Szerinted a dohányzás drog?
cli_hlt-nek!
Az olyan "kutatási eredmények", amelyeket valamilyen gyógyszergyártó cég finanszíroz, számomra teljesen érdektelen.
Gondolj csak bele(józan paraszti ésszel), hogy hány gyógyszergyártó cég lázadna fel, az olyan hír ellen, amely azt állítaná, hogy a NIKOTINNAK, SEMMI KÖZE A FÜGGŐSÉGHEZ?
"Eysenck, H.J.: A dohányzás okai: szükséglet vagy addikció? (Fejezet a "Smoking Personality and Stress" című könyvből. Fordította: Szendi Gábor)
Az ortodox nézetek egy fontos része az az állítás, hogy a dohányzás addikció (fizikai függés), s így a nikotin a heroin, LSD, stb. sorába tartozik.{...}
{...}Vajon a nikotin tényleg egy addikciót okozó szer, vagy egyszerűen bizonyos szükségleteket elégít ki, mint az étel, vagy az ital?{...}
{...}Az egészségügyi kormányzat állásfoglalásának másik fontos pontja az, hogy a drog (vagyis a nikotin) fogyasztása ön-megerősítő hatású, vagyis aki él vele, hajlamos lesz egyre inkább tovább fogyasztani. Azonban majomkísérletekben a majmok hajlandóak injekciót kapni a kábítószerhez jutásért, míg ugyanezt nem teszik meg nikotinért.
Az állásfoglalás azt is állítja, hogy a nikotin addiktív jellegét bizonyítja az is, hogy megszerzése és használata belső kényszerből fakad.
Warburton (és Eysenck) szerint azonban számos példa felhozható arra, hogy dohányzó emberek ilyen-olyan okokból bizonyos helyeken, vagy időkben átmenetileg fel tudják függeszteni dohányzásukat.
Végül a megvonási tünetek nem tipikusak és egységesek, mint pl. a kábítószereknél.{...}
Korábban, 1973-ban már bemutattam ezzel kapcsolatos felfogásomat, miszerint a különféle emberek különféle okokból dohányoznak. Ez nem addikció, hanem különféle emberek különféle szükségleteiket dohányzással elégítik ki. Ezek a szükségletek személyiségfüggők.{...}
Frith 1971-ben végzett vizsgálata szintén érdekes adalék ehhez. Frith azt vizsgálta, milyen helyzetekben dohányoznak az emberek. Két típusú helyzetet talált, az egyikben az emberek azért dohányoztak, hogy emeljék izgalmi szintjüket (az unalom ellen), míg a másik helyzettípusban a feszültség csökkentés volt a cél.{...}
A "negatív-emóciós" dohányzás esetén a személy a kellemetlen érzéseit, haragját, félelmét, szégyenét próbálja meg dohányzással legyőzni. A "pozitív-emóciós" dohányos általában akkor gyújt rá, amikor jól érzi magát, és ez a típus sokszor egyáltalán nem gyújt rá, ha negatív emocionális állapotban van. Az addiktív típusú dohányos negatív és pozitív emóciós helyzetekben egyaránt dohányzik. A szokás-dohányosoknál pedig eredetileg kapcsolat volt az érzelmi állapot és a rágyújtás között, de az idők során ez a kapcsolat megszűnt, és a dohányzás megmaradt, mint szokás.
Sorolhatnánk még, hogy a dohányzás sokaknál a figyelem fokozását, az álmosság csökkentését célozza, de nem cél itt egy teljes lista összeállítása. A lényeg, hogy a dohányzás különféle - személyiségtől függő- szükségleteket elégít ki.!!!
Hangsúlyoznom kell azonban, hogy ez az elemzés a dohányzási szokás fennmaradásának okait elemzi; ez szükségletek meglétével függ össze, amely viszont genetikailag is meghatározott. A dohányzásra való rászokás sokkal inkább a kortársak nyomására alakul ki, és nem annak a szükségletnek a kielégítésére, amely aztán később viszont hozzájárul a dohányzás fentmaradásához.
A dohányzási szokás megszüntetése:
Ismert, hogy a leszoktatási terápiák addig hatásosak, amíg tartanak, utána sokan visszaszoknak ismét a dohányzásra. Ez azért van így, mert azok a bizonyos egyéni szükségletek továbbra is fentmaradnak, mert az ilyen terápiákat "univerzálisra" tervezik, nem célozzák meg az egyéni mozgatórugókat.{..}
{...}Mindez azt igazolja, hogy a szükséglet más módon való kielégítése vezetett el a valódi leszokáshoz.
