Ti nem gondoljátok, hogy a bipolárisokkal és skizofrénekkel szemben elég durva a diszkrimináció?
Ez nem egy állítás, ez egy kérdés.
Nekem jelenleg viszont ez a véleményem, de meggyőzhető vagyok másról is...
Tudom, hogy ezek a betegek veszélyesek lehetnek magukra és másokra is... Főleg kezeletlen ül, de van aki gyógyszeres terápia mellett sem lesz tünetmentes.
Ezt aláírom.
De én azt veszem észre, hogy sokakban velük szemben egy nagyon mélyről jövő ellenszenv van, vagy akár gyilkos indulat...
Többször voltam tanúja annak, hogy valaki például azt mondta, hogy "A skizofrénia nem gyógyítható véglegesen, de kezelhető, a beteg tünetmentesen tartható", erre az a válasz érkezett, hogy "Dehogynem gyógyítható, ólommal"... Stb.
Én azt érzékelem, hogy a társadalmunk legtöbb tagja gyűlöli ezeket a pszichés betegeket... Persze ez tényekkel nem támasztható alá, lehet, hogy tévedek.
Például lehet, hogy egy bipoláris, vagy skizo 10+ éve teljesen tünetmentes, normális, a kezeléseknek hála, de lehet akár diplomás is, csak nehezen fog munkát találni... És persze arra is vannak példák, hogy találtak jó munkát, de nem ez a jellemző.
Mentális betegeket nagyon sokszor nem alkalmaznak, akkor sem, ha amúgy nincs vele semmi baj.
Még megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató munkahelyeken is van, hogy az ilyen betegeket illegálisan, de egyszerűen figyelmen kívül hagyják.
Ti mit gondoltok a témáról?
Nekem van a közvetlen környezetemben skizofrén, másoknak leginkább zavaró, ugyanis egy ilyen ember nem nyugodt, állandóan szorong, beképzel dolgokat, kiabál, menetel,
súlyosabb esetben alkohol/droggfüggő, hogy kiüsse magát, ne boruljon el az agya a hangoktól, a szorongásoktól.
Nem marad nyugton, állandóan megy, beszél, tele van indulatokkal, halucinál, az orvosok semmit sem tudnak vele kezdeni csak leszedálják.
Az emberek félnek tőlük, ugyanis nem beszámíthatóak, de többnyire ártalmatlanok, ha balesetet csinálnak, általában véletlen (bár ez sem mentség) és többnyire saját magukra nézve nagyon veszélyesek.
Ha nincsenek rendesen kezelve, mindent elkövetnek, hogy enyhítsék az általános állapotukat, mivel idővel meg vannak győződve róla, hogy ők nem betegek, akár öngyilkosságot is elkövetnek ha kell. Nagyon szörnyű betegség.
A biopoláris zavar mérföldekkel jobb, viszont az is nehezen kezelhető, de azért a skizofréniával ne említsük egy lapon.
Ez sokkal jobban kezelhető, nem épül le teljesen az agy, nem jár hallucinációkkal, csak mentálisan nagyon nehéz az élet, sok emberről rendes kezelés mellett észre sem lehet venni, hogy az.
Viszont a skizofrén, a nap 24 órájában torzult világot él és ezt mindenki látja, hallja, tapasztalja mellette, nem csoda, hogy az emberek nem szívesen lépnek vele kapcsolatba.
Az orvosok pedig pont nem foglalkoznak velük. Ez a szomorú.
“Utolsó, a skizofréniának van 6-7 fajtája, többen közülük nincsenek hallucinációk”
De a lényeg ugyanaz mindnél, nem létező dolgok miatt szorongás, persze tudom, hogy sok fajtája van.
De sajnos mivel nem gyógyítható és nem mindegyik beteg fogadja el magát annak, ezért nehezen tartható fent a kezelés rendszeressége és sajnos ha sikerül sem mindig válik be a kezelés. Szerintem az emberek fejében egy teljesen más fogalom él erről a betegségről, mint ami a valóság.
Vannak, akiknek nem okoz semmilyen hátrányt ez a betegség, kezelni sem kell. A népesség kb. 1%-át érinti.
Sokan szoronganak nem létező dolgok miatt. Pánikbetegek, klausztrofóbiások, a népesség többsége.
Köszi az újabb válaszokat is!
Még például a paranoid skizofrénián belül is mostanában kezdenek 2 különböző "altípust" megkülönböztetni... Az egyikkel jár súlyos -fiatal kori- demencia, a másikkal nem.
A beteg viselkedését ez is nagyban befolyásolja...
Az igaz, hogy vannak akiket már régóta kezelnek és mégsem tünetmentesek, az orvosok pedig nem nagyon foglalkoznak velük, a legtöbbször.
Viszont ezeknél a betegeknél is van a kezelésnek egy enyhítő hatása.
Én ezt saját tapasztalatból mondom és nem egyetlen eset alapján...
Másokat viszont tényleg teljesen tünetmentessé változtat a kezelés.
"Érdekes"módon Németországban sokkal sikeresebbek a kezelések.
Szerintem ez nagyban azon múlik, hogy nagyobb figyelmet szentelnek egy adott beteg, saját, egyéni állapotára.
Ami valószínűleg a kisebb szakemberhiány, kisebb túlterheltség és nagyobb fizetés miatt is lehetséges...
Illetve alapvető kultúrális különbségek miatt is.
Nekem is van hivatalosan pszihiátriai betegsègem,bár a pszihológusom szerint nem egyèrtelmű,hogy bipoláris vagyok
.Kapok egy kis rokkant nyugdíjat ,meg dolgozok mellette,ès van kèt gyermekem.Egyik lakik velem.Van rendes párkapcsolatom.Nem èrzem magam aggresszívnak,de mások szerint sem vagyok az.Inkább jámbornak,jólelkűnek èrzem magam..Ha bántanak,akkor nem szeretem hagyni magam.
Érdekes, hogy többnyire a válaszolók szkeptikusak voltak a felvetésemmel, amikor -mint közben megtudtam- már a Semmelweis Egyetem, Patológia Tudományi Doktori iskolánál írtak már ki ehhez kapcsolódó témát, vagyis lehet belőle doktorálni...
A téma: A mentális zavarral élők megítélésének vizsgálata egészségügyi szakdolgozók körében
A témaválasztás indoklása:
“A jelenkori társadalmakban a mentális zavarban szenvedő emberek olyan negatív megítélés alá esnek, ami dezintegrációt, elszigetelődést, magányt és szociálisan marginalizált emberek csoportját eredményezi. A médiában gyakran tapasztalható negatív kommunikációs attitűd erősíti a pszichiátriai betegekkel szembeni ellenérzéseket. Nemzetközi kliens-vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy sajnálatos módon a társadalmi diszkriminációtól az egészségügyi dolgozók sem mentesek. (Thornicroft és mtsai, 2009) Feltételezhető, hogy a hazai egészségügyi szakdolgozói társadalom viszonyulását a pszichiátriai betegekhez a hiányos ismeretekből, téves tájékoztatásból, a pszichiátria oktatása és a gyakorlati tapasztalatok ellentmondásaiból ötvöződő félelmek határozzák meg egyre inkább. Maguk a pszichiátriai diagnózisok is magukban hordozhatják a „bélyeget”, hiszen némelyik már önmagában félelmet keltő. Ugyanakkor bizonyos az is, hogy a korszerű ápolási folyamat a segítséget kérő ember feltétel nélküli elfogadása nélkül nem valósulhat meg. “
Ezek után nem biztos, hogy komoly dolog bagatellizálni ezt a jelenséget...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!