Milyen mentális betegség lehet ez?
"Vannak egyébként fájdalmaid vagy tapasztalsz szorongást?"
Nem mondanám, bár tény, hogy emberek között nem nagyon szeretek lenni. Azt sem mondanám, hogy feszült lennék, vagy teljesen nyugodt vagyok, vagy valami apróságon felkapom a vizet, nincs köztes állapot.
16, 18: Azért nem egészen. Egyelőre nem tudjuk pusztán a gének alapján megjósolni, hogy valakinél kialakul személyiségzavar vagy sem. A fokozott kockázatot tudjuk megállapítani, de azok az emberek akik egyébként hordozzák azokat a géneket amelyek hajlamosítanak például a pszichopátiára sem lesznek feltétlen pszichopaták, sőt többségük nem lesz. Még ikerpároknál is 50% körüli vagy kevesebb a közös előfordulás aránya. Míg vannak emberek akiknél jelen tudásunk szerint nem áll fenn különösebb genetikai kockázat de mégis kialakul náluk a személyiségzavar. Ennek egyszerűen az az oka, hogy ezek a gének nem konkrétan a pszichopátiáért felelnek, hanem az agyi, idegrendszeri fejlődést, működést befolyásolják közvetlenül vagy közvetetten. De erre hatással van a környezet is, az ingerek amik érnek minket, különösen amikor valaki egy egészségtelen, bántalmazó környezetben nő fel, ahol súlyosan traumatizálódik az bizonyítottan képes megváltoztatni egyes agyi területek működését, a konnektivitást tehát ez ugyanúgy egy faktor az abnormális működés előidézésében mint a gének. Ezért nem kell feltétlenül genetikai oka legyen, és ahol van ott is általában kell egy trigger és az esetek nagy részében ez bizonyítottan meg is volt, de egyébként lehetséges bizonyos esetekben többé-kevésbé ideális környezeti feltételek mellett is. Itt azért elég valószínű a genetikai hajlam.
Ha megkérdezhetem, amúgy anyai vagy apai nagyapa?
"Ha megkérdezhetem, amúgy anyai vagy apai nagyapa?"
Apai nagyapa.
25: Miért te milyen forrásból idézel? :D
A különböző mérhető személyiségjegyek egy spektrumon helyezkednek el és önmagukban nem feltétlen patológiásak. Bizonyos mértékű hideg, számító racionalitás tulajdonképpen még előnyös is lehet, egyes ehhez kapcsolódó gének nem feltétlen vezetnek ahhoz hogy valami kész pszichopata legyen. Különböző pszichopátiához (is) kapcsolódó jegyekhez mint az impulzivitás vagy az empátia hiánya alapvetően az agyműködés más jellegű, különböző eltérései társíthatók. A pszichopátiának nevezett fenotípus egy komplex személyiségzavar, aminek van több típusa is, és míg nagyon hasonló a végeredmény amit kapunk ezt az eredményt többféle módon is elérhetjük. Pont a koponyasérülésekhez kapcsolódó szerzett, antiszociális személyiségzavarra jellemző jegyek bizonyítják, hogy nem feltétlen kellenek gének sem hanem a hangsúly a megváltozott, abnormális agyműködésen van. Éppen ezért amit az egyik válaszoló írt a szociopátiáról az sokkal inkább összhangban van azzal amit különböző tudományos kutatások feltételeznek. Hogy gének és a környezet összjátéka, de vannak esetek ahol egyébként látszólag nem tudunk olyan környezeti hatásról ami ezt befolyásolta volna, hanem inkább genetikailag determináltnak tűnik de megkülönböztethető ettől a másodlagos pszichopátia vagy a szociopátia ahol inkább úgy tűnik a környezeti hatásoknak tudható be az abnormális működés. És persze van ahol ezeknek az egymást erősítő hatásáról beszélhetünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!