Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Vallásosok!Szerintetek hogy...

Vallásosok!Szerintetek hogy hogy küzdjem le (elsősorban megismerés lévén) a vallási OCD-t és az ebből eredeztethető erős generalizált szorongást?

Figyelt kérdés

Lehet nem teljesen jó a kategória, viszont én elsősorban hívőktől és teológiában jártas emberek segítségét szeretném kérni hogy magát az Istenképem és a vallásgyakorlásom normális mederbe tereljem.

Adva vagyon egy szorongó, önbiz hiányos, motiválatlan, lusta és pesszimista ember aki hajlamos a nihilizmusra (ez volnék én) de van egy erőteljes Isten hitem is.

Sokszor volt már olyan hogy szinte mindenben ami az életemet illeti radikális kritériumokat fogalmazok meg, folyamatosan az jár a fejemben Isten mit gondolhat,de többnyire egy negatív büntető Istenkép alakult bennem ki, 0-24-ben folyamatosan minden rezdülésem figyeli, és minden hibámkor haragosan a pokol felé tekint hogy oda tartok.Ez volt hogy azt eredményezte hogy napokig nem tudtam aludni, volt hogy enni sem, és volt hogy állandó magas pulzusom és vérnyomásom volt, egészen odáig elmenően hogy Isten azzal tesz próbára hogy a sátánt nagyon közel engedi hozzám hogy minél inkább próbára tegyen.

Jómagam pedig ezt elfogadom, és bűnösként sokszor még keveslem is azt a szenvedést amit ennek nyomán átélek, sőt egyfajta lelki önagresszió gyanánt fokozom ezt.Magyarán szugerálom magamban hogy "ez az, borulj is le a földre, és nyomorodj is meg a szorongásba te jóvátehetetlenül bűnös féreg"...

Aztán van hogy ez enyhül, de sokszor ez az egész bekattanás közeli intenzitású önmonitorozást is okoz,az említett fizikai tünetekkel ugye.

Hogy alakítsam magamban át az életemhez és az Istenhez való hozzáállásomat?

Pszichológus ezzel kb semmit nem tudott kezdeni,csak azt hogy éljek a profanitásnak és felejtsem ezt el,mert nem fontos (le akart beszélni), a pszichiáter meg teletömött gyógyszerre amitől csak rosszabbul lettem, amire leállította, illetőleg be akart fektetni, aminek sok értelmét nem látom, tekintettel arra mi folyik ott...

Mit tegyek?



júl. 28. 01:23
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
(28 eves ferfi vagyok)
júl. 28. 01:24
 2/14 A kérdező kommentje:
(Valahogy azt erényként és alázatként könyvelem el, hogy szorongok és rettegek Isten haragjától, mert ez azt jelenti hogy komolyan veszem őt, és kisebb a hibázási lehetőség)
júl. 28. 01:33
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Megértelek!


Én egy ilyen akkut állapotomban majdnem kinyírtam magam. Csak annak köszönhetem,hogy még élek,hogy kórusomban vasárnaponként 6 órás próbáinkon kikapcsoltam és az elég volt lelkem-szellemiségem- fellélegzéséhez. Másrész önmarcangolásom spirálja közben felismertem tehetetlenségem és azt,hogy egyedül befejezem kegyetlen tervem,de pszichológiai tanulmányaim alapján felismertem depressziómat. Segítségért kiáltottam,egy segélyvonalon.


Néhány ötlet a kilábaláshoz:


1. Legyen pszichoaktiv gyógyszered elérhető közelben.(Akárcsak egy természetes növényi kivonat,mint pl.a Valeriana.)


2.Ha az sem segít,ne félj szanatóriumi segítséget kérni. Nem ördögtől való dolog!


3.Keress valami "jobbagyfeles" hobbit,mint pl.zene,festészet,fantáziálás,tánc,stb.Ez leállítja az önkínzó agyalást.


4.Csinálj valami tervet minden reggel,amit képes leszel teljesíteni.


5.Mániásan keresd mikért lehetsz hálas aznap és azt fejezd ki boldognak,boldogtalannak.(Egy idő után felismered,milyen megajándékozott vagy.)


6.Keress náladnál szerencsétlenebbnek tűnő embereket és hallgasd meg.(Rájöhetsz mennyivel szerencsésebb vagy náluk.Ők pedig egy jó embernek fognak tartani. Akár még igazuk is lehet!Tanulj meg megHALLGATNI!)


