Miért mondják,hogy többet fogyaszt a vízköves bojler?
Kérdező, még mindig a 47 vagyok: kicsit bele kéne nyúlni a vízrendszerbe. Mondjuk nálunk egyszerübb lenne, mert a kádcsaptelepnél mindkét ágban benne van egy mosógéptöltő átmenő szelep, így csak a bojler feltöltése után a két csonk közé kéne kötni egy keringetőszivattyút, és percenként nézni a vízhőt, egy elektromos fogyasztásmérővel pedig a teljesítményfelvételt.
Most csak annyit tudtam csinálni, mivel már bekapcsolták a vezérelt áramot, hogy néztem a mérő villogását, és a telefon stopperével az első 30 villanás idejét megmértem. Az első 30 villanáshoz 1:03,60 kellett, bő két másodperc egy villanás. Mivel a köztes időket is írja, egy tendenciát láttam benne: 2,1 mp-ről 2,2-re nőtt a villanások közti idő.
Ha 30 villanáshoz 1:03,60 kellett, akkor 3600/63,6=56,604 ilyen 30-as ciklus van egy órában, azaz 1698-at villan óránként. A mérő 1000 villanás / kWh. Így az egyből látszik, hogy az új korában 1800 wattos fűtőbetét már csak alig 1700W, mivel jóval melegebb a tervezettnél a rajta lévő vízkőréteg miatt. Jó kis északpesti kemény víz, kb. 15 éves bojler, és az életben nem volt szétszedve.
#51 nem lett elmondva. Sötét vagy mint egy odú.
Adott 120 liter térfogatú víz. Aminek a hőmérsékletét meg kell emelni X fokkal. Tök mindegy mivel fűtöd, ugyanannyi energia kell hozzá akár vadonatúj a betét, akár vízköves. Vízköves betéttel tovább tart, de nem kell több energia, mert a magasabb fűtőszálhőmérséklet miatt kevesebb lesz a teljesítményfelvétele.
Egymillió forintban lefogadom veled.
Még annyit, hogy amennyi a vízkő térfogata, annyival kevesebb víz lesz a bojlerban, de 120 liternél ez az 1-2 liter nem oszt, nem szoroz.
Illetve csak annyiban, hogy a víz fajhője 4,2 kJ/kg°C, a porózus mészkőé 0,67 kJ/kg°C, így ennyivel kevesebb energiát kell közölni a vízből és mészkőből álló zárt rendszerrel.
#53 Te tényleg ennyire buta vagy?
Adott 120 liter víz.
Adott a vízkőmentes fűtőszál. A felülete 120 fokos. x idő alatt a vízet felmelegíti 50 fokra.
Bekövesedik a fűtőszál. Ugyanúgy 120 fokos a felülete, de ezzel a felülettel már a vízkő érintkezik. A vízkővel érintkezve a víz csak 90 fokos felülettel érintkezik. Na vajon így mennyi idő kell, hogy 50 fokra felmelegedjen a víz? Több, kevesebb (nyilván több)?
Melyik esetben használtunk el több energiát a víz 50 fokosra való felmelegítésére? Amikor x ideig működtettük a fűtőszálat, vagy amikor x*y ideig?
Van még kérdésed?
52-es!
Erre én is gondoltam,hogy meg kéne keringetni a vizet mérés idejére,elkerülendő a rétegződés okozta mérési hibákat.
Nálam is vezéreltről megy,de a mérés ideje alatt nappalira kötném,nehogy pont a mérés alatt kapcsolja le a szolgáltató az áramot.
57-es!
Ellentmondasz saját magadnak is,és egyszerűen te sem látod át.
Mivel hőszigetel a vízkő egy bizonyos mértékben,ezért a fűtőszál felületi hőmérséklete magasabb lesz,ha vízköves a fűtőszál.
Mivel a fűtőszál ellenállása kismértékben növekszik a hőmérséklet változásával,ezért kisebb lesz a teljesítménye is,mivel
P = U^2 / R
Ugye ezt belátod,de ha nekem nem hiszel,nézz utána.Villamosságtan alapok.
Tehát ez egy fogyasztás csökkentő tényező.
A másik dolog pedig,ami a leg lényegesebb,hogy a hálózatból felvett teljesítmény(fogyasztás) szempontjából teljesen mindegy,hogy mivel fűtjük a vizet, az E = P x t szorzat mindig állandó lesz.
Egyszerűen a bevitt hőenergia nem fordítódhat másra,mint a víz hőmérsékletének emelésére!Energia nem veszhet el,(csak átalakulhat).
Próbáld ezt átgondolni!
Köszi!
Egy dolgot biztosan észrevettem vízköves bojlernél.(Hajdú 150L álló kivitel):
Amikor melegvizet vételezünk belőle,és után kell fűtenie,akkor kb.20x ki-be kapcsolgat,mire beáll a hőmérséklet,tehát mire visszafűt.
Mielőtt bárki azzal jönne,hogy biztos elnéztem,meg rosszul számoltam,közlöm,hogy a bojlerem minden egyes ki-bekapcsolásáról az épületautomatikai rendszerem email-t küld,hozzáfűzve a pontos időt.
Takarítás után a visszafűtés egy be-ki kapcsolással végbemegy.
Ebből egy dolog biztosan látszik:a vízköves bojler fűtési periódus alatt ki-be kapcsolgat,tehát az áramfelvétele nem folyamatos.
Ezért részben bukik az az érv,hogy hosszabban fűt a vízköves bojler,és ezért többet fogyasztana.Mert igaz,hogy a teljes folyamat több időt vesz igénybe,de közben sokszor lekapcsol,és ekkor nem fogyaszt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!