Még mindig nem tudtam belenyugodni, hogy azért születünk, hogy életünk javát egy munkahelyen töltsük. Nektek sikerült?
#10
Nekik fogalmuk sincs miaz h piacképes értéket teremteni
Én erről valahogy sokat beszélgettem (mert erősen időhiányos élethelyzetben vagyok már 4 éve), megfigyeltem másokat, ahogy csinálják és amiket mondanak. Ez alapján a felnőtt élet maga a nagy rohanás. Mindent be kell osztani és mindent gyorsan kell csinálni. Sok embernek nincs már hobbija és érdeklődési köre se, mert hozzászokott a rohanáshoz és sokan le is nézik, ha valaki hobbira vagy sportra akar időt szánni.
Családdal, 2-3 gyerekkel alapból semmi se fér bele az életbe, de párral vagy szingliként is nehéz. Pláne ha abban az élethelyzetben tanul az ember vagy másodállást vállal vagy túlórázik, mert egy kis biztonságot szeretne pl.
Az egész életünket végig kell rohanjuk és lényegében arról van szó, hogy az jár jobban, aki ezt bírja, sőt néhányan szeretik is, mert ilyen típusú emberek... Már alapból azokat lasszóval kell fogni, akik 8 órát alszanak. Pedig sokunk szervezete igényli. Ez van, sajnos biológiai igény, mint az evés, alvás, testmozgás. Ez utóbbit is hogyan oldjuk meg sokan? Otthonra súlyzó, fitnesslabda, stepper és/vagy videók alapján heti 1-2 óra edzés... Sokat ér.
A home office-t pedig sorban szüntetik meg a cégek (pl. nekem is heti 5 nap kell bejárnom jövő héttől, július óta heti 4 napot). Tehát az utazási idő se spórolható le heti 2-3 napon sem.
Eközben túl sokat fogyasztunk, túl sok a keletkező hulladék is, a bolygó nem bírja már tovább.
A készülékeket direkt rövid élettartamúra gyártják, közben már-már túl sok a fejlesztés a mindennapi kütyüink kapcsán, egy mosógép is elavulttá válik pár év alatt. Telefon, laptop 1-2 év alatt.
Az egész bolygó lelassulhatna. Mármint az emberiség, a világgazdaság.
Kevesebb termelés, kevesebb fogyasztás, kevesebb munkaóra (a világgazdaság átszervezése, hogy ennyiből is megéljünk). A bolygónak és az emberi fajnak is jó volna.
Számomra az ideális az volna, hogy napi 6 óra munka, heti 1-2 nap csak irodában és évi 40 nap szabadság (mint alap). Ha mégis lesz gyerekem, heti 4 nap munka, max 1 nap irodában, vagy teljesen háztartásbeliként.
Nem akarok vitatkozni veletek erről. De tény, hogy az adatok a magyar társadalomról nem ezt mutatják. Ami nem azt jeleni, hogy nincsenek erre példák, de kevés. Általában az van, hogy kapcsolati rendszeren múlik nagyon sok minden, ami meg azon, hogy kik vannak a családi környezetben, hova jár iskolákba az ember. Meg kell egy csomó know-how kellegű ismeret is, hogy hogy mennek a dolgok, amit szintén egy környezetben szed fel az ember. Meg persze kell tőke is. Meg nem árt, ha nem albérletre megy el az ember fizetésének nagy része. stb
de a lényeg, hogy ezeket a dolgokat mérik a társadalmakban. megnézik pl, hogy akik egyetemeken vannak azok a szülei milyen végzettségűek voltak. és akkor szépen látszik, hány olyan ember kerül be akik nem diplomás családból jön és kevés.
Azért ez nem egészen így van. Eleve senki nem kényszerít, hogy dolgozz. Csak hát az életben semmi nem teremtődik varázsütésre. Sem az étel, sem a ruha, sem az áram, stb.
Mindezekhez nyilván kétféle módon juthatsz hozzá. Megtermelsz mindent magadnak, vagy másokkal termelteted meg őket. Ez utóbbinak a legegyszerűbb, legkisebb kockázattal és befektetéssel járó módja hogy a munkát pénzre váltod, és ezáltal jutsz hozzá azokhoz amik mások munkájával készültek el. De ettől még se nem ezért születsz, se nem kötelez erre senki.
Mindenki a lassulást akarja, meg kevesebbet dolgozni, de amikor az az oldala kerül elő ennek, hogy akkor egyél csak heti 1x húst, járj 15 éves autóval és ne cserélgesd a napi eszközeidet (ruha, elektronikai eszközök, stb), ahhoz vhogy senkinek nem fűlik a foga... tisztelet a kivételnek. Azt kellene belátni, hogy amíg a folyamatos növekedésre épül a gazdaságunk és erre vannak kondicionálva az emberek is, addig nemhogy kevesebbet, inkább többet fogunk dolgozni.
Azt már ide se keverem, hogy Magyarország a nyugat gyarmata, így amíg pl egy német vagy francia autogyarban a melós heti 35 órát dolgozik, addig a magyar sokszor 48-at. A világ és az élet is igazságtalan.
Sajnos nagyon keveseknek adatik meg a gondtalan élet,abba bele kell születni.
Élhetne jobban az átlag ember is,csak Magyarországon a kormány nem is akarja,hogy jobban éljen a melós hisz akkor már talán ki mernénk nyitni a szánkat is,hogy helló ez így nem jó,de míg a tulélésért küzdünk addig nem merünk szólni se mert hipp-hopp az utcára kerülünk.
3
Tehát ha valaki nem dolgozik annak az élete teljesen céltalan, felesleges?
Látom az agymosás remekül működik.
#16
Most a gazdasági részére reagálnék.
Megtehetnénk, hogy ritkábban vásárolunk új cuccokat, de
1. Sokkal hamarabb tönkremegy a régi,
2. Ha mégis megtennénk, tömeges munkanélküliséget eredményezne. Mindannyian azért dolgozunk, mert más fogyaszt.
Amúgy nincs autóm, évente 10-30-at költök új ruhára, egyfelől megszeretem, ami van, másfelől rühellek vásárolni járni, nem nézek tévét, a hangfalam kerek 10 éves, jó, a laptop 6 évesen le lett cserélve (így családtag megkapta az ő 10 évese helyett), mert tanuláshoz kellett egy erősebb. Egy csomó kütyüre (okosóra, smoothiekészítő stb) évek óta csak vágyom, pénzhiány miatt. Most le kell cserélni a majdnem 10 éves (amúgy használtban vett) átmeneti és az 5 éves télikabátomat, tönkrementek már, sajnálom őket és pénzem sincs igazán az újakra.
Ettől még környezetmérnök végzettséggel és rendszerszemlélettel végiggondolva (tehát nemcsak kipipálva azt a pontot, amit a média harsog) úgy érzem, ezek mind cseppek a tengerben.
Amúgy tényleg megtehetné a világ, hogy olyan termékeket gyárt, amik hosszú életűek: mosógépet 20-25 évre és minden külön legyen benne cserélhető, kabátot 10 évre vagy 15, harisnyát olyat, amit szemfelszedők javíthatnak, stb.
És a kevesebb munka miatti szabadidőt fel lehetne használni napi 8 óra alvásra, heti 3-5 óra sportra és normális, szeretetteljes gyermeknevelésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!