Egyre gyakrabban olvasni,hogy leugrott a szabadság hídról,erzsébet hídról,veszprém viaduktról,vonat elé stb.ennyivel többen lesznek öngyilkosok? Ez a depresszió miatt lenne? Mert akkor a fél ország depressziós minimum
hát züllik az ország lefele stabilan és egyre kevesebben bírják, ennyi
én amit külföldről látok, hogy nagyon nagy mértékben zuhan az ország
nézd meg itt pl, átlag emberek is kukás-csövest játszanak
https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__emberi-tulajdonsagok..
https://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__egyeb-kerdese..
https://www.gyakorikerdesek.hu/etelek-italok__alkoholmentes-..
Az is
A kilátástalanság halálos tud lenni.
Ezt nem onnan lehet megtudni, hogy "gyakrabban lehet olvasni", hanem hivatalos statisztikak vannak az ongyilkossagok szamarol.
Ha nincs egyeb hir, akkor az ilyesmi cimlapra kerul, de azt nem tudjuk, hogy hanyan lettek ongyilkosok mas modszerrel.
Nem minden depressziós lesz öngyilkos, és nem minden öngyilkosság depresszió következménye.
Sokak valóban mentális betegség(ek) hatására dobják el életüket, de az nem minden esetben depresszió. Az emberi elme összetett, ezért talán nem meglepő hogy kóros is sokféleképpen lehet. Egyes betegségek elviselhetetlen lelki kínlódást okozhatnak (olykor ez depresszió, de nem feltétlenül). Lehet valakinek például olyan rögeszmés-kényszeres zavara, extrém fóbiája, tudathasadása, stb. ami nagyban ellehetetleníti számára a mindennapi tevékenységeket és/vagy a koherens gondolatmenet fenntartását. Sok esetben a betegség folyományaként az érintett önellátásra nem (vagy csak részben) képes, ezért másokra rótt teherként tekint magára. Sajnos ez utóbbi (a lelki kínon túl), gyakran motiválhatja az érintettet arra hogy eldobja az életét, mert azt képzeli hogy ez a kimenetel lesz mindenkinek a legjobb.
A mentális betegségek egy része okozhat tévképzeteket is. Ez például olyan helyzetekhez vezethet amiben az adott illető nem létező veszélyek, vagy kórosan felnagyított valós (olykor banális) veszélyek elől menekül a halálba, vagy egy irracionális válaszreakciójának lesz végzetes következménye.
De számos -mentális betegségektől független- oka lehet annak hogy valaki eldobja az életét: A gyógyíthatatlan testi megbetegedések egyes fajtái, bűncselekmény/súlyos gondatlanság okozta bűntudat és/vagy az azért várható büntetés réme... és még lehetne sorolni.
Valahol a kettő között pl. olyan dolgok vannak mint a szerelmi bánat. Ha valaki rövid idővel egy szakítást követően "hirtelen felindulásból" vonat alá veti magát az beszűkült tudatállapot következménye lehet, de ezt szerintem sem a szakemberek sem a közember nem titulálná depressziónak.
A kérdésed kapcsán szerintem még fontos megemlíteni hogy egy öngyilkosság alapesetben nem "hír értékű". Ha a hír és a bulvár közötti skálán kéne ezeket elhelyezni akkor az utóbbihoz vannak közelebb. Ezt nem tiszteletlenségből mondom. Ezek vitathatatlanul tragédiák, de minden nap sok személyes tragédia történik még egy olyan kis országban is mint a miénk.
A kérdésed szerint (ha jól értem) a hallottak/olvasottak alapján az az érzésed támadt hogy az öngyilkosságok száma növekszik az országban. Ebben az esetben viszont a "hallottak/olvasottak" félrevezetőek, mert sok dologtól függnek:
1) Milyen újságokat, oldalakat olvasol, stb.
2) Hol és milyen módszerrel lesznek az emberek öngyilkosok: Ha valaki szándékosan túladagolja magát droggal egy szegény kis faluban ahol a szerhasználat már eleve nagy mértékű, arról jó eséllyel nem fogsz hallani. Ha valaki leugrik egy közismert épületről, vagy netán egy forgalmas vasúti pályaudvar közelében egy szerelvény alá veti magát (órákra megbénítva ezzel a forgalmat) arról biztosan lesz egy tudósítás ami megjelenik egy általad böngészett felületen.
3) Az aktuális közéleti szezon. "Uborkaszezonnak" szokták nevezni azt az időszakot mikor pl. nyáron az országgyűlés nem ülésezik, tanszünet van az iskolákban, a jó idő miatt valamivel kevesebb időt töltenek az emberek a képernyők előtt, ezért a tartalom gyártók minden komolyabb produkciójukat/vetélkedőjüket őszre tartogatják. Röviden: ez az az időszak mikor a hírértékű események száma megcsappan. Ettől függetlenül az újságok és hírportálok címlapját meg kell tölteni. Ha az uborkaszezon alatt követed a híreket, több öngyilkosságról fogsz hallani.
A hivatalos statisztikák azt mutatják hogy az öngyilkosságok száma Magyarországon az 1980-as évek óta folyamatosan csökken. Természetesen ezek a számok sem feltétlenül fedik a teljes valóságot.
Az öngyilkosság társadalmi megítélése is szerepet játszik néha abban hogy az ilyen eseteket hogyan könyvelik el.
Mind olvastunk már gyászjelentéseket ahol csupán "váratlanul, tragikus hirtelenséggel elhunyt" felvezetéssel találkozunk. Ez nagyon sokszor az öngyilkosságot jelenti virágnyelven, kegyeletből. Ez nem feltétlenül jelenti azt hogy a halál valós okát a hatóságok nem rögzítenék, de feltételezhető hogy időnként a hivatalos jelentésekben is "kegyeletet gyakorolnak".
Összefoglalva: Pusztán az öngyilkosságok számából nem lehet megmondani hogy hányan depressziósak, ráadásul a híreket olvasva lehetetlen megmondani hogy mennyi öngyilkosság történik, vagy hogy növekszik-e a tendenciájuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!