Akik büfészakos diplomát szereztek és nem tudtak vele elhelyezkedni, ti most hol dolgoztok?
Már megint kezditek ezt a "büfészakos" sz..rságot? Nem unjátok még?
Kérdező, te melyik nívós egyetemen szereztél diplomát és mennyi idő alatt teljesítetted?
Hát nekem több olyan ismerősöm van, akik büfészaknak titulált diplomát szereztek, jó állásuk van. Multiknál, társadalmi szervezeteknél. Tulajdonképpen még jól is jártak vele, mert akinek valamilyen nagyon konkrét végzettsége van, az csak azon a területen tud elhelyezkedni... akinek meg "általánosabb", azok válogathattak sokféle pozíció közül. Nekem az a tapasztalatom, hogy míg mondjuk egy mérnöktől elvárják, hogy mindent tudjon a szakmájáról, addig pl. egy kommunikáció szakostól azt várják el inkább, hogy tanulja meg, hogy az adott pozícióban mit kell csinálni.
Nekem két végzettségem van, az egyik "büfészak". Azzal végeztem életemben a legváltozatosabb és legérdekesebb munkákat. A másikkal meg csak egyfélét tudtam csinálni.
Hát akiket ismerek, azok elmentek sofőrnek, meg call centeresnek vagy takarítónak, meg vendéglátásba.
Akiknek meg ezek derogálnak, azok otthon ülnek vagy másik szakra, mesterre mentek.
Ez a büfészakozás annyira szánalmas...
Minden szaknak megvannak a maga nehézségei, bárki bármit is mond. És igen, ahogy előttem is írták, nyitottabb a pálya egy “büfésnek”, mint egy mérnöknek,jogásznak stb Egy anglisztikásból lehet pl.: lektor, tolmács, nemzetközi kapcsolattartó egy multinál például. Én mondjuk a BME-n végeztem kommunikáción, ez érdekelt, ezt tanultam. Nem olyan régen végeztem, hogy ezerféle helyet fel tudjak sorolni, de Dolgoztam marketing osztályon, és egy banknál voltam gyakornok. De ismerőseim közül vannak akik a kereskedelmi csatornáknál dolgoznak, van aki a reklámszakmában, van aki szóvívó egy vállalatnál. De ezzel el lehet helyezkedni újságnál, ügynökségeknél is, pályázatíró is lehetsz, de ez nyilván szakirányfüggő is.
Szőke haverom progmaton végzett: Most DJ és paprikát termeszt.
Kolléganőm 3 évig dolgozott mérnökinfósként programozóként és most ősközösségben kétkezi munkával termeli a saját kajáját és építi a saját lakását.
Edvárd haverom szintén prog.matos volt. Fuvarozóként dolgozik.
Pici haverom "büfé szakon végzett" = Turizmus és Vendéglátás. 12 éve kiment Angliába. 2 éve kapta meg az állampolgárságot. Most méhészkedésből él és saját vityillója van odakint. Itthon ezt nem tudta volna összehozni.
Edina ismerősöm buktacukrozó szakon végzett. Rájött, hogy semmi értelme. Elvégzett utána egy gépész szakot. Most másodvezető mérnök autóiparban. 5 év tapasztalattal.
Behányós ismerősöm, aki minden bulin szándékosan a wc mellé hány és nem takarítja fel, szabadbölcsész. Most abból ír doktori disszertációt, hogy Magyarországon milyen életük van azoknak, akik nem vallják magukat sem férfinak, sem nőnek (tehát hellikopter, kentaúr és konyhapolc nemű emberek) társadalmi megítéléséről folytat komoly tanulmányt. Elképzelése szerint ezután lesz egy munkahelye, ahol nem kell dolgoznia semmit és kapni fogja a nettó 800 ezret. (mondjuk neki inkább sárgaházba kéne járni, és nem egyetemre).
Fejlesztő kollégám 8 általánost végzett. Érettségie sincs. 19 éves. 5 év fejlesztői tapasztalattal senior fejlesztő.
Ezek 1-1 emberek. 1-1 saját történet.
Sajnos a felsőoktatás nem szól semmiről. Nem érték. Nem jelenti, hogy tudsz valamit a szakmában, csak egy papír, hogy képes vagy elvégezni x év alatt egy képzést. Ez jelzés a munkahelynek, hogy mennyire leszel hajlandó tanulni.
De ami a szakmához kell, azt - informatikában és menedzsment szakon - nem az egyetemen fogod megtanulni, hanem magadtól, könyvekből, netről, youtuberól és cikkekből. A diplomámmal (BME és Pannon) kitörölhetem. Nem használható.
A multis állás lehet jól fizet, de azért ne nevezzünk már egy ilyen céget színvonalas munkahelynek, ahol csak egy szem vagy a gépezetben, nem is emberként tekintenek rád, esetleg egy "csapat" része leszel. Multinál, call centerben vagy ilyesmi helyen dolgozni nem hivatás, se egy gépen pötyögni egész nap, irodában.
Én nyelvtanár vagyok, gimiben kezdtem a tanítást, azóta átmentem nyelvsuliba + egyetemen is szoktam órát adni, én szeretem. Továbbá kutatási projektekbe is szoktak hívni, esetleg fordítani valamit, külön korrepetálni. És nem, nem rossz a fizetés, de én nem is ezért kezdtem el.
Szerintem azokkal a "büfészakosokkal" van baj, akik ilyen multikba, irodába, ilyesmi helyekre mennek és olyan dolgot csinálnak, amit bárki meg tudna, diploma nélkül és semmi köze a szakjukhoz. Azért vannak ott, mert tudnak angolul, általában, esetleg más idegen nyelven. Lásd: kézbesítő, "manager", kommunikációs mittudoménki...Jól meg lehet belőle élni és kezdetként lehet, hogy nem rossz, de én nem szeretnék ilyen helyen dolgozni évekig, mentálisan leépülnék, én továbbra is fejlődni, tanulni is szeretnék. Ismerősöm mondta, hogy pszichológia BA-val nem vették fel sehova máshova, csak multiba. A legtöbb bölcsész szak/társadalomtudományi/gazdasági csak akkor ér valamit, ha legalább egy mesterképzéssel, szakosodással bővítjük az alapot.
# 9: Nekem is tanári az egyik végzettségem. Ezzel csak tanítani tudok, semmi mást, max. eldönthetem, hogy milyen szinten.
A "büfészakommal" voltam projektmenedzser, sajtófőnök, újságíró is. Változatos, érdekes területeken. Én örülök neki, hogy van ilyenem is, mert amikor nagyon meguntam a tanítást, akkor volt más lehetőségem. Most újra tanítok, igaz, jóval kevesebbért, úgyhogy mellette megtartottam az egyik büfészakos munkámat mellékállásként. ;)
Megjegyzem, hogy multiknál kb. ugyanannyi nyelvtanár dolgozik irodai pozíciókban, mint ahány kommunikáció, kulturális antropológia, vagy bármilyen más bölcsész szakos. Ott ugyanis valóban a nyelvtudás a lényeg, és ha az megvan, akkor mellette lehetsz PR-os, vagy marketinges, vagy HR-es, vagy akármi is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!