Egyik barátom "elszívja" az összes energiám, mit tegyek?
Van egy jó barátom, 15 éve ismerjük egymást (20 évesek vagyunk mindketten).
Jóba is vagyunk, jól ki is szoktunk jönni általában, de vannak érdekes pillanatai. Szerintem nem tudja feldolgozni ,hogy amit ő akar, azt nem feltétlen más is.
Először is ha valami nekem vagy a többi havernak tetszik, az el kezd neki valamiért nem tetszeni. Ez nem véletlen egybeesés, többször is megfigyeltük.
Jó, én nem akadok ki ilyeneken, elfogadom. ( A rosszabb eset, amikor elkezdi nekem szidni, amit én szeretek, de erre nem térek ki)
A másik, ami jobban zavar, hogy rám akarja erőltetni, ami neki tetszik és nekem nem.
Pl talál egy filmet ami tetszik neki, akkor erőlteti rám, hogy nézzem meg. Addig mondogatja, amíg meg nem nézem, vagy csak nagyon sokán adja fel. Mutat valamit ami pl nem jön be és ezt meg is mondom neki, viszont napok, hetek múlva megint felhozza és akkor MEGINT el kell mondanom hogy nem tetszik, aztán már ilyen 5. alkalomra néha kicsit durvábban fogalmazok ( nem kell túl durvára gondolni ,csak kiemel, hogy nem érdekel) és ezen megsértődik.
Az új mániája pedig, hogy menjek vele focizni. Nekem nincs bajom a focival, a környezetemben sokan szeretik, de hát na, nem szerethet mindenki mindent. El is mondom neki és ilyenkor az a válasza, hogy akkor menjek és nézzem, hogy focizik... Már sokszor kezd fogyni a türelmem, mert gondolom nem akar rosszat, de tényleg vannak ilyen emberek ,akik ennyire nem tudják feldolgozni ,hogy más ember esetleg máshogy működik, hogy nem azt akarják, mint ő?
Nem tudom mit tegyek,mert nem akarom se megsérteni, mert tényleg barátok vagyunk és ezen kívül vannak jó pillanatai, de úgy ki tud ezekkel fárasztani, hogy már meg-meg látszik a hétköznapokon is.
Igen, próbáltam már neki elmagyarázni, vagy megsértődött, vagy olyan volt mintha megértette volna, aztán kezdődött kis idő elteltével előröl.
nagyon mély gond van itt - a rivalizálás és a mimetikus vágyelméletben dolgozta ezt fel René Girard. A mimetikus vágyelméletben végigvezeti, hogy tkp odáig "igyekszik" hatni, hogy a másik ember vágyát utánozza. Felszínesen a "divat" jelenségen érzékelhető ez -utánozza a modellt, sztárt az öltözködésében, hajviseletében, mozgásában(!) - a vágy, hogy akkor ő is "olyan" lesz. De egy emberi kapcsolatnál mélyebb okok vannak. Rengeteg irodalmi példa van pl a hármas szerelmi konfliktus, ahol a barát/testvér szeretőjét csábítja el - valójában nem szeretné, csak a rivalizálás és a mimézis mozgatja.
Persze, lehet, hogy csak ebből a pár sorból én olvasom ezt ki.
Gondolom, amiben nem esik nehezedre engedj neki pl. nézd meg hogy focizik, méltasd a jó cseleit. Ő szereti és meg akarja osztani, mert az ember pillanatok alatt mély magányban érzi magát, ha nincs erre lehetősége. Te is oszd meg vele az élményeidet, és a vívódásaidat is. Fokozatosan olyan irányba próbáld vinni a barátságot, hogy egy bajtársiasság legyen a lényege, ne az, hogy ki mit szeret.
még hozzátenném, hogy mindenképp érdemes lenne megmenteni, kimenteni ebből a rivalizálás, kim-mit szeret szintről - a barátság nagyon fontos az életben, ez teszi elviselhetővé.
"A barátok egyenlőek. Mert ahol vannak, ott nincs különbség. A hely, ahol élnek, túl van a versenyen"
"Valami érthetetlen kapcsolat van a barátság és a csillag között. Miért csillag a barát? És miért barát a csillag? Mert olyan távol van, és mégis bennem él? (...) Mert nem kíván tőlem és én sem kívánok tőle semmit? Csak azt, hogy legyen, és így, ahogy van; és ő van, és én vagyok, ez kettőnknek tökéletesen elég? Nem lehet rá válaszolni. Nem is kell."
Függőség. Te függsz a barátodtól, ő függ tőled. Össze vagytok kötve. Amennyiben nem az van, amit ő akar, rosszul érzi magát. Amennyiben nem az van amit te szeretnél, rosszul érzed magad. Legyen az, amit mindketten szerettek. Amennyiben nem lehet, akkor lehet, hogy fel kell oldani a barátságot. Ha a barátság erősebb, akkor nem akarjátok egymást irányítani, hanem időmegosztásos alapon működik a kapcsolatotok. Ha valamelyikőtöknek terhes a barátság, akkor azt meg kell szüntetni.
Nekem ezért nincsenek barátaim. Egy se.
Utolsó félre értesz. Én nem akarom irányítani. Mindig úgy vagyok vele, hogy csináljunk együtt dolgokat, hiszen barátok vagyunk, de olyat, amit mindkettőnk szeret. Vagy ha épp nem találunk olyat, akkor összeülünk, dumálunk stb.
De ő azt akarja, hogy olyat csináljak amit ő szeret és mindig. Pedig elhiheted, hogy nem egyszer magyaráztam már el neki.
7. Én semmiképpen sem szeretném megszakítani a barátságot, csak azt szeretném, hogy értse meg. Ne úgy gondolkozzon, hogy amit ő szeret az a jó és úgy van jól, az is jusson eszébe, hogy más máshogy gondolkodik.
Amikor valami olyat mondok ami vagy csinálok ami neki nem tetszik, egyből jön, hogy "nem értem miért így gondolod... nem értem miért így csinálod" stb.
Ez nem tűnik olyan vészesnek ,de sokadjára már fárasztó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!