Az optimális kcal, Ch, zsír, fehérje arányok megállapításában hol találok segítséget?
Az utolsónak ellentmondanék, a szokásosnál több fehérjét semmi értelme bevinni, mert amit nem használ el a szervezet, azt a vese és a máj cukorrá alakítja és ugyanúgy lerakódik mint bármi más.
Mivel a 0,8/ttkg az inaktívaknak javasolt neked kb. 0g/ttkg lenne ideális fehérjéből, ez 260kcal.
Az ember ideális étrendje 70-80% )elsősorban összetett!) szénhidrát, 10-15% fehérje és zsír.
Így további 200-250kcal zsír (25-30g) és 1550-1500kcal (kb. 350-400g) szénhidrát szükséges.
Az egészséges étrendhez nem kell se étrendkiegészítő, se semmi különleges.
Csökkentsd fokozatosan a cukor adagod, és 1-2 hónap után cukor nélkül vagy egy cukorral is finom lesz a tea, nem fogsz több csokira vágyni 1-1 kockánál és így tovább. Ha hirtelen hagyod el, az nem jó, úgy éhség ill. falásrohamok jöhetnek rád. A barna cukor és a méz semmivel nem jobbak a fehér cukornál.
A fehér kenyeret és tésztát váltsd le teljes kiőrlésűre, rozsra, zabra, árpára, kölesre, korpára stb.; ne grahamra és durumra.
Fogyassz sok zöldséget, hüvelyest, olajos magvat, gyümölcsöt; kevés vagy semennyi tejterméket, tojást, húst - az utóbbiból is inkább halat, szárnyasokat.
Állati zsírok helyett (vaj, joghurt, sajtok stb.) válaszd inkább a növényi alternatívákat.
Ne vásárolj készételeket, hanem amit tudsz, magad készíts el, tehát joghurtot is otthon készíts inkább, kenyeret is otthon süss, stb. Növényi tejeket is könnyen készíthetsz otthon.
Különösen óvakodj a vörös húsoktól és a feldolgozott húsoktól (csomagolt prociózott vagy darált húsok, felvágottak, sonkák, kolbászok, virslik, stb.)- ezek pont annyira rákkeltőek a WHO nyilatkozata szerint, mint a cigarettázás.
Ez mind csak idő és nem pénz kérdése, az alapanyagok olcsóak és megfizethetőek.
Inni vizet vagy otthon facsart gyümölcslevet, ill. szálas (nem filteres ízfokozós) teákat javaslok, a cukros üdítők menjenek a kukába.
Előző, az én ideális étrendemben max. 10% ch van (bár a százalékokkal nem tudok sokat kezdeni, nem az számít, hanem inkább a grammok), nem vagyunk egyformák... Ráadásul az ember nagyon belevaló állatfaj, a legkülönfélébb arányokkal simán elműködik. Még én is bírom pár napig a 40% szénhidrátot, de én azért könnyebben szénhidrátmérgezést kapok, mint más. De a testünk alapvetően megoldja az életet így is, úgy is, max. nem érezzük magunkat ideálisan jól. De energiát a szénhidrát éppúgy ad, mint a zsír (még ha ezt nem is feltétlenül érezzük úgy) s az átlagember sokféle étrend mellett elvan.
Kérdező, ezt csak kitapasztalni lehet. Amíg rengeteg (napi 80g fölött) szénhidrátot ettem, fogalmam sem volt, hogy jobban is érezhetném magam, szerencsére rájöttem, hogy érdemes csökkentenem s megnézni, mi van. De van, akinek erősen szénhidrátra kell alapoznia, mert attól érzi jól magát s attól energikus.
A fehérje viszonylag fix, némi zsír is kell, s ha kiegyensúlyozottan, tápanyagdúsan táplálkozol, valamennyi szénhidrát is jön (bár meg lehet oldani meglepően kevéssel, az állati eredetű táplálkozás is komplett tud lenni, amennyire tudom, de ezt tényleg csak extrém érdekességként szoktam említeni). De hogy neked mi legyen a fő makrotápanyagod, azt ki tudná megmondani? Ez egyéni.
A fogyás az megint külön téma (persze nyilván olyan stílusban csináld, ami hozzád passzol), a szénhidrát általában kevésbé laktat, mint a zsír s pláne a fehérje (a zsír kifejezetten nem is laktat, legalábbis sokunkat nem, de a fehérje laktató hatását erősíti). De attól még van, akinek sok szénhidrát kell, fogyáskor is.
5., menj már a búsba, mert már nagyon unlak téged. Olyan, hogy szénhidrátmérgezés nem létezik, a szénhidrátból nyeri a tested az energiát, te eszetlen.