Mondjam még?

júl. 28. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

szia, nekem volt OCD-m, nem ilyen gondolatokkal, de tudom, hogy ez egy klasszikus szorongasfajta OCD-nel

ezt diagnosztizalta OCD-nek nalad valaki?

ha az, akkor ugyanugy kell segiteni rajta, mint altalaban az OCD-n, nekem pszichoterapiatol mult el

tehat nem sima pszichologushoz kellene menned es nem sima pszichiaterhez, hanem olyan pszichoterapeutahoz, akinek van tapasztalata es sikere OCD kezeleseben


nem tudom, segit-e, ha azt mondom, hogy nem igy vannak ezek a dolgok?, tehat nem figyel Isten haragosan es nem nez a pokol fele? en is hivo vagyok, ez egy szorongasos "betegseg", csak a szorongasod mondatja veled

ha tudsz angolul, akkor "scrupulosity OCD" vagy "religious OCD" neven talalsz rola bovebbet

pl. itt

[link]

ha angolul nem jo, akkor forditoprogramba tedd at, pl: deepl.com

remelem, sikerul kilabalni belole

júl. 28. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim válasza:
100%

Néhány cikk a szorongással kapcsolatban, talán ez is segíthet:

[link]


[link]


[link]

júl. 28. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
45%

Az a gyanúm, hogy nincs párkapcsolatod. Valamint kevés sikerélmény ér. E kettő nélkül sosem leszel boldog.

A jó hír, hogy a hited segíthet ezeket megszerezni. A Biblia helyes önismeretre és Istenismeretre tanít. A helyes önismeret megmutatja Neked, hogy mik az erősségeid és gyengeséid, ami elengedhetetlen a boldog párkapcsolathoz és a szakmai sikerekhez is. Magyarul: megtaláld a helyed az életben.


"Keressétek először Isten országát és az Ő igazságát, és ráadásul minden megadatik nektek"

júl. 28. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Igen nincs párkapcsolatom/házasságom, és nagyon barátaim sincsenek, bár erőteljes érzelmi kapcsolatban vagyok a közeli hozzátartozóimmal, bizonyos értelemben érzelmileg függök is tőlük, ha anyagilag már nem is, és az is igaz hogy kevés sikerélmény ér, amire ugyan vágyok de némileg az OCD-hez kapcsolódik ami a szerénységet és a dicsvágyat vagy a kiemelkedés vágyát mintegy elnyomja.


És valóban diagnosztizált az OCD, a generalizált szorongás és a depresszió.


Az mindenesetre megnyugtat hogy másnak is van/volt ilyen (nem azért mert jobb többen szenvedni, hanem mert átérzitek és tapasztalatból segítetek), köszi a cikkeket és a nyugtatásokat, azt hiszem ez is segített, de nyilván gyökeresen kell ezt kiirtani magamból.

Mindenesetre az is megnyugtató hogy nálam sokkal jelentősebb kvalitású Isten keresők is küzdöttek ezzel, mint pl Luther, bár az már kevésbé az, hogy elméletileg ő megküzdeni nem tudott vele, (mert ugye akkor nem pszichés bajként tartották számon).


Nekem is elég sok idő volt mire rájöttem hogy ez nem a sátán, hanem kicsit be vagyok kattanva, amúgy vallástól függetlenül is hajlamos vagyok ezekre a kényszeres dolgokra, csak mivel a vallás igen jelentős része az életemnek, nyilván ebben manifesztálódott a leglátványosabban.

Egészen tényleg olyan szinten hogy elképzelem (akaratlanul) hogy úgy kell elaludjak hogy éjszaka megáll a szívem és a pokolban kelek fel, vagy ha kattan egyet a szekrény akkor már itt van stb...

És közben imádkozok hogy ne így legyen, de belül meg ugye tudom hogy megérdemlem, és minden egyes kimenekülés sokszor jobban belelők, és minden egyes intellektuális magyarázat mélyebbre szövi a lelkemben a diszharmóniát...

júl. 28. 10:57
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
EFEZUS 6,10-17
júl. 28. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
53%

"Az a gyanúm, hogy nincs párkapcsolatod. Valamint kevés sikerélmény ér. E kettő nélkül sosem leszel boldog."


OCD-sként én is így látom.


Nálam tisztasági kénszer van!

júl. 28. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
83%
Gondolj bele, az OCD és a vallás is egyfajta szertartásosság-rituálé mentén zajlik, szóval az ilyen embereket jobban fenyegeti.
júl. 28. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!