Szeretnék elkezdeni fotózni, ill. képzést, milyen gépet érdemes vennem?
Ha kezembe fogok egyet, hamar kiigazodom rajta, de ennyi, sokkal jobban nem értek hozzá. Annyit tudok, hogy egy tükörreflexes gépet lenne érdemes vennem, és itt megállt a tudományom. Szeretném mindenképpen hivatalosan csinálni (főállás mellett most gyeden vagyok itthon), számlát adni, stb. (ezt csak azért írtam, mielőtt nekemestek h nem elég egy gép, tudom).
Szóval kérdésem az lenne, hogy milyen gépet ajánlanátok kezdésnek, ami azért már jó, de nem csúcskategória. Nyilván, ha kicsit beindul a dolog, fogok beszerezni még jobb gépet, objektíveket stb., most egyszer csak egy megfelelő gépet szeretnék. Illetve hozzá a derítőlapot.
Mi kellhet még? Mint mondtam, nem igazán értek a technikai részéhez, egy kölcsön géppel készítettem idén karácsonyi fotókat kislányomról és pár ismerősömről (természetesen semmit sem kértem érte), azokat szerkesztettem meg, többen kérdezték tőlük, hogy kinél voltak fotózáson, ill. engem is kérdeztek, nem akarták elhinni, hogy én csináltam a fotókat. Szóval úgy érzem, érdemes lenne beleinvesztálnom, de sajnos tényleg nem tudom, mire lenne szükségem, megköszönöm, ha segítetek. Tudom, hogy nem 100ezres tétel
Hát, az adminok gyógyíthatatlan tévhitei pont az egyik baj a magyar fotós oldalakkal, amiről írtam. :D
Erősen csodálkozom, hogy feltölthettél képet (sőt! képeket!), mert egy időben csak akkor jött össze egy kép feltöltési jogosultság, ha iszonyatos sok véleményt írtál mások alá.
én mindenkinek azt tanácsolom, hogy amíg nem tudod, hogy milyen fényképezőgépre volna szükséged ahhoz, amit fotózni akarsz, addig SEMMILYEN gépet ne vegyél. fotózz azzal, ami a kezed ügyébe akad, legyen az egy meglévő fényképezőgép, vagy mobiltelefon és mellette kezdj el minél többet olvasni a fotózás kompozíciós és technikai alapjairól, hogy megismerkedj a fogalmakkal és az alapismeretekkel. egy idő után meg már tudni fogod majd, hogy mi mit jelent, mi miért fontos és érteni fogod, hogy mit miért tanácsolnak neked.
rengeteg jó könyv van kezdőknek az alapoktól magasabb szintekig. érdemes pl. megnézni a National Geographic fotózást oktató sorozatát is, van könyvük a természetfotózástól kezdve a riporton, portrén át mindenféle fotózási területről. ha nem tudsz/akarsz könyvekből tanulni, akkor érdemes lehet elmenned egy tanfolyamra is, ahol megtanítják neked az alapokat és nem csak módszeres tanmenet, felépített tematika van, hanem személyre szabott visszajelzések, ha nem értesz valamit, meg tudod kérdezni.
sokan mondják, hogy olvass utána a neten, ezt is lehet. a neten is fent van a világ minden tudása, csak nem mindenki képes kiszűrni belőle a számára hasznosakat. szóval nem árt, ha valaki hozzáértő módon rendszerezi azt számodra, hogy boldogulni tudj vele. ezért jobbak a könyvek és tanfolyamok (főleg a kettő együtt).
meg persze nézegess nagyon sok képet és az összeolvasott tudás birtokában értelmezd, hogy hogyan készülhetett, miért pont úgy fényképezte le a fotós, stb.
más nem tudja megmondani, hogy neked mi lesz majd a jó, mert más nem tudja, hogy te mit és hogyan fogsz majd akarni a gépeddel, ha lesz egyszer. hiszen még te sem tudod, hogy mit és hogyan akarsz majd csinálni vele, mert még nem tartasz ott. neked kell végigjárni a fejlődés útját és kitapasztalni, hogy neked mire van szükséged.
