Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Vannak itt olyan emberek,...

Vannak itt olyan emberek, akiknek a szülei megkövetelték azt, hogy jól tanuljon, vagy kitűnő legyen az átlaga? Hogyan befolyásolta ez a későbbi életeteket?

Figyelt kérdés
2015. aug. 27. 20:13
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Nekem anyám követelte alsós koromban, azóta ez a követelés kikopott, mert pl. bioszból a hármast is alig bírom megszerezni, meg a tanárok sokszor leosztályoznak. De ha ez maradt volna, akkor nem maradt volna bennem egy részecskéje sem a kreativitásnak.
2015. aug. 27. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk az ötös természetes volt - értsd: nem jár érte dicséret, hiszen ez az alap -, négyesért már finom lecseszés és magyarázat követelése ("hogyhogy csak négyes?") volt a jellemző. Más szóba se jöhetett..-) Annyira nem izgatott a dolog, mert könnyen tanultam, a pozitív visszajelzés hiányzott. Egyetemre jó messzire mentem, ott aztán belecsaptam a lecsóba, és mindent bepótoltam, ami kimaradt:-)


Annyiban befolyásolt, hogy eleinte nehezen fogadtam el a saját gyerekeimtől a rosszabb jegyeket, és folyamatosan emlékeztetem magam, hogy dicsérni, dicsérni! Egyebekben szerintem nem, elvárás nélkül is hasonlóképpen teljesítettem volna, és nagyjából ugyanezt az utat járom be.

2015. aug. 27. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
83%
hát azt mondták, hármas alá ne nagyon menjen a dolog :D
2015. aug. 27. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
hát, igazából nem követelték meg, de nálunk mindenki kitűnő volt az egész családban, így kicsit éreztem, hogy szégyellték volna ha én nem követem ezt a hagyományt. Sosem szidtak le, de egyszer, mikor hármast kaptam, láttam hogy elszomorodtak. Engem annyiban befolyásolt, hogy megtanultam értékelni a tudást, és belém ültették a késztetést hogy mindig tanuljak valami újat. Már van három szakmám, és most szerzem a második diplomámat, de már a következőt nézem:-)
2015. aug. 27. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Hasonló a történetem, mint a másodiknak, csak én egyenlőre 18 vagyok, gyerek nélkül :D Tőlem még általános iskolában várták el a jó teljesítmény, akkor sokat veszekedtem, hogy nem akarok tanulni, stb. Aztán amikor 13 évesen gimibe mentem, ez teljesen megszűnt, most már csak azért tanulok, hogy elérjem a céljaim. De azért jó érzés volt látni, hogy a szüleim könnyes szemmel nézik az év végi kitűnő bizonyítványt, ill. az érettségi tanúsítványt (~90% két tárgyból). Annak ellenére, hogy maximalista lettem, én (egyenlőre) hálás vagyok nekik azért, hogy egy ideig követelték, hogy tanuljak (bár az a követelés nem biztos, hogy jó szó, mert mindig volt miért tanuljak - könyv, cd, játék, illetve volt, hogy egy különösen nehéz dolgozat után (talán ötödikes lehettem) vacsizni mentünk. Ez nálunk nagy eseménynek számított, mert nagyon ritkán járunk el itthonról enni)
2015. aug. 27. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
92%

Nálam sajnos elég rossz következményei lettek. Általános suliban, gimiben kb. rabszolgahajcsár üzemmód volt itthon. Egy hármas dolgozatért már vertek, üvöltöztek, folyton sulykolták belém, hogyha nem vagyok ötös, már beleszürkülök az átlagba meg csalódást okozok nekik. Ha nem azonnal kezdtem el tanulni, hanem szerettem volna egy sorozatrészt megnézni a tévében, már vertek, volt, hogy telefonkönyvvel úgy elvert apám a karomon, hogy nyáron hosszúujjúban kellett iskolába mennem. Közben meg ugyan nem voltam nagyon béna reáltárgyakból, de a fizikát egyáltalán nem értettem. Nem egy olyan alkalom volt, hogy gyakorlás, tanulás közben elbőgtem magam, mert nem akart a fejembe menni, de én meg akartam felelni nekik. A haver-kezdeményeimet mind elmarták mellőlem, egyeseket azért, mert nem voltak ötös tanulók, és jajj, rossz társaság. Ja és folyton sértegettek a súlyom meg a kinézetem miatt, és azt sulykolták belém, hogy senki leszek, ha a rondaságom mellé nem leszek "okos" (azaz színjeles).


