A munkáltatónak nem kötelessége tiszteletben tartani a vallásjogot, ami minden állampolgárnak jár? Többi lent.
Nem, a munkáltatónak nem kell figyelembe venni senki vallási szokásait, ugyanis az magánügy, amit szabadidöben gyakorolhat, munkaidöben nem.
A "vallásjog" nem ezt jelenti, hanem hogy nem kötelezhetik adott vallás gyakorlására vagy nem zárhatják ki a munkából, ha adott vallású, tehát nem követelhetik meg, hogy katolikus legyen, vagy nem modnhatnak fel neki, ha zsidó.
Na szép is lenne... Ennyivel a vallását még tiszteletben tartja. De a munkaidő az munkaidő. Pont. A kedves barátod keressen magának olyan állást, ami összeegyeztethető a vallásával.
Ha meg elengednék, állandóan csúsztathatna, a beosztásnál az ő érdekeit előbbre vennék, az diszkrimináció lenne. Na, az jogsértő lenne inkább. Mert hát a Jani miért nem mehet el korábban? Nem vallásos, csak várja a gyerek meg a zasszony és sérül a családban éléshez való joga. A Géza meg messzebb lakik, így az utazás miatt nincs annyi szabadideje. Raj meg Holit akar tartani és ezért nem dolgozna, de mivel vallási alapon teszi, csak úgy engedjék el, ne szabadság terhére. Meg hát ez rasszizmus...
A munkáltatónak meg van saját érdeke. Ami esetleg nem egyezik az alkalmazottak érdekével.
Épp ezért van szerződés, meg munkaidő. Akinek nem tetszik, az keressen mást.
2-esnek (és aki hasonlókat mond) igaza van.
Ugyanakkor, ha egy főnök normális (tudom, ez elenyésző kisebbség), akkor van benne némi rugalmasság. Pont azért, mert cserébe ő is várhat lojalitást a cég felé.
Van, akinek kicsi gyereke van, akihez adott ideig oda kell érnie az óvodába. Van, aki többet betegeskedik. Van, aki a vallása miatt szeretne némi rugalmasságot.
Ha a főnök nem beszélő szerszámnak nézné az alkalmazottait, hanem embernek, akkor elfogadható határig próbálna ezekre tekintettel lenni. Természetesen, aki rájátszik ezekre, annál nem.
A gyakorlatban egyébként ez busásan megtérül(ne), ui. az ilyen ember jobban ragaszkodik a munkahelyéhez. Míg a beszélő szerszámnak tekintett dolgozó ezer forint béremelésért (vagy még az se kell, csak hirtelen felindulásból) úgy ott hagyja a céget a legnagyobb hajtás idején, hogy a főnöknek főhet a feje, hogy hogyan végezzék el a munkát.
Tapasztalat szerint ilyen szempontból legrosszabbak a magyar tulajdonú, néhány alkalmazottas vállalkozások.
Miért kellene? Ezt sosem értettem. Akkor én, ateistaként megmondom, hogy nekem minden szerdán, délelőtt 2 óra elmélkedésre van szükségem a mondoteista vallások szükségtelenségéről a közeli parkban, akkor kötelező lenne ennek teret engedni? Mennyivel más ez a példa, mint a zsidóké?
Ilyen esetben olyan munkahelyet kell választani, ami megfelel a vallásodnak, hogyha ennyire fontos.
Egyébként a vallásjog addig él, ameddig a szabadidődben akarod gyakorolni és nem akkor, amikor dolgoznod kellene.
7-re:
Ha pl. vasárnap is nyitva tart a bolt (kérdező ezt nem írta), akkor máris lehet variálni, hogy ő szombat helyett vasárnapra lenne beosztva.
De mondok mást. Tegyük fel, hogy a beosztott (akinek a munkájával ugyebár a főnök is meg van elégedve) elviseli ezt, amíg muszáj, aztán egyszer csak lelép egy másik munkahelyre.
Főnök helyette fölvesz, akit talál. Úgy tudom, a kereskedelemben munkaerőhiány van, na vajon, miért???
Az új fickót bármikorra be lehet osztani, ui. állandóan hanyagul dolgozik, a vevőkkel meg úgy beszél, hogy mindegyiknek elmegy a kedve attól, hogy legközelebb is oda jöjjön dolgozni.
Na most akkor marhára megérte az előző kollégát elüldözni, ugye?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!