miközben olvasol a fotózásról, kezdj el azzal fotózni, ami a kezed ügyébe kerül. ha van kamerás telefonod, azzal fotózz többet, fejleszd ezzel a tudásodat, figyelj oda jobban a telefonnal fotózás közben és nézd meg, hogy mások milyen csodákat képesek alkotni akár telefonnal is. attól, hogy lesz egy jobb géped, még nem lesznek feltétlenül sokkal jobbak a képeid. az odafigyeléstől, tanulástól, tőled lesznek jobbak a képeid. szóval saját magadat már egy telefonnal is elkezdheted fejleszteni.
igazából szerintem szinte teljesen mindegy, mivel kezdesz el fényképezni, mert az első géped úgysem lesz jó sok mindenre - főleg nem igazán komoly fotózásra. az első géped csak arra lesz jó, hogy a kompozíciós és látásmódbeli alapokat megtanuld vele és kitapasztald, hogy mire miért nem jó és ezzel már elkezded érezni, hogy milyen irányba kell majd továbbmenned. a második géped valószínűleg majd más dolgokban nem lesz jó egy idő után és aztán azt is lecseréled majd, de talán harmadik-negyedikre már sikerül eltalálnod, hogy mire is van szükséged és onnantól sikerülni fog viszonylag állandó döntéseket hoznod - főleg akkor, ha azt is megtanulod addigra, hogy nem a gépen múlik, hogy milyenek a képeid, hanem hogy te mit tudsz és hogyan tudod használni azt a bármilyen gépet, ami a kezedben van. ha pedig mégsem nagyobbak az igényeid, mint amit az első géped tud, akkor nem kell második gépet venned, de emiatt nem érdemes túl komoly beruházást eszközölni az első gép vásárlásakor. ne tedd túl magasra a lécet, mert könnyen túllőhetsz a célon.
léteznek fényképezőgép kölcsönzéssel foglalkozó cégek is, meg boltok, ahol kipróbálhatod, sőt vannak fotóklubok, fotó tanfolyamok is, ahol valószínűleg tudsz kipróbálásra gépet kölcsönkérni. nem feltétlenül szükséges elsőre beleugranod a vásárlásba. próbálgass gépeket, ismerkedj velük és aztán azt vedd meg, amelyik a legszimpatikusabb, használd minél többet, aztán cseréld le, ha már nem felel meg. de közben azért tartsd észben, hogy a fotózás ugyanúgy nem az eszközről szól, ahogyan a festészet, filmművészet és az irodalom sem. a legnagyobb fotósokat ugyanúgy nem arról ismerjük, hogy milyen géppel/objektívvel fényképeztek, ahogy a legnagyobb festőkre sem az ecseteik és festékeik, filmesekre sem a kamerájuk és írókra, költőkre sem a tolluk, vagy az írógépük miatt emlékszünk, hanem amit ezekkel az eszközökkel alkottak...
köszi a kimerítő választ :) folyamatosan próbálgatom a telefonommal gyakorlom a szerkesztést, meg amit írtál az elején, abban a folyamatban már régóta benne vagyok :)
kisvárosban élek dél-mo-on, itt nem nagyon van ilyen kölcsönzési vagy klub lehetőség, ezért próbálok itt és más oldalakon, ismerősöktől útmutatást kapni
#33 mindig jókat ír.
Ezt most csak az esti humor miatt, ez egy nagyon jó fotós volt, így távozott a fotozz-ról, hogy összes képét letörölve ezt hagyta hátra:
Sok szép kép tűnt el így, hogy alkotóik valamin feldugták az orrukat, s töröltek mindent, amit tudtak törölni.
Szia!
