Vegán életmód? (többi lent)
Sziasztok eddig is egészségesen táplálkoztam de ki szeretném próbálni a vegán étkezést is.
Nem tudom ,hogy megy ez az egész tanácsokat szeretnék hogy mit ehetek és mit nem és ,hogy nektek milyen tapasztalatok van ezzel az egésszel. Aki esetleg tud egy étrendet is írhatna :) köszönöm előre is a válaszokat 16/f
#10: "Oké. És mi van, ha mondjuk te tanyán laksz és magadnak tartasz tehenet ami nem szenved. Abból a tejből sem iszol? Látod. Nincs logika az érveidben."
Ha a tehén és a megszületett borjúi nem szenvednek, akkor semmi kifogásom nincs ellene. Azonban ez inkább csak egy hipotetikus szituáció, hiszen a gyakorlatban még a kisebb farmok is feldolgozzák húsként a borjút a profitoptimalizáció elvéből következően.
"Amúgy fogalmad sincs néhány állatiparban, hogy mennek a dolog. :) Látszik, hogy csak a netről olvasott információkból informálódsz, de sosem jártál ilyen helyen. :)"
"Internationally, around two-thirds of farm animals are raised in factory farms"
(Livestock's Long Shadow, Food and Agriculture Organisation of the United Nations (2006))
"Intensive confinement of calves raised for veal has long raised pointed concerns regarding the animals' welfare. Traditional production practices include individually isolating calves in narrow wooden stalls or pens, which severely restrict movement, feeding the animals an all-liquid diet deliberately low in iron, and prematurely weaning the animals. Stressful conditions lead to a high incidence of stereotypic behavior and illness. Scientific reviews of the welfare of intensively confined calves raised for veal have concluded that the young animals suffer when reared in conventional systems."
("An HSUS Report: The Welfare of Animals in the Veal Industry", October 30, 2010)
"More than 9 million cows compose the U.S. dairy herd. Repeated reimpregnation, short calving intervals, overproduction of milk, restrictive housing systems, poor nu trition, and physical disorders impair the welfare of the animals in industrial dairy operations. Once their pr oductivity wanes, the cows are often weak as a result of high metabolic output. Typically, these “spent” dairy co ws are culled and processed as ground beef. In their fragile end-of-production state, handling, transport, and slaughter raise additional welfare concerns."
("The Welfare of Cows in the Dairy Industry”, Humane Society of the United States")
"The annual cull rate for cows in the USA in 2013 was around 40% and it has been fairly constant during the last 20 years with a slow rise. This is equivalent to a productive life time of 2.63 years, or 31.6 months. The average dairy cow longevity is therefore approximately 57.1 months or 4.8 years in the U.S. Productive life time has decreased from 35 months for cows born in 1960, to about 27 months for cows born in 2000. The annual cull rate has increased from 17% to 43% in the same period. This shorter lifespan is primarily the result of the dairy producer’s decision making process. Dairy producers cull cows because they are no longer profitable or they are replaced by more profitable cows. Culling decisions are made based on factors belonging to the cow, such as health, milk production, and reproductive status, but also on external factors such as the availability of replacement heifers, parlor capacity or land availability and prices."
(Albert DeVries, “Cow longevity economics – the cost benefit of keeping the cow in the herd”)
Még egy kérdés hozzád.
A mézt miért is vetitek meg? Pedig baromira egészséges.
"Amerikai.... Külföldi oldalról másolt... Nem kell mindent a neten elhinni"
Ha az idézett forrásaimat elveted, ezt valamivel meg is kéne indokolnod. Egyébként ez csupán a saját megerősítési torzításod (a pozíciódat erősítő tényeket elfogadod, míg az azt gyengítőket mind elveted).