Nem alátámasztott tehát a dohányzásra használni az addikciót a fizikai függés értelmében. Lehetséges persze pszichológiai függésként is meghatározni a dohány-függést, mint azt Gossop teszi. Ez esetben a dohányzás olyan jutalmazó és megerősítő szerepet tölt be, amely kondicionált (szokásszerű) viselkedéssé válik, és erős szorongást eredményez a dohányzástól való megvonás esetén. Ebben az értelemben addikció, mert csökkent kontrolt jelent a dohányzási viselkedéssel szemben, és a szokás fentmarad annak ellenére, hogy tudott vagy feltételezett a káros hatása."
Kérdező, létezik az ellenlobbi is.
Valóban sok cikket találtam, ami azt mondja, hogy a nikotin magában nem (annyira) addiktív, illetve nem (olyan) káros.
Az egyik cikk egy e-cigarettákat forgalmazó cég weblapján volt. ;)
Ráadásul ha "Big Pharma" szerint a nikotin nem addiktív, akkor kiderítenék, hogy mi AZ, és AZT tennék a rágóikba, nem a nikotint.
Ha zéró információm lenne a témáról, de elém állna egy e-cigi gyártó, és azt állítaná, hogy a nikotin tök rendben van, illetve egy gyógyszergyár, és azt állítaná, hogy káros és addiktív, akkor (ha nem lenne lehetőségem több információt szerezni), a gyógyszergyártónak hinnék, mert ott van a legkisebb érdekütközés.
Az valószínűleg igaz, hogy NEM CSAK a nikotin okozza a cigifüggőséget. A cigifüst MAO gátló hatása már ismert egy ideje, ez valószínűleg hozzájárul némileg ahhoz, hogy nehéz a cigarettát letenni.
De.
A nikotinról egészen új eredmények is szólnak, és igen, addiktív. Guglizd meg azt, hogy "ΔFosB", illetve [link]
kár ezen vitatkozni a drog szó jelentése:
A drog természetes (főként növényi,
ritkán állati) eredetű gyógyszeranyagot
jelent.
a nikotin is ilyen, tehát drog és pont.
az meg aki azt állítja, hogy egy dohányos bármeddig kibírja rágyújtás nélkül... hát kacag a vakbelem... biztosan azért szívom 26 éve napi másfèl dobozzal, mert bármeddig kibírom nélküle...
cli_hlt
azért az ecigiben tényleg "csak" nikotin van ami káros, így önmagában a másik közel 300 toxikus anyag hoz képest amibõl 150 karcinogén, tényleg kijelenthetõ, hogy a nikotin magában nem "olyan" káros mintha dohányfüstbõl szívnád.
+ a nikotin eddigi kutatások alapján nem karcinogén... ami egy jó pont amellett, hogy persze az egyik leghalálosabb méreg :D
Szerintem, itt a végére már, nagyon nagy lett a kutyulás.
Az eredeti kérdés így hangzott:" Szerinted a dohányzás drog?
Ha nem, miért nem?"
1) A dohányzás egy viselkedés, így hát semmilyen tekintettben sem lehet drognak nevezni.
Ha a kérdés arra vonatkozott, hogy maga a dohányzás, mint viselkedés, a drogokhoz(mai értelembe vett droghoz) hasonlóan, módosítja-e tudatot, akkor IGEN! A dohányzás tudatmódosító. Tehát, függőséget okoz!
2) Ha a kérdés arra vonatkozott, hogy az a dohány, amit a dohányzó elfüstöl, drog-e, akkor a válaszom NEM! Mert a cigarettába nincs semmilyen olyan kémiai anyag(sem a nikotin, sem a többi 3999 összetevője) ami befolyásolná a tudatot, akár negatív, akár pozitív értelemben. Ezért, nem is okozhat függőséget!
Abban igazad van, hogy a dohányzás nem drog.
De a dohány minden értelemben az, hiába tagadod. Amikor először rágyújtottam megszédültem, úgy éreztem mintha beálltam volna. Ha valaki sokat dohányzik, természetesen nő a toleranciája, így szinte nem is érzi meg a hatást, vagy már annyira rá van szokva, hogy eredendőnek veszi.
Nagyon kérlek ne állíts hülyeségeket, nem véletlenül dohányzik annyi ember a földön, ha semmilyen hatása nem lenne, akkor nem tennék ezt. Tölthetnének gyógynövényeket is a cigarettába, de nem teszik, mert rá vannak szokva a dohányra.