Először is hú. Na én most nagyon sz.rul fogom érezni magam, de ígérd meg, hogy nem sértődsz meg a lentebbi "kritikámon”. Egyértelműen semmiképpen nem az a célom, hogy elkedvtelenítselek a fotózástól (nem is foglalkoznék ennyit vele), egyszerűen tudom, hogy a hibáiból tanul az ember, a fotózás meg egy olyan – véget nem érő – tanulási folyamat, ahol mindenki rengeteg hibát vét, legalábbis az elején. Fontosnak tartom kiemelni, hogy nem vagyok szakmabeli, így tekintsd ezt úgy, mint én hobbifotós jelzem vissza Neked, másik hobbifotósnak. Szóval gyors képértékelés egy félig-meddig laikustól:
- Oké, nem kötök bele abba, hogy a kép zajos, stb. De még így is nagyon zavaró a kép jobb felső negyede, ami egy üres, kiégett terület. Ami látszik a háttérből, az viszont nagyon nem oda való, én azt a koszorút eltüntetném, túlságosan a sarokban van, túlságosan vonzza a tekintetet.
- A maci olyan, mint aki büntetésben lenne. Szomorúan a földön ül, semmi kontakt nincs a kislánnyal, nincs szerepe a képen. A maci tekintélyes része le van vágva. Ehhez képest, amilyen jelentéktelenül van ábrázolva, nagyon is az előtérben van, azt sugallva, hogy Ő valamiért mégis fontos szereplője a képnek. Nem jön át, hogy most Ő az ajándék.
- A karácsonyfa sem tetszik. Illetve de, mert szép, csak a macihoz hasolóan ő is nagyobb részt foglal el a képen, mint amekkora szerepe van. A csúcsa és a széle így is le van vágva. De erre a fára még visszatérek.
- A fonott szék nem tudom pontosan, miért, de szintén nagyon zavar. Kb. ugyanannyi részt tölt ki a képen, mint a modelled. Nekem teljesen idegen a környezettől.
- Egyszerűen annyira adná magát, hogy a kislány legyen a főszereplője a képnek, de közben annyi minden más elvonja a figyelmet és a tekintetet, hogy nem érvényesül. Ha a kislány nem 25, hanem 40%-át foglalná el a képnek, már az hatalmasat dobna az egészen! Minden adva van, hogy jó modell legyen, szeme, arca mosolyog stb., de zavaró, hogy nincs meg a képen a köztetek lévő kontaktus. Nem tudom egyértelműen eldönteni, hogy éppen a Te szemedbe néz és Neked integet, miközben a telefonod egy másik szögből exponál, vagy éppen van mögötted egy másik rokon, és annak szól az integetés. A legjobb modellfotók számomra azok, ahol egyértelműen létrejön a szemkontaktus a fotós és modell között, és ez a szemkontaktus a végső képen is "megöröklődik".
- Másik, még mindig a háttérre visszatérve, tudom, hogy telefonnal nem lehet játszadozni a mélységélességgel. Ezekkel a díszletekkel egy jó bokeh annyira adná magát, mint háttér, elmosott karácsonyfával, ajándékokkal, macival. Ezen a képen sok olyan háttér- és kellékelem van, ami része a képnek, de nem tudok vele mit kezdeni, mint pl. a piros szőnyeg, a széken lévő fehér "szőrös" plédszerű valami (amibe a modelled fehér zoknis lába beleolvad) stb. Egy kicsit lentebbre és vízszintesebbre helyezném a perspektívát, mondjuk a gyerekkel egy szintben. Esetleg mindezt fekvő formátumban - ami nem portré, ott valahogy az állókép sem, vagy csak ritkán működik.
- Az ilyen csillagszűrő, meg nem tudom milyen utólagos effekteket szerintem hagyd el, a szakmában sem szeretik. Ha meglesz a fényképeződ, ugyanígy az előregyártott témamódokat is hanyagold.
A többihez még annyit, hogy a fotós, hobbi fotós egyik legnagyobb ellensége a facebook és társai. A barátok, rokonok véleményei egyszerűen nem mérvadóak. A barátaid még egy x+1. instant filternek is tudnak örülni a profilképeden. Másrészről 1-1 like-on túl nagyon sok mindent nem tudnak neked adni, ami a fejlődésedet szolgálná. Én ugyan csak pár éve fotózom – hobbiból, de viszonylag "komolyan" -, de ez alatt a pár év alatt – mindenféle nagyzolás nélkül - rengeteget fejlődtem, és nem csak amiatt, mert éppen a 4. fényképezőmet nyüstölöm. Még így is nagyon az út elején vagyok. De mikor múltkor visszanéztem a jó 6 évvel ezelőtti, telefonnal lőtt képeimet a facebookon, ne tudd meg, hogy elszörnyedtem... a barátaimnak tetszett, ugyanakkora arányban jöttek rá a like-ok, mint a mostaniakra, de az itt semmit nem jelent.
