Miért nem olvas többet a magyar?
Sajnos ez a tendencia rossz irányba halad, meglepően kevesen olvasnak itthon, de miért?
Véleményem szerint az olvasás olyan, mint a kerékpározás. Üdítő kikapcsolódás, felfrissít szellemileg és remek helyekre lehet vele elkalandozni - persze, átvitt értelemben. Viszont, gyakori eset, amikor valaki kinyilvánítja, hogy ő márpedig utál biciklizni. Na, ilyen nincs. Helytelenül megválasztott méret, rossz váltóbeállítások, gyakori defekt, kellemetlen és költséges szervizélmény. Ezek vannak. Tehát eleve a bicajozáshoz negatív tapasztalatokat párosít, ami egyébként átgondoltabb koncepcióval orvosolható, de ezzel a hibás mentalitással könnyebb hárítani.
A tucatnyi kötelezők közül hármat tudnék felsorolni, amiket elolvastam: A Pál utcai fiúk, Tom Sawyer és a Vadölő. Ezeket még szerettem is, viszont a többi javarészt nehezen olvasható, értelmezhetetlen, zagyva szenvedésorgia aminek elsődleges célja az olvasás szeretetnének totális likvidálása. Ez volt nálam is a forgatókönyv, aztán 18 évesen kaptam egy olyan könyvet, amiből adaptáltak egy számomra lebilincselő filmet (Viharsziget), így a történet és az élmény ismeretében jó szájízzel elolvastam a könyvet, ami legnagyobb meglepetésemre még nagyobb hatással volt rám mint Scorsese remekműve. Felbuzdulva, lelkesen kipróbáltam még néhány hasonló formulát, és mindegyik pozitívan csapódott le bennem. Ezt követően nem volt megállás, kinyílt előttem egy olyan világ, amit rettenetesen bánnék, ha nem találtam volna meg.
Most, 10 évvel később már 100+ könyv díszíti a könyvespolcomat, és mindegyik darab egy külön utazás volt az ismeretlenbe, viszont elszomorít, hogy ezt az élményt oly kevesen tapasztalják meg, pedig nem elérhetetlen senki számára.
Könyvtárba is be lehet iratkozni, jóval olcsóbb mint maga a könyv és a legújabb könyvektől kezdve a régiig minden megtalálható az intézményben. Ha éppenséggel az egyikben nincs, akkor meg lehet kérni a másiktól.
Nem minden van fent neten és ami fent van se biztos, hogy hiteles forrásként elfogadják.
Sajnos mi is azt tapasztaljuk, könyvtáros vagyok, hogy egyre kevesebben iratkoznak be hozzánk. Drasztikus csökkenés ugyan nincs, csak minimális, de növekedésről nem lehet beszélni. Igaz ugyan, hogy mi egy vidéki könyvtár vagyunk és nem megyeszékhelyi. A tinik azok, akik most jelenleg kevesebbet olvasnak.
Mindenkinek más a szórakozás. Sajnos sokszor a szülő rontja el a gyereket abból a szempontból, hogy nem olvas neki mesét, nem viszi el a helyi könyvtárba, ahol 100%, hogy van gyerekkönyvtári program is, viszont egyszerűbb leültetni a számítógép elé, vagy a tabletet a kezébe adni és ott nézzen mesét a gyerek.
Viszont sajnos a kötelező olvasmányok is megutáltathatják a gyerekekkel az olvasást. Évtizedek óta ugyanazok szinte a kötelezők, nem frissülnek, nem követik a mai trendet.
"Egy olvasó ezernyi életet megél, mielőtt meghal. Az az ember, aki nem olvas, csak egyet."
George R. R. Martin
9: ez gondolom a saját statisztikád. Per has alapon.
LOL
Kérdező, te olyan vagy, mint az orosz úttörő, aki akkor is át akarja kísérni a vak bácsit a zebrán, ha annak esze ágában se volt átmenni a másik oldalra... :-DD
Ne akard másoknak megmondani, hogy mi a jó nekik!
Mert az iskola megutáltassa az olvasást.
Én konkrétan 8.-os koromig azt hittem, hogy minden könyv olyan, mint amit felhagytak nekünk háziolvasmányoknak. S nem az iskola segítségével jöttem rá ennek az ellenkezőjére, hanem úgy, hogy beírtam az egyik kedvenc filmem címét (Predator) egy olyan könyvletöltős oldalra, amit az egyik barátom küldött, és volt 4 találat is. (2 filmregény, Jég és vér, Vadászok szigete)
Mert a választék kicsi, meg ha van is, akkor is drága a könyv. Pl az Aliens: Életre halált kb 4000 forintért vettem, s pár nap alatt ki is olvastam. Ha kihagyások nélkül olvasnék, 3 nap/könyv sebességgel, minden könyvet megvéve, úgy hogy egy könyv átlagára 2500 ft (mert a régebbiek értelemszerűen olcsóbbak is), akkor az havi 25e ft...
+ Mindenki nem lakik jól felszerelt könyvtár közelében. (Nálunk a falusi könyvtár konkrétan csak egy szoba), de a városi se olyan hű de jó.
+ A MEK se megoldás mindenre, mert én pl pont az ottani dolgokért utáltam gyerekként olvasni...
+ És mindenki nem is ért a torrentezéshez vagy a hasonló letöltéses dolgokhoz.
Az olvasás sok időt is igényel. Úgy értve, hogy egy film úgy másfél órás szokott lenni, de egy könyv elolvasása 10 óra is lehet. Szóval, ha van valamiből filmadaptáció is, akkor inkább azt nézik az emberek, minthogy olvassanak. Ha meg valaki már látott valamit filmben, nem igazán olvassa el az eredetit, mert már úgyis ismeri a sztorit, így veszít a varázsából.
Egy neked tetsző könyv megtalásása nehezebb mint egy neked tetsző film megtalálása. Úgy értem, hogy pl ha csak a híradót nézed is, a reklámban lemegy vagy 3 filmajánló. Vagy a YouTube is tele van előzetesekkel. (Amelyeket a saját erdeklődési köröd, előző megtekintéseid szerint ajánj fel a YT)
Ezzel szemben a könyveknek semmi reklámjuk sincs. Én pl Cthulhuval előbb találkoztam a South Parcban, mint Lovecraft novelláiban...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!