"Tehát akkor fogyasztanál tejterméket. Mi van, ha elütsz egy őzet? Meghalt.. Miért ne csinálnál belőle akkor pörköltet? Nem mindegy már? :)"
De, és egy másik kérdés alatt már ezt alaposan kifejtettem:
Ha itt az egyetlen kritériumunk az, hogy morálisan elfogadhatatlan a szükségtelen szenvedés okozása (én csakis emellett érvelek, mivel szerintem ez egy olyan állítás, amit mindannyian elfogadunk), akkor egyértelműen lesznek olyan szélső esetei a húsfogyasztásnak, ami ellen nem lehet kifogásunk. Az egyik ilyen pontosan az általad említett szituáció: Egy elhullott állat elfogyasztása nem tesz kárt a már halott állatban, így ez nem mondható immorálisnak.
Ez mondható el a laborhúsról is: Laborhússal szenvedés okozása nélkül képesek lennénk húshoz jutni, így ennek elfogyasztása teljes mértékben morális lenne. Bár az előbbi szituáció főként csupán elméleti jellegű (széles körben nem alkalmazható), a laborhús a gyakorlatba is átültethető: Egy környezetkímélőbb, gazdaságosabb és etikusabb alternatívája lenne a húsfogyasztásnak, így a kifejlesztése és elterjesztése teljes mértékben támogatandó.
"Annyiféle szituáció van. Ez a vegán mód csak lázadás..."
A veganizmus nem egy dogmatikus pozíció, ami a húsfogyasztást mindenképpen rossznak tekintené. Amit a vegánok állítanak, hogy az állatipar immorális. Nyilván vannak elfogadható extrém esetei a húsfogyasztásnak, azonban ezek legtöbbje (talán a laborhús kivételével) a gyakorlatba nem ültethető át. A vegánok így az állatipar felszámolása mellett érvelnek: Hogy ez egy növényi étrend felvételével vagy például laborhús elterjesztésével történik-e meg, az már egy másik kérdés.
"De majd megszívjátok amikor legyengültök és kórházba kerültök, hogy mivan.. :)))"
Még mindig ezt állítod, miközben fent már többszörösen megcáfoltam az érveidet és nem voltál ezekre hajlandó válaszolni. Kérlek, hogy valami konkrétumot mondj.
"Alultápláltság tünetei: Duzzadt nyelv, végtagok fájdalma! Figyeljetek majd oda :)))"
Ez kifejezetten a B12-hiány tünete. Ezt elkerülendő szükséges B12 kiegészítőt szednie minden vegánnak. Nem értem, hogy mi itt az érved.
"A mézt miért is vetitek meg? Pedig baromira egészséges."
Erre is válaszoltam egy másik kérdés alatt, bemásolom ide:
A méz fogyasztása a vegánok között is egy hevesen vitatott téma.
Egyrészt a rovarszenvedés létezése erősen megkérdőjelezhető. Bár egyes tanulmányok ebbe az irányba mutatnak (Núñez, J. A., Almeida L., Balderrama N. and Giurfa M. (1997). Alarm Pheromone Induces Stress Analgesia via an Opioid System in the Honeybee. Physiology & Behaviour 63 (1), 75-80., Balderrama, N. et al. (biologists) (1987). Behavioral and Pharmacological Analysis of the Stinging Response in Africanized and Italian Bees. Neurobiology and Behavior of Honeybees. R. Menzel & A. Mercer (eds.). New York: Springer-Verlag., Agitated Honeybees Exhibit Pessimistic Cognitive Biases. Bateson, Melissa et al. Current Biology, Volume 21, Issue 12, 1070 - 1073), a tudományos konszenzus jelenleg még mindig az, hogy általánosságban a rovarok nociceptív reflexei nem korrelálhatók negatív viselkedésbeli változással, így nem éreznek fájdalmat.
Ha feltételezzük, hogy a méhek képesek a szenvedésre, akkor elemeznünk kell, hogy mekkora mértékű szenvedést okozunk a jelenlegi ipari méztermeléssel.