Remélem nem kedvtelenítettelek el. Szerintem egyrészről ne rögtön Full Frame-be kezdj el gondolkodni, előbb keress egy belépő dslr-t vagy milc-et kit obival használtan a gyakorláshoz. A könyveken kívül érdemes még YouTube-ot nézni, külföldiekből egy halom van, magyarok közt is akad már bőven minőségi tartalom: Budai Petur, Hegyi Zsolt, Dékán István, Jancsó Gergely (utóbbi már inkább a haladóbbakat szólítja meg). Ő rájuk keress rá. A Budainak lett is most nemrég 2 képértekelős videója, akár ezekből is fel lehet szedni ötleteket:
Köszi. Jobb lett volna valóban, ha a lányzó tölti ki a képet, de a sz&r gép miatt nem tudtam olyan mértékben megvágni a képet, hogy ő legyen a fő-fő rajta. Akkor kaptam kölcsön, nem tudtam, mit tudok kihozni belőle (hozzáteszem hogy egy 70ezres gépről azt hittem kicsit talán jobb képeket csinál, mint egy iphone 6s, hát sajnos nem, sőt...). A zajosságot magyaráznom sem kell.
Állónak azért állók nagyrészt, mert így nem lógott be sehol semmi - igen kicsi falfelület állt rendelkezésemre. (meg igazából nekem ezek jobban is tetszenek). Ez az egyik kedvenc képem amúgy, pont a távolba integetés miatt :) illetve olyan 'mesekönyv'-szerű, vagy képeslapos, vagy nem tudom, hogy mondjam. Jobb lett volna egy fehér, hosszú-szőrű szőnyeg, mint a piros pléd, de nagyon húzós az ára, csak saját képek miatt nem vettem meg. Összességében amit írsz, nagyjából én is látom és igazat adok, de sok minden a megfelelő technika miatt van úgy, ahogy. Ugyanakkor szívesen mutatnék párat még (igaz technikailag azok sem jobbak). Húsvétkor és karácsonykor készítettem képeket, húsvétkor csak az én kislányomról, karácsonykor róla, családdal, illetve pár barát gyerkőcéről. Persze nem akarok több tíz képet rádzúdítani, de te voltál az első, aki a konkrét képet véleményezted :) (van egy másik az előző oldalon lévő link alatt - ha még nem törölték le...)
Hát, az a baj ezzel, hogy szerintem mindenkinek végig kell járnia a saját tanulási görbéjét. A világ legjobb fotósai is hiába mondanák, hogy neked ez kell, ha nem tudod, hogy mi van mögötte. Bár, ha megmaradsz fotózási elképzeléseid megvalósításánál, akkor, ha lehetne titkosan fogadni, én mernék rá fogadni, hogy egy olcsó/használt/pár éves modell full frame gépnél kötsz ki. :) Egyszerű okok miatt, a zaj és a részletek.
Az objektívek mindig legalább 51%-ot nyomnak a fontosság kérdésében, arról meg még nem is szóltál. :)
Ezzel kapcsolatban azt ajánlanám, hogy fogj egy egyszerű kompaktot, a gyújtótávolságot állítsad be a cropos dslr vagy az FF dslr szerintire, és nézz bele, mit látsz. Leginkább azon gyújtótávolságokon, amelyeknél reális egy-két jó minőségű képet adó olcsó objektív beszerzése. Ilyen az 50/1,8 és a 85/1,8. A 100/2 majdnem ugyanaz, a 13562 meg már messze kerül az olcsótól.
Ezzel nem azt mondom, hogy a zoomok nem jók, de... :)
(fentebb említett "zaj és részletek"-nél visszacsatolódunk a világítás erősségére és minőségére)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!