Hogyan lehet munka mellett hatékonyan fejleszteni a rövid távú memóriát?
30-as vagyok, egyedülálló, nem nagyon akar összejönni kapcsolat, de olyannal meg nem akarok összejönni, akivel nem működne, nyilván egy jó kapcsolatban megoszlanak a terhek, de egy rossz meg plusz terhet ró az emberre, a szüleim szeretnek rám telepedni, ami eléggé megterhelő és bosszantó, ezért amennyire lehet, kizárom őket a mindennapokból, teljes munkaidőben dolgozom, illetve képezem magam (vagy önként vagy azért, mert a munkáltató kéri/küld).
Mostanában azt vettem észre, hogy a rövid távú memóriám nincs éppen a helyzet magaslatán, elfelejtek dolgokat, utólag, amikor eszembe jut, már késő. Ez kicsit ijesztő így 30-asként, még nem érzem magam öregnek, hogy szenilis legyek.
Szabadidőmben az aktív tevékenységek kapcsolnak ki jól, sport, kirándulás, tehát ha valami teljesen mást csinálok, mint amit egyébként a mindennapokban, ezek pihentetnek, felfrissítenek, jól érzem magam utána, és olyankor jól tudok összpontosítani.
De amint visszakerülök a mókuskerékbe, továbbra is problémát okoz, hogy felejtek, a munkában is. Szeretek itt dolgozni, a pénz is jó, támogatják a fejlődést, jó a közösség, csak valahogy kicsúszott a kezemből az irányítás.
Nem vagyok túlsúlyos, nem dohányzom, nincsenek egészségügyi gondjaim. Van két papagájom, róluk nyilván gondoskodni kell, próbálok rejtvényt fejteni, hátha. De egyelőre tanácstalan vagyok, mert nem nagyon érzek előrelépést, javulást.
Túl nagy a terhelés a munkahelyeden?
Mert az okozhat ilyet.
a meditáció leginkább a figyelem összpontosítást, koncentrációs készséget segíti - ami persze segítheti a feledékenység csökkenését is.
memóriát fejleszteni leginkább nyelv, vers és egyéb tudásanyag, ismeret, vagy készség módszeres tanulásával és szistematikus tanulás-lekérdezés ciklusokkal, memória játékokkal, lehet.
az sem mindegy, milyen memóriát akarsz fejleszteni. a vizuális memória általában erősebb, a szöveges, számszerű pedig kevésbé. emiatt nagyon könnyű szövegeket számokat elfelejteni, képeket pedig megjegyezni. szövegek és számok megjegyzését segíthetik a mnemonikus technikák, amikor különböző képeket társítasz megjegyzendő dolgokhoz. pl. nyelvet úgy tanulsz, hogy a szót, amit meg kell tanulnod elképzeled, hogyan néz ki. ezért operál a legtöbb nyelvtankönyv és szókártya is képi információk szöveg és hanganyaghoz társításával.
ha nem tanulsz, akkor is könnyebb pl. egy találkozó időpontját is úgy megjegyezni, hogy elképzeled, hogy ebéd után mész oda, vagy onnan mész ebédelni, stb.
az is sokat segíthet a dolgok megjegyzésében, ha nem gépelsz, pláne nem copy+pastelsz információkat, hanem kézzel lejegyzeteled papírra, így jobban megmarad az emlékezetedben.
a napi program, találkozók és hasonlók megjegyzésére mondjuk nem is biztos, hogy tényleg szükség van, hiszen azért vannak a naptárak és emlékeztetők, hogy ezeket a felesleges információkat ne kelljen észben tartani.
ilyesmikben sokkal fontosabb a következetes és alapos használat. minden találkozót beírni a naptárba, alaposan ellenőrizni, hogy jól szerepel a naptárban és persze kellő rendszerességgel megnézni a naptárat, hogy ne maradj le róluk.
a teendők észben tartása sem feltétlenül növeli a hatékonyságot, viszont a rendszeres lista készítés, lista aktualizálás sokat segít, hogy ne felejtsd el a dolgokat és ha kellő gyakorisággal használod a tennivaló listáidat, akkor az emlékezetedben is jobban megmaradnak, mert ugye rendszeresen felidézed, amik a listán vannak, így jobban emlékezni fogsz rájuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!