Magadnak nyugodtan mondogasd csak, hogy a dohány nem befolyásol téged, nincs rád hatással, ez tipikus jele, hogy függő vagy.
Megszédültél? Ki az, aki nem. Hisz füstöt szívtál be, akkor miért furcsa, ha megszédülsz? Az, hogy mellette jóérzés töltött el, az nem a cigarettában található ilyen-olyan kémiai anyag érdeme, hanem ez már pszichológia!!!
Amit egész gyerekkorodban vártál, végre megteheted. Végre azt teheted amit akarsz, dohányozhatsz, pont úgy mint a felnőttek. (Kaptál egy illúziót. Az irányítás illúzióját.) És itt jön képbe az önmegerősítés(a dopamin)! Egyébként a dopaminnak több szerepe is van, és nemcsak az öröm érzésért felel. Nagyon fontos szerepe van még a motivációban, de az emlékezésért és a felejtésért is ő felel. Az agyunk, úgy van kitalálva, hogy mindig keresse a jót és kerülje a rosszat. Tehát, ha a dohányzással kapcsolatban az lesz az élményed, hogy dohányozni jó, nem pedig az, hogy dohányozni rossz, akkor az agyad erre fog emlékezni, és később is fogja ezt keresni. (Motivált leszel, hogy újra dohányozz.)
Csakhogy, a dohányzás tapasztalata, nem a saját testi élmények alapján alakul ki, hanem az alapján, amit mások viselkedéséből leszűr. És itt jön képbe a tükörneuronok szerepe. Ugyanis a tükörneuronok felelnek az együttérzésért és az empátiáért. Az idegsejt mintegy ”tükrözi” a másik egyed tevékenységét, mintha azt, maga a megfigyelő végezné. A megfigyelő(jelen esetben a még nem dohányzó) a megfigyeléssel, az agyában megpróbálja leutánozni és átélni, hogy a másik személy(jelenesetben a dohányzó) mit is érezhet a cselekvés közben(cigarettázás közben).
Ez egy idézet a dohányzás.hu oldalról:
"Miért dohányoznak az emberek?
A kérdésre nem könnyű válaszolni. Nem könnyű azért, mert még napjainkban, a tudomány mai fejlettségi szintjén sem tisztázott teljes mértékben, hogy ki, miért, mikor, hogyan, milyen indíttatásból, milyen pszichés és szociális viszonyok hatására, milyen körülmények következményeként nyúl végül is az első cigarettához."
A cigit 4000 darabra szedték, hogy hátha megtalálják, hogy miért is dohányoznak az emberek? De a választ akkor se találják.(de az is lehet, hogy nagyon is tudják) Erre kitalálnak egy bűnbakot, akit úgy hívnak, hogy Nikotin. De sajnos hiába pumpálták a szegény majomba, az sehogy se akarta megszeretni. És hiába kísérleteztek patkányokkal is, a nikotin a patkányokat is hidegen hagyta.
Viszont, nagyon jó "leszoktató" üzletnek bizonyultak a különféle nikotin tartalmú termékek. De mára már az is kiderült, hogy ezek a szerek, csak azoknál a dohányzóknál "hat", akik hittek is benne.
És itt jön képbe a "A hit biológiája", amit Bruce Lipton sejtbiológus, nagyon szépen elmagyaráz, a több mint 20 éves kutatási eredményeivel alátámasztva... A hit biológiája, nem más, mint a PLACEBO hatás.
Na de summa summarum, az egész dohányzásnak az a lényege, hogy minden dohányzó, jól át lett basz*a. De a legrosszabb az egészbe, hogy minden dohányos saját magát bass*a át, azáltal, hogy megfigyeli és leutánozza a másik átvert szerencsétlen bagóst. Mert az igazság az, hogy a cigarettában, az égvilágon SEMMI JÓ NINCS!!!
...És akkor miért olyan nehéz(vagy esetleg könnyű)megszabadulni tőle? Ez egy másik fejezet.
Elfelejtettem megemlíteni a nikotinról egy fontos dolgot. Azt, hogy milyen (mellék)szerepe van a dohányzásban, ami viszont, egyáltalán nem mellékes.
A nikotinnak van egy igen erős, csípős "íze". Amit viszont tudunk, hogy a csípős az nem egy íz, hanem egy ÉRZÉS...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!