Biztos van olyan, aki ezzel egyetért, és erős személyiség, az bírja. Én kiégtem érettségi utánra. Beleuntam, hogy folyton csak tanultam, tanultam, tanultam, semmi szabadidő, semmi kikapcsolódás, nem volt életem... így egy időben elég nihilista lettem... a teljesítménykényszer nem veszett ki belőlem, helyette a határidőkre nem figyeltem oda tudat alatt, tudatosan, ki tudja. Azóta sikerült talpra állnom, de 2 évet elvesztegettem az életemből (jó, tulajdonképpen az egyikben dolgoztam, a másikban meg azért képeztem magam meg szakdolgoztam, szóval nem a babérjaimon ültem teljesen, de örülnék, ha 2 évvel ezelőtt végeztem volna a 2 diplomámmal, minthogy most, 26 évesen)... elköltözni nem tudtam, mert nem engedtek még 19-20 évesen sem elköltözni (persze, most már tudom, hogy hülye voltam, és el kellett volna mennem, de eszembe sem jutott, hogy 18 év felett azt teszek, amit akarok, annyira elnyomtak), pedig lett volna ingatlan is, közben meg fel kellett élni a pénzem... persze, ez vastagon az én hibám is, de nyilván máshogy alakult volna az életem, ha nem törtek volna össze lelkileg.

2015. aug. 27. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Nekem csak annyit mondogattak mindig, hogy tanuljak, mert a tudás hatalom, szóval a saját érdekemben. Én is könnyen tanultam, úgyhogy nem okozott problémát, 1-2 négyes csúszott be általában, azért leszidást nem kaptam. Sosem lázadtam ellene. És mivel jó átlagot hoztam, ezért lazán fogtak, mehettem hétvégén bulizni, nem kellett időre hazamennem stb. Szerintem ha a gyerekkel sikerül megértetni, hogy a saját érdeke, hogy tanuljon és cserébe lazán fogják, nem járnak a nyakára mindenért, az jól működhet.
2015. aug. 27. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
92%

Én már egy négyesért napokig hallgattam, hogy takarítónő leszek, ha az akarok lenni akkor nyugodtan hagyjam abba a tanulást. Imádtam olvasni, de elvették a könyveimet, mert amíg olvastam nem tanultam. Ha azt mertem mondani, hogy kész vagyok, akkor egyből megvolt a válasz: tanulj angolt/németet, azzal soha nem vagy kész. Nem mehettem sehová, alig egy-két barátom volt. Amikor egyetem helyett csak főiskolába vettek fel, apám fél évig nem szólt hozzám.

Az életemet hogyan befolyásolta? Sikerült kinevelniük egy majdnem színjeles, de életre totál alkalmatlan embert: a sok lecseszés miatt az önbizalmam nulla volt, évekig tartott mire úgy-ahogy összeszedtem magam. De pl. egy állásinterjún

2015. aug. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Véletlen elküldtem

Egy állásinterjún a mai napig leblokkolok.

Van egy kislányom, még pici, de csak annyit szeretnék, hogy talpraesett felnőtt legyen belőle.

2015. aug. 27. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen kérdéseket és válaszokat olvasva mindig rájövök mennyire szerencsés vagyok. Alsóban elvárás volt a kitűnő tanulás, de már akkor sem lehetett kisajtolni belőlem. Anyuék próbáltak motiválni, pl. egy 5-ös 50 forint, de ez nem tartott sokáig. Hol azért, mert nem voltam hajlandó ezért sem jobban tanulni, hol azért, mert ígéretük ellenére, ha 5-öst kaptam sem jött az 50-es... :D Megelégeltük kölcsönösen.

Aztán valahogy ez átfordult. Utáltam iskolába járni és tanulni, sosem voltam kiemelkedően jó semmiből, de rossz sem. 1-1 hármas mindig becsúszott, a többi 4-es 5-ös, de sosem tépték le a fejem, megúsztam egy ejjnyével.

Egyetemre mentem, alap és mesterképzés után azonnal elhelyezkedtem, jó állásom lett, középvezetői pozícióban, amit nagyon élvezek, mert nem kötelességnek élem meg, hanem kedvtelésnek. Élvezem a felelősséget és azt, hogy érzem, hogy rengeteg tanulni valóm van még mindig. Hogy én irányítok, az embereim még is "szeretnek" és eleget tesznek a kéréseimnek.

Persze voltak nehézségeim és lesznek is. Párkapcsolati téren egy nulla vagyok, még is sikeres és szerencsés fiatalnak érzem magam, illetve meggyőződésem, hogy az, hogy rátaláltam a szakmámra nagyban köszönhető (a sors mellett) a szüleim hozzáállásának is. Ha jobban erőltetik, valószínű az ellenálló oldalam erősödött volna ki, így pedig azt vallom, hogy igenis hatalmas szerepe van a családi mintának az ember életében. Attól hogy valaki nem végzett egyetemet, emberileg nem lesz kevesebb, mint az, akit a családja végig rugdosott valami kényszer szakon.

2015. aug. 27. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!