Mennyire vonjátok be a gyerekeiteket az otthoni dolgokba? Rabszolgahajcsár lennék?
Takarítaniuk nem kell, én sem szoktam.
Főzni is ritkán, általában csak péntekenként.
Viszont a kupitól kikészülök, mikor lépni sem lehet a játékoktól, laptopoktól, táblagépektől.
Van egy 5 éves fiunk és egy 3 éves lányunk. A férjemnek az előző házasságából van egy 7 és 10 éves fia, ők is elég sokat vannak itt. A gyerekeknek van saját emelete, játékszobával és mindenkinek van külön szobája. De szeretnek a földszinten is lenni (egybe van nyitva az egész nappali-konyha-étkező rész), ilyenkor játszanak, közben beszélgetnek velem is. Ezzel nincs baj, de attól megőrülök, mikor eszükbe jut más és mindent lent hagynak, ilyenkor az egész nappali olyan, mintha bomba robbant volna. Bárki jön, ezt látja meg először és olyankor ég a fejem, még akkor is, ha kisgyerekes ismerősök.
Ma is ez volt, délelőtt játszottak lent, aztán felmentek mozizni, de visszahívtam mindenkit, hogy először legyen rend. Erre anyukám leteremtett, hogy ne szóljak így rá a beteg gyerekekre (semmi komoly, még csak lázuk sincs), menjenek csak nyugodtan filmezni, majd ő elpakol helyettük és hogy nekem sem kellett otthon semmit csináljak, mégis felnőttem. Igen, teljesen életképtelen voltam, 18 évesen egy milánóit nem tudtam megcsinálni és emlékszem, az első pár hónapban, mikor egyedül laktam, kész káosz volt az életem emiatt, mert semmiről nem volt fogalmam.
Ez nem bevonás a házimunkába, hanem alap. Bocsi, a saját dolgaik elpakolása maguk után nem házimunka, hanem az ő feladatuk. A három évesnek esetleg még segíteni kell kicsit, hogy tudja, mit hova, hogyan, az 5, 7, 10 éveseknek viszont már rég tudnia kéne. Nálunk az volt a szabály, hogy addig nem vehettünk elő új játékot vagy nem ülhettünk le a mesét megnézni, míg elöl volt az előző.
Szóval nem, nem vagy hajcsár, mi emellett még port töröltünk, segítettünk főzni-sütni és elvégeztünk apróbb munkákat, mint asztalterítés, beágyazás stb. És Anyu se volt egy hajcsár, sőt, szerintem még így is jobban el voltunk kényeztetve, mint kellett volna.
Takarítaniuk nem kell, én sem szoktam.
Ez jó :)
Persze, nem is azt várom, hogy a lányunk majd mindent tökéletesen a helyére rak úgy, ahogy volt.
Tudják ők, mi hova megy, csak nem érdekli őket, "majd később" megcsinálják...
"Ha tőled nem látnak példát, mégis mit vársz?"
Honnan szeded, hogy nem látnak tőlem példát?
Mindig rend van körülöttem. Még ha szétpakolom az egész gardróbot valami után kutatva, akkor is rendet rakok, pedig oda tényleg nem sok ember megy be.
Azt látják, hogy te nem szoktál takarítani, vagyis nem látják, hogy te takarítasz. Legyél következetesebb, és mindenbe vond be őket, akkor megtanulják. Ők még kicsik, nem úgy születtek, hogy ezt tudják. Neked is időbe telt hozzászokni, de te ezt már megtanultad, ők viszont még nem, nekik a rend, amit te teremtesz, csak ott van.
Mikor kicsi voltam, anyukám maga mellé vett, és együtt paníroztuk a rántott húst, még kuktasapkát is ragasztottak nekem papírból. Nem mondom, hogy mindent jól csináltak, mert nem, de ezt pl. igen, vagyis be voltam vonva. És még jó játék is volt összemaszatolni magam közben. Vond be őket, legyen ez is egy játék, és akkor megtanulják. Amúgy meg egy lakásban addig van rend, amíg nincs benne gyerek...
Először is beszéld meg anyukáddal, hogy kinek a gyerekeiről van szó, elmesélheted, amit itt leírtál az életképtelenségre neveléstől (én is ezt a "nevelést" kaptam).
Ezek után a gyerekekkel beszéld meg, hogy ami ott marad, az megy a kukába. És valóban menjen (persze nem az igaziba, de tüntesd el).
Nálunk ez bejött, azóta elég megkérdezni, hogy összepakolsz, vagy én pakoljak? :)
(És tudom, hogy a 3 évesnél ez nem 100%, de az utánzás elvén azért alakul, nekem a kisebb 4 éves.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!