Az egyik gyakran feljövő érv, hogy a kolóniai kontrollálásának céljából a királynőt egy-két évente általában megölik (Shimanuki, H. & Sheppard W. (USDA Agricultural Research Service) (1992). Beekeeping. In Y.H. Hui (ed.), Encyclopedia of Food Science and Technology. New York: John Wiley and Sons.). Emellett gyakran profitoptimalizáció céljából a méheket télen elpusztítják, hiszen az összprofit a fennmaradó méz eladásából még új méhkolónia vásárlása esetén is nagyobb, mint ha engednék a méheknek a kitermelt mézük elfogyasztását (Prof. Department of Entomology, Michigan State) (1992). The Hive and the honey bee. J. Graham (ed). Hamilton, IL: Dadant.).
Emellett természetesen egyes vegánok fel szokták hozni, hogy "ellopjuk a nehezen megtermelt mézüket", azonban mivel valószínűleg a méheknek nincs semmifajta koncepciójuk munkáról vagy tulajdonról, így ez az érv értelmetlen (feltételezve, hogy a biológiai szükségüket a mézre megfelelően pótoljuk).
Mivel még ha feltételezzük is a méhszenvedés létezését, bár a nagyipari méztermelés egyértelműen immorális (ahonnan a boltokban kapható méz jelentős része származik), a fent említett praktikák nem inherens részei a méhészetnek és így könnyen elkerülhetőek lehetnének (bár érdemes megemlíteni, hogy a jelenlegi gazdasági rendszerben ennek a fenntarthatósága erősen megkérdőjelezhető). Emellett a megfelelő tartás a méhpopuláció segítéséhez vezethet. Még sok "vegán" is tart méheket pontosan ilyen okból. ( www.elephantjournal.com/2012/01/beekeeping-and-the-ethical-vegan-will-curley/ )
A válasz tehát nem olyan egyszerű, mint ahogy a kérdésed feltételezi: Egyes vegánok elfogadhatatlannak tartják a méhtartást, míg mások látnak etikus alternatívát. Megint mások pedig el sem ismerik, hogy a méhtartás egy morálisan értelmezhető probléma lenne.
#17: "El nem tudom képzelni mivel pótolod amúgy a fehérjét, mert az csak a húsban van ..."
Nem tudom, hogy ezt miből gondolod. Kérlek, hogy mutass forrást.
Szinte minden növényben található fehérje, hüvelyesek, gabona és szójatermékek fogyasztása a teljes esszenciális aminosav-profilt képesek fedezni.
"(...) Plant protein can meet protein requirements when a variety of plant foods is consumed and energy needs are met. Research indicates that an assortment of plant foods eaten over the course of a day can provide all essential amino acids and ensure adequate nitrogen retention and use in healthy adults; thus, complementary proteins do not need to be consumed at the same meal (8). A meta-analysis of nitrogen balance studies found no significant difference in protein needs due to the source of dietary protein (9). Based on the protein digestibility-corrected amino acid score, which is the standard method for determining protein quality, other studies have found that although isolated soy protein can meet protein needs as effectively as animal protein, wheat protein eaten alone, for example, may result in a reduced efficiency of nitrogen utilization (10). Thus, estimates of protein requirements of vegans may vary, depending to some degree on dietary choices. (...)"
(8): Young VR, Pellett PL. Plant proteins in relation to human protein and amino acid nutrition. Am J Clin Nutr. 1994;59(suppl): 1203S-1212S.
(9): Rand WM, Pellett PL, Young VR. Meta-analysis of nitrogen balance studies for es- timating protein requirements in healthy adults. Am J Clin Nutr. 2003;77:109-127.
(10): Young VR, Fajardo L, Murray E, Rand WM, Scrimshaw NS. Protein requirements of man: Comparative nitrogen balance response within the submaintenance-to-maintenance range of intakes of wheat and beef proteins. J Nutr. 1975;105:534-542.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!