Mit jelent az, hogy a COVID vagy az influenza mindig velünk lesz?
A fekete himlőt (a rá kifejlesztett oltással) teljes mértékben sikerült eltüntetni a Földről. Ennek az a kedvező következménye, hogy mivel most igaz, hogy az egész bolygón egyetlen ember sem fekete himlős, emberi szervezeten kívül pedig nem tud hosszan megélni, ezért már nem kell ellene immunizálni senkit, hiszen nincs senki, akitől elkaphatnánk. Laboratóriumokban, bezárva egyébként még megvan a kórokozó.
Az influenza és a covid esetében nem ez a helyzet. Azoknak rengeteg változata van, gyorsan mutálódnak, az oltások ellenük nem tökéletesek (ráadásul van átjárhatóság az állatvilágból is). Ennélfogva mindig lesznek influenzás emberek és mindig lesznek covidos emberek is, akik továbbadják a fertőzést másoknak. Ezt értjük az alatt, hogy mindig velünk lesznek.
Nyilván a "mindig" úgy értendő, hogy a jelenleg belátható technológiákkal, az emberi társadalmak jelenleg belátható összetétele mellett. Tehát például ha a Föld megsemmisülése előtt százezer emberrel egy űrhajó elindul egy másik élhető bolygóra, és ezt a százezret egy majdani szuperteszttel tökéletesen letesztelik, és ők nem influenzások, sem covidosok, akkor az Újföldön már nem lesz velük. És más sci-fi-szerű történelemfolytatásban sem "mindig" a "mindig".
[ma 14:52]: Ennél összetettebb a probléma, ugyanis már most mindkettőnek rengeteg változata van, egyetlen konkrét védőoltásnak nincs esélye. A másik akadály, hogy a felvetés logisztikailag is kivitelezhetetlen, a világ fejletlen részében sokkal nehezebb megszervezni egy oltást annál, mintsem hogy néhány hét alatt végrehajtható legyen. A világ fejlett országaiban pedig az áltudományos és/vagy összeesküvéselmélet-hívő oltásellenesség miatt, bár az infrastruktúra rendelkezésre áll, szintén nem lehetne néhány hét alatt végigoltani a lakosságot. (Ez utóbbi két dolog idézte elő a covidnál azt a groteszk helyzetet, hogy míg egyes szegény országokban nincs elég oltóanyag, személyzet, aki beadja, stb., addig gazdag országokban ezek rendelkezésre állnak, de a lakosság egy bizonyos hányada egyszerűen nem hajlandó beszállni.)
De pusztán elméleti szinten a válasz igenlő: ha most hirtelen lenne egy oltásunk, ami az influenza minden jelenleg ismert változata ellen 100%-os hatékonyságú, és ezt néhány hét alatt minden ember megkapná, akkor egy darabig védett lenne az emberiség az influenzától (covid dettó). Azért csak egy darabig, mert sajnos ezek állatokban is elvannak, ott is fertőznek, mutálódnak, és csak idő kérdése, hogy egy madár- vagy emlősfajban mikor alakulna ki egy embert is fertőzni képes változat.
A fekete himlő helyzete nagyon speciális volt. Kb. 30 évig tartott a nemzetközi oltáskampány (kb. 1950-1980), és hogy sikerült, abban szerepe volt, hogy a vírus nagyon kevéssé változékony, csak embert képes megfertőzni, csak emberben tud szaporodni, és hogy nem okozott lappangó vagy tartósan fennálló tüneteket. A világ ma sokkal fejlettebb, de sokkal többen is lakják, nem hiszem, hogy ma lényegesen gyorsabbak tudnánk lenni a 30 évnél.
Sajnos hiába érné meg, a covidra vagy az influenzára ez lehetetlen.
#5
Mondjuk érthető, amit írsz.
Ha velünk marad a COVID és ugyanezzel a súlyossággal, ugyanilyen szövődményekkel, a szövődmények ilyen arányú előfordulásával, akkor nem is tudom, mi lesz velünk.
Annyit jelent, hogy szezonálisan, minden évben ősztől-tavaszig ugyanaz lesz mint most. Hogy milyen mértékű lezárasokkal, korlátozásokkal, az a kormány mindenkori kênye- kedvén múlik, mennyire akarják újra és újra tönkretenni az embereket, vállalkozásokat, önkormányzatokat.
