyanokat mondtak, hogy "minek mész jogásznak/közgazdásznak, Dunát lehetne velük rekeszteni, nem fogsz tudni elhelyezkedni stb." Ahhoz képest az összes jogász és közgazdász ismerősöm elhelyezkedett és nem is éhbérért dolgoznak.
Én angliszikán végeztem, közben ezt hallgattam: "angolul mindenki tud már, felesleges, büfészak".
Most klinikai tesztekhez fordítok anyagot, magasan átlag fölötti fizetéssel, előtte multinál saleseltem, köszönöm, akkor is jól elvoltam.
Szaktársaim is mind elhelyezkedtek, egyik sem árufeltöltő a Tescóban.
Emlegették még a HR-eseket, nálunk a HR-es is egész jó fizetést kaphat, és elég jó szakember is. Egyébként ő mesélte, hogy szinte nem találnak 36 és 49 közötti diplomás, nyelvet beszélő embert, annyian külföldre mentek már. Nem specifikusan keresnek x diplomával valakit, inkább a mind -és skillsetet keresik. Ezért tartom prolinak a büfészakozást, mert rengeteg embert ismerek, akire rámondanák, hogy büfészakot végzett, mégis tök jól elhelyezkedtek, tisztességes bérrel, előrelépési lehetőséggel stb. Szóval tök proli és értelmetlen ezt durrogtatni még 2021-ben is.
Olyan szakok, amivel utána a büfében kötsz ki, mert 1) túlkínálat van belőle és 2) nincs rá kereslet, valamit 3) nem igen kell hozzá végzettség.
Pl színház-történelem szak. Igazából ezzel mit tudsz kezdeni?
Idegenforgalom. Éves szinten 2000 diák végez itt. Nincs szükség ennyi idegenvezetőre és ennyi szálloda sincs.
Művészettörténész - nincs szükség 200 új művtörisre evemtet.
Hasonló a halott nyelvek tanulmányozása, mint a szanszkrit, ógörög és latin nyelvek. Ezeket hiába tudos mester, vagy PhD szinten, az első állás, ahova felvesznek egy idény strand lesz a Balatonnál covid alatt, ahol nincs bevétel és örülni fogsz neki, majd a kormányt szidod, hogy nem kapsz milliós fizetést, de te megérdemled, hiszen fotnos és hasznos dolgokat tanultál.
"Hasonló a halott nyelvek tanulmányozása, mint a szanszkrit, ógörög és latin nyelvek"
- látom, nagyon képben vagy, de ugye tudod, hogy ezek az emberek, nem feltétlenül a versenyszférába készülnek alkalmazottnak? Nyelvész szakos ismerőseim legtöbbje kutat, több külföldön, külföldi bérért. Aki meg nem ebben helyezkedett el végül, elmentek dolgozni multikhoz, médiába stb. jó pénzért, mert tudnak nyelveket, intelligensek, jól írnak, beszélnek, gyorsan tanulnak stb.
El vagy tévedve, ha azt hiszed, hogy értelmiségi emberek szolgálnak ki a büfében, meg ők élősködnek az állam pénzén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!