Attól, hogy te nem fogyasztasz szénhidrátot, és arra kényszeríted a testedet, hogy kezósissal ill. glükoneogenezissel állítsa elő a zsírokból, fehérjékből és ugyanúgy szénhidrátot dolgoz fel a tested, csak sokkal komplexebb és károsabb úton.
Minden kérdéshez leírod, hogy egyen az ember azt amit akar, mindegy hogy fogyásról vagy testépítésről van szó vagy normál étrendről, a test működéséről FOGALMAD SINCS, és olyan hülye tanácsokat osztogatsz, hogy bármely dietetikus kifutna tőled a világból.
Minden topicot teleírsz ezzel a baromsággal, hogy te csak zsírt eszel, és te így vagy jól, meg mennyire egyoldalú a táplálkozásod, és ez milyen jó így, mert csórók vagytok a pároddal és nincs pénzetek másra.
Ha épp a koplalás a téma, leírod hogy azt is kibírtad, ha a fehérjedús étrend akkor hirtelen sok fehérjét eszel, ha a zsírban dús akkor jössz a napi 8 tojásoddal.
Menj a fenébe, és ne itt trollkodj a komolyan még véletlenül sem vehető válaszaiddal!
Bocsi kérdező, vissza a témához:
"Nem is tudom, hogy fogalmazzam, de ha személyre szabottan mégsem megfelelő valamelyik arány, honnan tudom, hogy miből többet és miből kevesebbet? Vagy hogy tudok rákeresni ezekre a dolgokra, hogy a szervezet mit hogy alakít át?"
A legjobb ehhez, ha a biosz alapokkal kezdesz, és fokozatosan állsz neki táplálkozástudományi tanulmányokat olvasni, videókat nézni.
Érdemes a WHO ajánlásait is figyelemmel kísérni.
Nem mellesleg: ha ezeket az alapvető dolgokat elsajátítod, megvéd az olyan hülyeségek ellen, mint amit a 76%-os ont.
Az ember szén alapú élőlény, innentől szerintem a szénhidrátellenesség megbukott.
A szénhidrát az egyetlen olyan esszenciális tápanyag, amit zsírból és fehérjéből is elő tudunk állítani (nagy károkkal a vese, máj számára): mert enélkül nem tudunk létezni.
Hogy hol kezdesz el utánaolvasni, az gyakorlatilag mindegy, bármelyik dietetikai szakoldal megfelel, amit nem a tej,hús, tojás vagy vegánlobbi szponzorál. Kutatásoknál ugyanígy figyelj rá, hogy független, egyetemek vagy kutatók által készített tanulmányok legyenek, a tej és a kálcium összefüggéséről szóló kutatást lehetőleg ne a Danone támogassa (van ilyen sajna - nyilván hihetetlenül kedvező eredményekkel)
Az, hogy miből mennyi kell végülis egyértelmű, ha tudod a súlyodat és az aktivitásodat :)
ha 65 kg vagy, minden értelmes forrás 1-max. 1,2g/testtömegkg fehérjét fog ajánlani; zsírból mindig a fehérjével egyenelő arányban érdemes bevinni, tehát: a maradék kalória a szénhidrát kell, hogy legyen.
A zsír grammonként 8, a fehérje és a ch 4-4 kcalt tartalmaznak.
Hogy neked mi az optimális arány, azt ki kell kísérletezned. Ahogy előttem is írták, az optimális fehérjemennyiség adott, a zsírt nem érdemes durván lecsökkenteni, a szénhidráttal lehet játszani.
Érdekességképpen leírom a saját súlytartó étrendem tápanyag-arányait: 50% zsír, 30% ch, 20% fehérje. Ez nálam szinte automatikusan beáll, csak a ch-ra figyelek oda. Ha fogyni akarnék, csak a ch-t csökkenteném. Ez nekem így nagyon kellemes, de nem tudom, neked is jó lenne-e (az összkalóriától is függ).
Összességében úgy gondolom, az ételek minősége is nagyon számít. Nem mindegy, hogy bolti szójás-ízfokozós csibefasirtot eszel vagy házi csirkehúst, cukros lekvárokat és joghurtokat vagy friss gyümölcsöt. A finomított szénhidrátokat és finomított olajokat, margarint érdemes messzire elkerülni. Minél több tiszta, tápanyagdús, természetes ételt próbálj enni (pl. nyers és párolt zöldségek, házi tojás, halak, marhahús, máj, jó minőségű sajtok, diófélék, mák, friss gyümölcsök), és akkor csak minimális vitaminkiegészítésre lesz szükséged.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!