Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem olvas többet a magyar?

Miért nem olvas többet a magyar?

Figyelt kérdés

Sajnos ez a tendencia rossz irányba halad, meglepően kevesen olvasnak itthon, de miért?


Véleményem szerint az olvasás olyan, mint a kerékpározás. Üdítő kikapcsolódás, felfrissít szellemileg és remek helyekre lehet vele elkalandozni - persze, átvitt értelemben. Viszont, gyakori eset, amikor valaki kinyilvánítja, hogy ő márpedig utál biciklizni. Na, ilyen nincs. Helytelenül megválasztott méret, rossz váltóbeállítások, gyakori defekt, kellemetlen és költséges szervizélmény. Ezek vannak. Tehát eleve a bicajozáshoz negatív tapasztalatokat párosít, ami egyébként átgondoltabb koncepcióval orvosolható, de ezzel a hibás mentalitással könnyebb hárítani.


A tucatnyi kötelezők közül hármat tudnék felsorolni, amiket elolvastam: A Pál utcai fiúk, Tom Sawyer és a Vadölő. Ezeket még szerettem is, viszont a többi javarészt nehezen olvasható, értelmezhetetlen, zagyva szenvedésorgia aminek elsődleges célja az olvasás szeretetnének totális likvidálása. Ez volt nálam is a forgatókönyv, aztán 18 évesen kaptam egy olyan könyvet, amiből adaptáltak egy számomra lebilincselő filmet (Viharsziget), így a történet és az élmény ismeretében jó szájízzel elolvastam a könyvet, ami legnagyobb meglepetésemre még nagyobb hatással volt rám mint Scorsese remekműve. Felbuzdulva, lelkesen kipróbáltam még néhány hasonló formulát, és mindegyik pozitívan csapódott le bennem. Ezt követően nem volt megállás, kinyílt előttem egy olyan világ, amit rettenetesen bánnék, ha nem találtam volna meg.


Most, 10 évvel később már 100+ könyv díszíti a könyvespolcomat, és mindegyik darab egy külön utazás volt az ismeretlenbe, viszont elszomorít, hogy ezt az élményt oly kevesen tapasztalják meg, pedig nem elérhetetlen senki számára.



2020. okt. 5. 10:38
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
94%

1. Rohadt drágák a könyvek a magyar fizukhoz képest.


2. Kényelmesebb a mobilt görgetni vagy a tévét bámulni.


3. A filmek, sorozatok minőségének és mennyiségének elképesztő emelkedése háttérbeszorította az olvasást. Régen ha kikapcsolódni akartál vagy informálódni, kultúrálodni, akkor kb csak az olvasás volt opcióként. Most a netflixre hetente kerülnek fel jobbnál jobb tartalmak a világ kb minden pontjáról, minden témában. Kényelmesebb azt nézni. Mondom ezt úgy, hogy nekem is vérzik a szívem az olvasás miatt, próbálkozom mindig emelni a mennyiséget, de egy fárasztó nap után vagy egy szabad hétvégén sokkal több kedvem van ledögleni a kanapéra és nézni a valami jó filmet/sorozatot.

2020. okt. 5. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 A kérdező kommentje:

Az árával tudnék vitatkozni. Ne a könyvesboltokat vegyük alapul, hisz online szó szerint ezreket lehet spórolni, és még válogatni is lehet a webshopok árai között. Illetve bolhapiacokon fillérekért lehet találni remek könyveket.


Jómagam is nagy junkie vagyok, de a könyvolvasás sosem szorulna háttérbe, akkor inkább 1 résszel kevesebbet nézek, igaz, én a "hétvégén éjszaka darálós" típus vagyok, tehát pl hétköznap esténként simán belefér 1-2 óra olvasás.

2020. okt. 5. 10:53
 3/35 anonim ***** válasza:
54%

Annak a szarnak, amit a könyvespolcon lát az ember, az égadta világon semmivel nincs több értéke, mint az itteni kommenteknek.


Én őszintén nagyon szerettem olvasni, de hamar le is szoktam róla, mikor a sokadik könyvet vettem meg potyára. A mai populáris irodalom 80%-a egy igénytelenül megírt, egybites emberek számára talán szórakoztató, szarul fordított szenny, ami csak azért van ott, mert valaki benyalta magát az egyik szerkesztőséghez.


