Ha elvégzem a jogi szakot mire lehet számítani?
Kicsit kutakodtam, és sikeresen leszűrtem, hogy (szerencsés esetben) az 5 év egyetem után, még 2-3-4-5 évet “gyakorlaton” kell tölteni a jogásznak. Engem egyetemet kezdőként az érdekelne, hogy semmiféle befolyásos kapcsolat (a családban én teszem az első diplomát, ha sikerül) nélkül mennyire lehet munkát találni itthon, illetve lehetséges e külföldön dolgozni a magyar diplomával? Továbbá, az egyetem befejeztével milyen bérezésre lehet számítani? Szeretnék segíteni otthon a szüleimnek, tesóméknak anyagilag is, viszont már most lenne egy munka, ami havi 800 ezret fizetne minimum. (Nyilván nem itthon.) És tűnődöm, hogy megéri e befektetni 5+ évet az életemből, vagy inkább kezdjek el dolgozni…
Sajnos nehezebb körülmények között élünk, viszont szüleim ennek ellenére mindenükkel támogatnak, hogy egyetemre mehessek és ne kétkezi munkát végezzek, mint Ők. Anya azt is ecsetelte, hogy Ő is szeretett volna anno tanulni tovább, viszont nem álltak jól anyagilag, akkoriban pedig diákhitel képben sem volt (legalábbis nem tudott róla) így nem sikerült neki, hogy magasabb szinten tanuljon. Úgy érzem kicsit ez is hatással van arra, hogy megvalósítsam ezt az egészet, viszont néha elgondolkodom, hogy 5+ év múlva a szüleim is idősebbek lesznek, és az 5 év egyetem helyett, ha havi 800.000-1000000 Ft-ot keresnék külföldön, már azzal is nagyon sokat tudnék segíteni Nekik és öcsémnek. Mindezek ellenére arra intenek, hogy mindenképp tanuljak, viszont tényleg nem vagyok tisztában vele, hogy esetleg ügyvédként, vagy egy cég jogászaként, esetleg bíróként milyen fizetésekre lehet szert tenni.
A válaszokat előre is köszönöm!
(A jog iránti szenvedélyem már általános iskolában kialakult, ahol minden diákért próbáltam kiállni, akit igazságtalanul bántottak diákok, vagy tanárok. Képes voltam a suli házirendjét bogarászni, hogy másnap azzal cáfoljam az igazgatót és a tantestületet. (Sikeresen)Ekkor tanácsolta az egyik tanárom a jogi pályát, “a magas igazságérzetem” miatt. Ne legyen félreértés, nem voltam sose “stréber”, makacs, bajkeverő voltam, aki mindig kibújt minden alól, amivel “vádolták”. A házirendet is egy ilyen kibúvós eset miatt bogarásztam :)
#38 egyáltalán nem keresne többet.
És nagyon nehéz az ügyvédi szakvizsga. Vállalati jogászként nehéz elhelyezkedni mert egy pozícióra is rengetegen jelentkeznek
#41
Van a rokonságomban több ügyvéd is, jól keresnek.
Az ügyfelek egymásnak is ajánlják a jó ügyvédet, akivel jó a tapasztalatuk, aki jó szakember és kedves.
Ha most kezded csak a jogot, feltételezem hogy még elég fiatal vagy, gondolom a szüleid se idősek. Miért kéne segítened nekik, és pláne a testvérednek? Betegek, munkaképtelenek? Nem hiszem... Ne legyél kéretlen megmentő, akkor segíts, ha szükségük van valamire. Megjegyzem, a segítségedet külföldről nyújtanád, az általad havonta utalt összeg semmit se ér ahhoz képest, mintha minden héten találkozol a családoddal, részt veszel a közös eseményeken. Egyetem mellett dolgozhatsz, azzal kihozhatod nullszaldósra a szülők rád fordítandó költségeit, ha ez a vágyad.
Az ősi vitához pedig, hogy megéri-e jogásznak tanulni, ügyvédként a meglátásom az, hogy olyan szakmát tanulj, ami érdekel, és egy szorgalmas ember mindig talál állást. Sokféle fizetés van, van fényes és kevésbé fényes is. A kezdeti időszakban inkább alacsonyabb lesz, ügyvédjelöltként leginkább bérminimum környéke, hivatalban azért magasabb, de nem is kell azonnal megváltani a világot. Kérdezted a bírót, itt egy 2024-es adat: "A bírói kezdő fizetés bruttó 821 ezer forint a járásbíróságoknál, 905 ezer forint a törvényszékeknél" - de diploma után először fogalmazónak mész, ott természetesen ennél jóóóval kevesebbet kapsz. Összegezve: diploma után normális, de nagy valószínűséggel nem kiemelkedő fizetésre számíthatsz (bérminimum fölött kb. 80-100 ezerrel), ami a jogi szakvizsga letételéig keveset nő, és sok múlik azon, hogy majd milyen irányba indulsz el.
#45 jogi egyetem mellett általában nem szoktak tudni dolgozni.
Nyilván azért kell segíteni a családjának mert rászorulnak.
És én a kérdezőben nem látom az elhivatottságot a jogi szakma iránt. És ezt nem rosszindulatból mondom
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!