Az átlag embernek mi szüksége van 500-600 ezres telefonra?
Olvastam egy cikket, ha hihetünk neki, Bill Gatesnek valami samsung telefonja van, amit ajándékba kapott, az ára kb. 500e (huf).
Na igen, csak ő egy tech óriás vezetője volt, milliárdos vagyonnal.
Ezzel szemben tök átlagos kerestű, munkakörű embereket látok drága telefonnal, ők nem igazgatnak milliárdos kapitalizációjú cégeket.
Átlagos fizetés legyen nettó 300e (KSH alapján).
Ez azt jelenti, hogy ha önerőből akarná megvenni az 500-600-es telefont, az full kéthavi fizetést kellene összegyűjteni, de nyilván annyit nem tud, ha csak 100e marad hó végére, az is 6 hónap.
Nyilván áruhitel, meg telekom szolgáltatók havi részletre, így meg tudja venni 2-3 év hűséggel, havi 20e -vel. Kissé túlárazott, de nem baj.
És mire használja? Facebook, messenger, insta, random usless fotók, aminek a minősége sem nagy szám.
Nem használja ki az erőforrásokat.
A pénztárcájához mérten irreális pénzköltés (vajon mellette mennyi megtakarítása van, van egy EÜ biztosítása stb. ami talán 1000x fontosabb).
Attól, hogy jól néz ki, és a mikro baráti körében ez elismerést jelent (de miért is, meg kiktől is?) akkor is irreális a gazdálkodásához képest.
#50
Akadályozva nincs, csak nem biztonságos és előbb-utóbb nem futnak az appok.
40 nem ezt írtam.
Csórók:
Elköltik minden pénzüket, pl ilyen számára felesleges termékre.
Felvesznek lakáscélra jelzáloghitelt, VÁLTOZÓ kamattal, egy olyan időszak kezdetén, ahol a bankközi kamat emelkedő tendenciában van.
Azért változó kamattal veszi fel a hitelt, mert annak 5000 forinttal kevesebb a havi törlesztője.
Majd a kamatok emelkednek, így változik az hitelének a kamata és ezáltal a törlesztő. És ez tök rendben van, aláírta. Választhatott volna fix kamatozásút is, de az nem. :D
A kormány fixálja rendeletileg a változó kamatokat, mert rengeteg változó kamatozású hülye vett fel hitelt. A banknak ebből kára származik, amit hogyan próbál mérsékelni? A banki díjak emelésével. Ami engem is érint, mindenkit.
Vagy írjunk a questor és a BEVA kártalanításról, amit szintén a társadalom fizetett meg?
Devizahitel?
Sorolni lehetne még.
És igen, ha te ebben nem látod az összefüggést, a szr pénzügyi helyzet, döntés, és a lehetőségein felüli költés között, az már a te bajod.
A drága telefon a pénzügyi analfabéták egyik tünete.
#53
Amiket írtál az igaz, de semmi köze a telefonokhoz...
Honnan tudod, hogy kinek mik a pénzügyi lehetőségei amúgy? Vagy hogy mire költ? Én pl vettem drága telefont és fényképezőt az elmúlt években. Életben maradnék nélküle? Nyilván igen. Ettől még megvettem mert nekem ez fontos. Cserébe havi 0 forintot költök pl étteremre meg cigire (most hasraütésszerűen mondtam pár random dolgot amire sokan sokat költenek).
Nem keresek vagyonokat, ettől még nem fogok nyomorogni, ha valamit nagyon szeretnék és telik rá akkor megveszem. Nem érzem magam analfabétának attól még, hogy pár évente költök egy kis extrára is.
Hát nem tudom.
Én egyrészt nem veszem észre (nem érdekel), hogy kinek milyen telefonja van, másrészt ha látom is, fogalmam nincs, mennyibe kerülhet, mert 4-6 évente cserélem, így napi szinten rohadtul nem érdekel, hogy aktuálisan mennyibe kerül. Persze a csere idején meg kerekedik a szemem.. :-)
Hogy mi szüksége van erre? Több oka lehet.
Lehet az, hogy úgy gondolja, hogy ezzel feljebb lépett egy általa elképzelt (persze torz) társadalmi rangsorban. Ez nem jó dolog, de itt nyilván nagyon alacsony pénzügyi tudatosság van, vagy a kivagyiság erősebb az észérveknél. Emberből vagyunk, előfordul.
De az is lehet, hogy hosszú távra tervez és úgy gondolja, egyszer fizet többet és azt nagyon sokáig használja. Próbálja a minőséget és a tartósságot megvásárolni. Szerintem ez nem rossz próbálkozás főleg egy telefonnál, ami ha nem romlik el magától más baja nem lesz, minthogy az aksija elhasználódik, amit még az 5-600 ezres kategóriában is fillérekért cserélnek (az árához képest mindenképpen).
Aztán lehet, hogy a lehetőségeihez képest (meg egy picit azon túl) úgy próbálja élni az életét, hogy kimaxolja a dolgokat. Nem feltétlenül tervez a távoli jövőbe. Hiba, de én ezt is értem és vannak érvek arra, hogy miért ne.
Aztán az is lehet, hogy nem is vett rá fel hitelt, máshonnan lett rá lóvé, amiről úgy gondolta, hogy befektetni kevés, elbni viszont lehet bármire, és a telefont választotta (nagy dolgokra úgyis kevés). Boldogságvásárlás. Van ilyen.
Miért turkálunk más zsebében? Tudom, írtad, hogy a közösség fizeti meg néha a tömegek felelőtlenségét. Igen, ez így van, és nyilván nekem sem tetszik, és kellene tenni ez ellen, de ez már nagyon messzire vezetne, ha elkezdenénk ezt boncolgatni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!