Én is egyre inkább csak letöltött könyveket olvasok, azok között is egyre kevesebb a regény. Őszintén nem képvisel már a szemembem értéket egy könyv. Egy elektronikus úton publikált tudományos igényességgel megírt cikk sokszor sokkal többet ad és bizony az amatőr tehetségek írásai is, amikre főleg random fórumokon lehet rábukkanni.

2020. okt. 5. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 A kérdező kommentje:

Látom, te csak a kérdésig jutottál, nem is csoda, hogy nem szeretsz olvasni.


Éppen innen próbáltam megközelíteni a témát, ki beszélt itt populáris irodalomról? Vagy egyáltalán bármiről? Az én könyveim fele '80 előttiek, valóban van pár mai köztük, de számít az? Olvass olyasmit, ami tetszik, de helyette azt kritizálod, amihez amúgy nem nyúlnál. Fura.

2020. okt. 5. 11:05
 5/35 anonim ***** válasza:
42%

Nem csak könyvet lehet olvasni. És most nem a gyakorira gondolok... Sok könyvet valóban überel néhány egyéb forrás. Azokból amit a Libriben meg hasonló helyeken látok, még az ismerőseimnek sem vennék szülinapjára egy példányt. Nem olyanok már ezek a könyvek, mint régen. Emellett drágák is.


A tanult ismerőseim rengeteget olvasnak, de nem ilyen jellegű könyveket. A legtöbb szakma tudásanyaga egy az egyben fennvan neten. Senkinek nincs ideje meg energiája a könyvtárban vagy a könyvesboltban válogatni a selejtek között, nekik sincs. Aki meg kevésbé tanult, annak meg eleve az online keresés (gyakran még az idegennnyelvű irodalom is) teljesen ismeretlen, így nagyon sok minőségi olvasmányról lemarad. Ami a boltokban fogadja, nos attól nekem is elmenne a kedvem azonnal az olvasástól.


Hogy őszinte legyek, nem igazán értem, miért ajnározzák az emberek a könyveket a mai napig. Anno volt művészeti értéke, ma már a legtöbbnek egyszerűen nincs. Túlságosan a profitra összpontosítanak ahhoz.


Régen a tudás forrása volt, ma pedig ha leveszel a polcról egy tudományos művet, szinte biztos lehetsz benne, hogy elavult.

2020. okt. 5. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
100%

"mindegyik darab egy külön utazás volt az ismeretlenbe, viszont elszomorít, hogy ezt az élményt oly kevesen tapasztalják meg"


Ezt nem értem. Ezt úgy mondom, hogy pont szemben vannak a könyvespolcok, elkezdtem számolni, és 100-at a 3. polcnál értem el, tehát 500 biztos van itthon, a kindle-t nem számolva. De akkor sem értem, hogy miért szomorkodsz, mert másoknak nem jön be a te hobbid.


Én sem szomorkodom ezen, pedig imádom a könyveket. A régit, az újat, minden lapozásnál beleszagolni, hogy illatról tudom, melyik könyvet olvasom, a papír érintését, a vastagét, a vékonyét, az olvasatlan könyveket, és a rojtosra olvasottakat. Nem zavar, hogy másnak más okoz örömet.

2020. okt. 5. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
75%

Na, ismét egy ostoba általánosító kérdés... "a magyar".


Akkor aki olvas, az szerinted nem magyar...? :-DDDDD

2020. okt. 5. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:
81%
Aki a pénzre hivatkozik, ott a MEK, >20ezer kötettel... Ingyen olvasható.
2020. okt. 5. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 A kérdező kommentje:

#7 jaj de humoros, még pár D betűt írjál, hogy tudjam, most nagyon nevetsz


Európán belül az egyik legkevesebbet olvasott nemzet vagyunk. Innen a kérdés.

2020. okt. 5. 11:18
 10/35 A kérdező kommentje:

#6 oké flexelj az 500 könyveddel, én nem ennek szántam. Lehetne már 1000 is, de sajnos nincs ennyi időm olvasni.


Engem az szomorít el, hogy sokan csak élnek bele a világba és tekergetik értelmetlenül a hírfolyamot meg az instát, aztán panaszkodnak, hogy mennyire nincs idejük semmire ebben a rohanó világban.

2020. okt. 5. 11:23
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!