Testvéreim el akarják adni közös házunkat, én nem akarom, ti mit tennétek a helyemben?
Na, megpróbálom röviden leírni a helyzetet. Szüleim meghaltak, a 4 testvér örökölte a házat.
Sajnos, fiútestvérem nyáron meghalt, és most két testvérem el akarja adni a házat, amiben válásom óta öcsémmel és fiammal élek.
Azzal az indokkal, hogy nem fogom tudni tovább fizetni a rezsit. Pedig pontosan most jutottunk el odáig, hogy fiam is dolgozik már, így valamennyit tud adni a háztartásba.
Eddig, amíg minimálbéren tartottam el fiamat és gyakorlatilag öcsémet is, senki nem foglalkozott azzal, miből fizetem a rezsit.
Most egyszerre megérezték a pénz szagát, és el akarják adni.
Nővérem családjában van egy vállalkozó, aki áron alul megvenné a házat, kb. annyit adna nekem, és másik testvéremnek, amennyiből egy lepukkant házat tudnánk venni.
Természetesen külön-külön, mert egyikünk sem akar a másikkal közös házban lakni.
A házat felújítaná, a haszon pedig az övé, és másik testvéremé lenne.
Ez már ki van előre tervezve, engem csak a végeredményről értesítettek.
Amikor a hagyatéki tárgyalás volt, nővérem önként és dalolva lemondott a részéről.
Így kettőnknek kell húgommal kifizetni a nem kevés illetéket.
Most így, hogy leírom, kezdem átlátni a dolgokat.
Annyi pénzt kapnék esetleg, amennyiből egy egyszobás házat tudnék venni valami panellakásban, fiamat már nem is számítják bele.
Amikor megkérdezte, vele mi lesz, az volt a válasz, kössön életbiztosítást.
Na most, én ebbe csak akkor megyek bele, ha annyi pénzt kapok, amennyiből legalább másfél szobás lakást tudok venni.
Tudom, most nagyon lent vannak az árak.
Nekünk nem sürgős kiköltözni, a többieknek meg egyelőre van lakásuk.
Én addig nem írok alá semmit, amíg nem lesz biztosítva, hogy azon a pénzen, amit kapok, meg is tudom venni a lakásomat.
Tudom, hogy annyi pénzt nem akarnak adni, kevesebbet pedig nem fogadok el.
Ti mit tennétek a helyemben?
Arra is gondolnom kell, hogy fiam nem lesz mindig mellettem.
Már most is a maga útját járja, ami természetes is.
fordulj egy ingatlan jogászhoz.
pl. egy ingyenes, online: [link]
az többet tud segíteni mint az oldal felhasználói (kétlem, hogy gyakorló szakemberek, jogászok ezen az oldalakon válaszolgatnának.
Mivel elővásárlási jogod van, vedd meg te.
Ha nem tudod, akkor meg mondd, hogy te nem akarod eladni a részedet, és kész. Akkor csak a saját részüket adhatják el, de mivel te élsz a házban, te vagy birtokban, így aligha fognak rá vevőt találni. Max. bírósághoz fordulnak a közös tulajdon megszüntetéséért.
A fiadat amúgy nem is kell figyelembe venni, csak a tulajdonostársakat, viszont a meghalt testvérednek is lehet örököse, ő szintén tulajdonos akkor...
Kicsit minden tiszta.
Az öcséd volt az, aki meghalt?
A nővéred lemondott az örökségről? A szüleid vagy az öcséd utáni részről? Ha semmi tulajdonrésze nincs, akkor csak a húgoddal kell megegyezned, hogy eladjátok-e a házat és a tulajdoni hányad arányában osztjátok el a pénzt. Az, hogy van egy gyereked, nem jelenti azt, hogy többet kellene kapnod, a tulajdoni hányad számít.
Áron aluli eladásba persze sose érdemes belemenni. Az ingatlanárak a padlón vannak, de most valószínűleg emelkedés kezdődik, így csak a vállalkozó járna jól vele.
"Kicsit minden tiszta. "
Helyett: "Nem minden tiszta" :)
Hát lehet, hogy kicsit igazuk van a testvéreknek abban, hogy el akarják adni a házat. Mikor a szülők meghaltak, te, meg öcséd beköltöztetek, megkaptátok az örökséget. De mit kapott a másik 2 testvéred? Te eddig élvezted az örökséget, de most rájött a másik két tesó, hogy ők is szeretnék kikérni a részüket. (én egyébként bele se mennék abba, hogy egyik tesóm beköltözzön a szülői házba, mert tutkerálj, hogy kábé ez lenne a vége. Azt kérném, hogy fizessen ki. Havi törlesztésbe is belemennék. Mi is 4en vagyunk.)
Nagyon csúnya vége is tud lenni egy ilyennek...az az igazság, hogy 10 éven belül biztos nem lesz nagy javulás az ingatlan piac terén Magyarországon szerintem. Egyre olcsóbbak a házak, ma nem éri meg eladni, viszont sokaknak el kell, sokaknak hasonló okokból, mint ahogy nektek. Nem várhatod el tőlük, hogy szépen mosolyogva nézzék, ahogy az örökségükön ülsz. Nekik is valamennire érdekük, hogy jó áron keljen el, mert akkor ők is több pénzt kapnak. Más kérdés, ha egyikőjük ki akarja fizetni a másik kettőt. Ebben az esetben értékbecslőt kell hívni, aki elmondja, hogy mennyit ér a ház, s a jelenlegi piacállás szerint mennyit kaphattok érte. Aztán jön az alkudozás...a veszekedés, a pereskedés...és nem biztos, hogy megéri sem anyagilag, sem azért, mert mégiscsak testvérek vagytok, az ember legalább a családjával próbáljon meg békében maradni.
Van egy árad, ami alatt azt mondod, nem adod, mondj nekik egy jóval magasabb árat, amiből lehet alkudnod, s talán végül megkapod körülbelül, amennyit akarsz.
Hát igen, nagyon jól látjátok.
Amikor szegény öcsém meghalt, éreztem, hogy rá akarják tenni a kezüket a házra.
Nem fogom engedni. Most, amikor egy kicsit talán anyagilag helyrejönnénk. Én nem siettetem az eladást.
Remélem most a télen békén hagynak, aztán tavasszal majd meglátom.
Remélem, a rezsit tudjuk továbbra is fizetni, eddig is összehúztuk magunkat /fiam egyetemre járt/, most már van munkája a szakmájában, ennek nagyon örülök.
Még az is előfordulhat, hogy sikerülne kifizetni őket, és akkor nem kellene eladni a házat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!