Mivel VÉDŐoltást nem tudnak csinálni, így újra és újra el lehet kapni, oltástól függetlenül, nagyon gyorsan mutálódik ( hisz most is azzal szúrogatnak amit az eredeti Vuhani covid ellen csináltak), max egy picit kevesebben kerülnek kórházba.
Remélem, lesz hatásos védőoltás ellene.
Személy szerint krónikus beteg vagyok, gyenge a szervezetem, szteroidos kezelést igénylő betegségem is van.
A szeretteim mind komolyabban beteg emberek.
Olyan emberekre veszélyes ez, akik egyébként még évtizedekig élhetnének
Szomorú elképzelni, hogy mindig velünk legyen egy ilyen fenyegetés.
[tegnap 22:29]: "Régen komoly betegségek ellen kellett oltás (...)"
- Egyrészt nem igaz, a kanyaró halálozási aránya alacsonyabb, a rubeola gyakorlatilag csak terhes nőkre jelent veszélyt (náluk is inkább csak a magzatra, nem rájuk), a mumpsz halálozási aránya is alacsonyabb, és ezekre már jó ideje van védőoltás. Másrészt még ha igaz is lenne, akkor is a technológiai fejlődés természetes velejárója, hogy ami régen csak a szükségesebb esetekben került terítékre, ma kényelmi dolog: gondolom, van mobiltelefonod, ötven éve telefon csak a komoly dolgokhoz kellett, egy faluban a postán volt meg a körzeti orvosnál, és - a te kifejezéseddel élve - csak komoly dolgokra használták, nem arra, hogy "most indulok haza, mi kell a boltból?"
"(...) ez nem az."
- De, az, ugyanis:
"2 év alatt 120 millió ember hal meg a világon.Eddig 5,2 millió ember halt meg Kovidban,tehát az össz halálozásoknak csupán a 4,5 százaléka köthető hozzá."
- Az *összes* rákos betegséghez *együttvéve* köthető kb. 20 millió halott ugyanennyi idő alatt. A covid negyed olyan komoly, mint az *összes* rák *együttvéve*. Ha csak egyedül veszed a tüdő-, vastag- vagy végbél-, máj-, gyomor-, mellrákot (ezek most a leghalálosabbak), a covid mindegyiket üti. A 4,5%-os részvétel az összes halálozásban veszettül magas. Nem foglalkozni vele durvább lenne, mint a tüdőrákkal nem foglalkozni.
"(...) tehát 3 százalék a halálozási arány,csupán retkes 3 százalék,"
- Egy betegségnek a veszélyességét nem magában a halálozási aránya határozza meg, hanem az is, hogy a betegség mennyire könnyen terjed. És egy olyan betegség esetében, ami annyira könnyen terjed, mint a covid, a 3% mocskosul magas. Bármilyen furcsa is, a covid komolyabb dolog, mint az ebola. Hiába van az ebolának fajtától függően 40-90%-os halálozása, nem nyomul át a világon, még a fejlett világhoz képest elég felkészületlen afrikai országok is tudják lokalizálni, ha valahol felüti a fejét. A veszettség halálozási aránya meg 100%, kb. névre pontosan tudják azt a mondjuk tucatnyi embert, aki túlélte, és tízezrek halnak bele minden évben. De Indiát és néhány afrikai országot leszámítva nyomorultul veszélytelen, Európában kb. képtelenség elkapni. Igen, elnézést, ehhez kell egy kis matek, de a lényeg az, hogy egy betegségbe való belehalásnak a valószínűsége két dolog szorzata: (1) mennyire valószínű, hogy elkapod a fertőzést és (2) mennyire valószínű, hogy ha elkaptad a fertőzést, akkor belehalsz. A covidnál a 3%-os halálozási arány önmagában még nem lenne bántóan magas, de nagyon könnyű elkapni, már az alapváltozat alap reprodukciós rátája 3 körül volt, a deltáé majdnem 10. Ezek brutálisan magas számok, a vírus ott terjed, ahol nem szégyell.
És ugye nemcsak halálozás van. Magyarországon a harmadik hullám csúcsán több, mint tízezren voltak kórházban coviddal. Az intenzív osztályokon több covid-beteg feküdt, mint ahány embernek biztonsággal intenzíves ellátást lehet adni. Kórházi kapacitást kellett átirányítani, a halasztható ellátások hosszabb-rövidebb időre leálltak (a daganatos szűrővizsgálatok halasztása majd visszaüt, ahogyan minden más is, más talán kevésbé látványosan). Hasonló van a negyedik hullámban is (és a másodikban is hasonló volt).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!